najlepsze akcje wodorowe

Akcje wodorowe są coraz popularniejsze, a ich ceny rosną. Ludzkość od dawna szuka czystszych alternatyw dla standardowych paliw kopalnych.

Już od jakiegoś czasu wodór wykorzystywany jest w wielu sektorach przemysłu, niemniej od momentu, kiedy został nowym potencjalnym paliwem samochodowym, można się spodziewać lawinowego wzrostu popytu na niego. Akcje wodorowe jako sposób inwestycji w wodór stają się coraz bardziej interesujące.

W artykule przeczytasz o tym, że gwałtowny wzrost wykorzystania wodoru przewidywany był już od dawna. W jego dalszej części opiszemy zalety i wady pojazdów elektrycznych w porównaniu z tymi wykorzystującymi technologię wodorową, a następnie przyjrzymy się najlepszym akcjom wodorowym oraz akcjom pozwalającym na inwestowanie w ogniwa paliwowe.

Napęd elektryczny wydaje się stanowić rozwiązanie, ale czy wodorowe ogniwa paliwowe nie są jeszcze lepsze?

Jakie są oczekiwania? Jakie są alternatywy? Które akcje wodorowe są najlepsze? I być może najważniejsze pytanie: w jaki sposób można zainwestować w akcje wodorowe?

zemysłu, niemniej od momentu, kiedy został nowym potencjalnym paliwem samochodowym, można się spodziewać lawinowego wzrostu popytu na niego. Akcje wodorowe jako sposób inwestycji w wodór stają się coraz bardziej interesujące.

W artykule przeczytasz o tym, że gwałtowny wzrost wykorzystania wodoru przewidywany był już od dawna. W jego dalszej części opiszemy zalety i wady pojazdów elektrycznych w porównaniu z tymi wykorzystującymi technologię wodorową, a następnie przyjrzymy się najlepszym akcjom wodorowym oraz akcjom pozwalającym na inwestowanie w ogniwa paliwowe.

Napęd elektryczny wydaje się stanowić rozwiązanie, ale czy wodorowe ogniwa paliwowe nie są jeszcze lepsze?

Jakie są oczekiwania? Jakie są alternatywy? Które akcje wodorowe są najlepsze? I być może najważniejsze pytanie: w jaki sposób można zainwestować w akcje wodorowe?

Investice do vodíku – Nejlepší vodíkové akcie

W artykule przeczytasz:

  1. Na ile ekologiczny jest w rzeczywistości silnik elektryczny?
  2. Alternatywa – napęd wodorowy; krótkie tankowanie, większy zasięg i mniejsza bateria
  3. Historia ogniwa paliwowego
  4. Gwałtowny wzrost wykorzystania wodoru był przewidywany
  5. Najnowsze osiągnięcia branży motoryzacyjnej
  6. Przełom w technologii ogniw paliwowych w pojazdach
  7. Energia wodna i wiatrowa do produkcji ekologicznego wodoru
  8. Wady wodoru – wysokie ceny katalizatorów i sieć stacji paliw
  9. Najlepsze akcje pozwalające na inwestowanie w wodór i ogniwa paliwowe w 2020 roku
  10. Inwestowanie w akcje wodorowe i ogniwa paliwowe za pośrednictwem LYNX

Na ile ekologiczny jest w rzeczywistości silnik elektryczny?

Trendu walki o czystsze środowisko nie da się już zatrzymać. Naukowcy i wynalazcy latami próbowali znaleźć zastępstwo dla zupełnie nieekologicznych silników benzynowych i silników Diesla. Napęd elektryczny wydaje się właściwą alternatywą i coraz więcej państw na świecie zobowiązuje się do zwiększenia jego wykorzystania. Najbardziej znanym konstruktorem pojazdów elektrycznych na świecie jest firma Tesla. Akcje firmy Tesla wciąż notują wzrosty, a niedawno wyprzedziła one spółkę Toyota, stając się tym samym najdroższym producentem samochodów na świecie. Wartość Tesli to obecnie około 225 miliardów USD. Właściwie wszyscy producenci samochodów na świecie zmierzają w stronę produkcji pojazdów elektrycznych.

Pojazdy elektryczne wciąż jednak mają wiele wad. Media często prezentują je jako najlepsze rozwiązanie służące ochronie środowiska naturalnego. Pierwszą przeszkodę mogą jednak stanowić baterie. W rzeczywistości najważniejszym składnikiem do produkcji baterii czy akumulatorów jest połączenie kobaltu i litu. Surowce te są nie tylko rzadkie, ale też ich wydobycie jest procesem zanieczyszczającym środowisko w dużym stopniu.

Dwie trzecie wydobywanego na świecie kobaltu pochodzi z Kongo, gdzie wydobycie jest przyczyną wielu problemów – od pracy nieletnich aż po zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Miejscowa ludność pracuje w skandalicznych warunkach – w niebezpiecznych kopalniach, a popyt na oba surowce gwałtownie wzrósł w związku z wysokim popytem na baterie.

Kobalt vs Lithium - investice do komodit

Jeśli uważasz, że lit jest dobrą okazją do inwestycji, przeczytaj artykuł o najlepszych akcjach litowych.. O inwestowaniu w kobalt również już pisaliśmy.

Krytycy wskazują również na niską gęstość energetyczną. Baterie są ciężkie, a więc wyjątkowo nie nadają się do podróży na duże odległości. Na przykład samochody elektryczne Tesla – w zależności od modelu – mają zasięg około 380 – 500 km. Inne, tańsze modele – na przykład te produkowane przez Volkswagena – mają zasięg zaledwie 260 km. Ładowanie trwa natomiast znacznie dłużej niż tankowanie samochodów z silnikiem benzynowym. Ze względu na niską gęstość energetyczną samochody zasilane bateriami znacznie gorzej nadają się do transportu ciężkich towarów. Ponadto ilość stacji ładowania wciąż jest stosunkowo mała.

Należy także wspomnieć, że auta elektryczne również produkują CO2. Średniej klasy samochód elektryczny emituje w sumie 32 300 kg CO2, podczas gdy porównywalne auto na benzynę – 53 100 kg CO2. Mimo że pojazd elektryczny jest „czystszy”, to z punktu widzenia ochrony klimatu nie jest bez wad

Alternatywa – napęd wodorowy; krótkie tankowanie, większy zasięg i mniejsza bateria

W celu wyprodukowania wodoru rozkłada się wodę na tlen i wodór w procesie elektrolizy. W ogniwach paliwowych odbywa się natomiast proces odwrotny do elektrolizy, tj. wodór łączy się z tlenem, generując prąd elektryczny. Następnie wykorzystywany jest do napędu pojazdu elektrycznego. Jedyne produkty uboczne to para wodna i ciepło. Napęd wodorowy nie produkuje żadnej ilości CO2, co czyni z niego pojazd o zerowej emisji. Idea, by napędzać samochody w ten sposób, nie jest niczym nowym. Producenci samochodów prowadzą intensywne badania na ten temat już od początku tysiąclecia. Jednak dopiero teraz technologia ta wydaje się dopracowana i dostępna.

Dużą zaletą pojazdów na ogniwa paliwowe jest to, że wodór może zastąpić generujące duże zanieczyszczenia paliwa kopalne. Obniżenie emisji CO2 jest jednym z filarów działań zmierzających do poprawy jakości środowiska. Wodór ma niemal trzykrotnie wyższą niż benzyna gęstość energetyczną. Pojazdy z napędem wodorowym mają więc zasięg nawet ponad 600 km i mniejsze baterie, których pełne naładowanie trwa zaledwie 3 minuty. Przejechanie odległości 100 km wiąże się ze zużyciem 1 kg wodoru, więc jedna pełna bateria oznacza zużycie tylko 5-6 kg wodoru.

Głównym problemem jest obecnie niewielka ilość stacji tankowania. Inwestycje rządów albo innych zainteresowanych podmiotów są więc niezbędne do osiągnięcia kolejnego punktu zwrotnego. Niemiecki rząd na przykład zaprezentował niedawno strategię prac nad rozwojem samochodów wodorowych. Wydaje się, że Niemcy stoją na czele europejskiej rewolucji wodorowej, a akcje wodorowe są u naszych zachodnich sąsiadów bardzo popularne.

W technologię tę zainwestowano już miliardowe kwoty w Japonii, Korei Południowej oraz w Chinach. Niemcy starają się dogonić te trzy kraje ze swoimi inwestycjami na poziomie 9 miliardów euro. Ambicją Republiki Federalnej jest zostanie światowym prekursorem wykorzystywania wodoru jako generatora energii.

Historia ogniwa paliwowego

Wodór jest najpowszechniejszym pierwiastkiem w Kosmosie.  Pomysł zastosowania napędu wodorowego zaprząta umysły naukowców znacznie dłużej, niż większości ludzi mogłoby się wydawać. Szwajcarski badacz Christian Friedrich Schönbein odkrył zasadę działania ogniwa wodorowego już w 1838 roku. Schönbein opublikował w swoim artykule naukowym wyniki badania, podczas którego wygenerował prąd elektryczny w wyniku przeprowadzenia reakcji chemicznej wodoru z tlenem przy wykorzystaniu elektrod platynowych.

Badanie zainspirowało innych badaczy i w 1843 roku powstało pierwsze ogniwo galwaniczne, czyli poprzednik współczesnego ogniwa paliwowego. Ogniwo to generowało jednak za mało elektryczności, by móc konkurować z silnikiem spalinowym i zeszło na dalszy plan. Kolejne badania przeprowadzono dopiero w XX wieku, ale bateria okazała się zbyt droga i miała zbyt krótką żywotność, by wykorzystywać ją w praktyce. W 2000 roku wynaleziono jednak nowe materiały anodowe, ponad 5 razy tańsze od platyny. Na przełomie tysiącleci zarejestrowaliśmy więc ekstremalny wzrost ilości akcji spółek zajmujących się technologiami wodorowymi.

Gwałtowny wzrost wykorzystania wodoru był przewidywany

Zgodnie z przewidywaniami niemieckiego Verbands Deutscher Maschinen-und Anlagenbau (VDMA) rynek ogniw paliwowych będzie w 2020 roku wart 2 miliardy euro. Jest to dziesięciokrotnie więcej niż w 2017 roku. Duża część tych założeń związana jest z sektorem przemysłu samochodowego. Niektórzy analitycy twierdzą nawet, że wodór stanie się w bliskiej przyszłości najważniejszym paliwem samochodowym. 

Najnowsze osiągnięcia branży motoryzacyjnej

Pojawienie się napędu elektrycznego spowodowało rewolucję w przemyśle motoryzacyjnym, ale osiągnięcia związane z napędem wodorowym również są interesujące. Producenci samochodów inwestują w czyste technologie coraz więcej środków. Wodór znalazł się – obok napędu elektrycznego – w centrum uwagi. Jak już wspomniano, idea napędzania samochodów w ten sposób nie jest nowa. Producenci samochodów prowadzą intensywne badania od początku tysiąclecia. Jednak dopiero teraz technologia wydaje się wystarczająco funkcjonalna i tania, by móc ją wykorzystać w praktyce.

Niektórzy naukowcy przewidują nawet, że wodór stanie się w rezultacie najważniejszym dla przemysłu motoryzacyjnego paliwem. Ponadto badacze wierzą, że pojazdy elektryczne w przyszłości również będą wykorzystywać technologię ogniw paliwowych. Firma doradcza McKinsey spodziewa się, że do 2030 roku w użyciu będzie od 10 do 15 milionów pojazdów z napędem wodorowym. Ostatni sondaż KPMG Global Automotive Executive Survey pokazał, że ogniwa paliwowe są numerem jeden wśród nowych trendów i o to pierwszeństwo współzawodniczą z napędem elektrycznym. Znacząca większość dyrektorów generalnych firm motoryzacyjnych uważa ogniwa paliwowe za lepszą alternatywę dla baterii.

Ze względu na ogromny postęp technologiczny pojazdy na napęd wodorowy stają się poważnie braną pod uwagę alternatywą. Dobry przykład stanowią Hyundai Nexo i Toyota Mirai. Również inni producenci, tacy jak Ford, BMW, Daimler czy Volkswagen, także coraz bardziej skupiają się na autach na wodór. Renault już zaprezentował samochody dostawcze Kangoo i Master z napędem wodorowym

Przełom w technologii ogniw paliwowych w pojazdach

Najnowszy sondaż KPMG przeprowadzany wśród przedstawicieli światowego przemysłu motoryzacyjnego pokazał, że ogniwa paliwowe są wiodącym trendem, który zdetronizował auta na napęd elektryczny. Większość CEO widzi w ogniwach paliwowych lepszą alternatywę dla baterii.

Dzięki dużemu skokowi technologicznemu samochody na wodór stają się realną alternatywą dla napędu konwencjonalnego i elektrycznego. Dobry przykład stanowią Hyundai Nexo i Toyota Mirai. Pozostałe firmy motoryzacyjne, takie jak FordBMWDaimler czy Volkswagen również zaczynają się skupiać na autach napędzanych wodorem.

Toyota Mirai

Energia wodna i wiatrowa do produkcji ekologicznego wodoru

Ponieważ produkcja wodoru z energii odnawialnej jest ekonomicznie zrównoważona, wodór może stać się alternatywą dla benzyny i oleju napędowego. Nadwyżki energii z paneli słonecznych czy farm wiatrowych może zostać przekształcona w wodór i być dystrybuowana do samochodów za pośrednictwem stacji tankowania.

Jako że turbiny wiatrowe i systemy solarne wytwarzają w pewnych warunkach atmosferycznych więcej energii niż potrzebują sieci dystrybucji, energia ta może zostać wykorzystana – niekiedy nawet za darmo – do produkcji wodoru. Jest to bardzo ekologiczna technologia, która może w przyszłości dobrze działać.

Gigant e-commerce Amazon już teraz w wielu swych magazynach wykorzystuje wózki widłowe z ogniwami paliwowymi.

Vodíkové akcie jako alternativa

Wady wodoru – wysokie ceny katalizatorów i sieć stacji paliw

Oczywiście technologia wodorowa ma również swoje wady (przynajmniej na razie). Są nimi zwłaszcza wysokie koszty produkcji katalizatorów na bazie platyny i palladu. Cena obu surowców gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Istnieje ryzyko, że w razie zwiększenia popytu ich ceny wzrosną jeszcze bardziej. Możemy jednak być świadkami takiego samego scenariusza, jaki odegrał się w przypadku kobaltu i litu, których cena po podobnym wzroście się załamała.

Przeczytaj również: Handel platyną: Najlepsze akcje platyny w 2020 roku

Jak wspominaliśmy już wyżej, sieć stacji tankowania jest na razie niewystarczająca. Mimo że ilość publicznych stacji tankowania wodorem w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła pięciokrotnie, w Europie jest ich zaledwie 177. Z czego 87 w Niemczech. W Azji postęp jest o wiele szybszy – w samej Japonii znajduje się obecnie 114 stacji tankowania. Japońska Toyota jest również jednym z największych producentów samochodów napędzanych wodorem na świecie. W tej chwili w produkcji jest ponad 10 000 aut modelu Toyota Mirai.

Aby zapewnić płynność użytkowania, w Niemczech powinno być około 1000 stacji tankowania. Dobra wiadomość jest taka, że do osiągnięcia tego wystarczy modernizacja stacji paliw. Konsorcjum H2 Mobility, w którym uczestniczą spółki Daimler, OMV, TotalShellLinde i Air Liquide chce otworzyć w Niemczech 400 stacji tankowania do 2023 roku.

Najlepsze akcje pozwalające na inwestowanie w wodór i ogniwa paliwowe w 2020 roku

Pojawienie się napędu elektrycznego spowodowało rewolucję w przemyśle motoryzacyjnym, a osiągnięcia związane z napędem wodorowym również ją współtworzą. Po aferze Dieselgate coraz więcej firm motoryzacyjnych inwestuje w rozwój czystych technologii.

Ogniwa paliwowe to urządzenia elektrochemiczne przetwarzające wodór bezpośrednio w energię elektryczną. Dzięki temu ogniwa paliwowe stanowią alternatywę dla baterii napędzających pojazdy elektryczne. Celem tych technologii jest obniżenie emisji CO2.

Ponieważ w przypadku pojazdów na napęd wodorowy z rury wydechowej wydostaje się tylko para wodna, technologia ta jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Ogniwa paliwowe działają na połączenie płynnego wodoru (H2) i tlenu (O2). W procesie tym generowana jest energia i para wodna.

Rynek pojazdów na ogniwa wodorowe i paliwowe wciąż jest w powijakach. Wielu inwestorów widzi tam jednak niezaprzeczalny potencjał. Obecnie istnieje cały szereg firm, w które można zainwestować, chcąc czerpać zyski z nowego megatrendu.

Większość spółek w tej branży wciąż jest na etapie produkcji bądź badań, na które przeznaczany jest olbrzymi kapitał. Z czasem wydatki te zostaną jednak zrekompensowane. Poniżej znajdziesz 5 najbardziej interesujących akcji wodorowych.

Spodziewany wzrost wykorzystania wodoru to dobra możliwość inwestycyjna.

1) Ballard Power (BLDP): Numer jeden na rynku

Bezsprzecznym liderem światowego rynku wodoru jest Ballard Power Systems (ISIN: CA0585861085 – Symbol: BLDP – Waluta: USD). Spółka została założona w 1979 roku i pierwotnie zajmowała się bateriami litowymi. W 1989 roku nastąpił zwrot i skierowała się w stronę technologii ogniw paliwowych PEM. Kanadyjska spółka jest notowana na amerykańskiej i kanadyjskiej giełdzie. Ballard Power już od wielu lat produkuje ogniwa paliwowe, zwłaszcza do samochodów dostawczych, autobusów, pociągów, wózków widłowych i statków.

W ostatnich latach Ballard Power podjęła również decyzję o skupieniu się na przemyśle samochodowym i wraz ze spółką-córką Volkswagen Audi opracowała pojazd h-tron z napędem wykorzystującym połączenie elektryczności i wodoru, który można naładować w ciągu 4 minut. Wydaje się jednak, że niemiecki producent samochodów pozostaje w tyle za konkurencją pod względem zaawansowania technologicznego. Hyundai i Toyota już produkują podobne pojazdy, podczas gdy Audi rozpocznie jego produkcję najwcześniej w 2025 roku. Swoją drogą, Ballard Power współpracuje również z jedną ze spółek powiązanych z Toyotą.

Ballard Power posiada szereg patentów i silną pozycję na rynku autobusów, a także wózków widłowych. Wraz ze swoim nowym chińskim partnerem – Weichai Power – który od sierpnia 2018 jest właścicielem około 20% udziałów w Ballard Power, chce opracować napędy z ogniwami paliwowymi i wprowadzić je na rynek azjatycki. W tym celu założono wspólne przedsiębiorstwo, w którym Weichai jest właścicielem 51% udziałów, a Ballard Power – 49%. Wspólna fabryka już działa, a w najbliższym czasie zostaną zbudowane jeszcze 3 kolejne.

Cena akcji Ballard Power w ostatnich latach gwałtownie rosła. Bieżąca wartość rynkowa firmy to 4,65 miliarda dolarów, ale wciąż nie osiąga ona zysków. Sprzedaż jest bardzo zmienna, ale w ogólnym rozrachunku rośnie. W 2019 roku sprzedaż wzrosła o 11 % do ponad 106 mln USD. Koszty produkcji sięgnęły ponad 83 milionów USD, co oznacza zysk brutto na poziomie 22,5 miliona USD. Po odliczeniu wszystkich kosztów badań i rozwoju (27 milionów USD) oraz kosztów marketingowych czy kosztów zatrudnienia (24 miliony USD), firma poniosła straty operacyjne przekraczające 27 milionów USD. Kolejne 13 milionów USD zostało w 2019 roku zamortyzowane z powodu strat ze sprzedaży aktywów oraz innych inwestycji we wspólne zakłady.

Akcje są obarczone stosunkowo dużym ryzykiem w związku z ujemnym zyskiem. W 2018 r. spółka osiągnęła 24-procentowy wzrost przychodów z kwoty 192 milionów USD do 147 milionów USD. Randy McEwan, dyrektor generalny firmy, oczekuje w 2020 roku i w następnych latach silnego wzrostu wskutek znacznego zwiększenia ilości zamówień i spodziewanego rozpoczęcia sprzedaży produktów wyprodukowanych przy współpracy ze spółką Weichai. Spółka musi wciąż wzmacniać swoją dominującą pozycję na rynku ogniw paliwowych, co w rezultacie może doprowadzić do olbrzymich zysków.

Akcie Ballard Power (BLDP) -

Wykres akcji Ballard Power (BLDP). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.

Spółka Ballard Power posiada szereg patentów i silną kapitalizacji pozycję na rynku autobusów, a także wózków widłowych. Ballard Power prowadzi swoją działalność również w Chinach i zamierza znacząco poszerzyć zakres współpracy z chińskim Broad Ocean. Obok już istniejącej fabryki w Szanghaju mają zostać zbudowane jeszcze dwie kolejne.

Cena w ostatnich latach rosła, ale na początku bieżącego roku miał miejsce gwałtowny spadek i akcje zyskały na atrakcyjności. Spółka ponosi teraz straty w wysokości 0,03 USD na akcję, ale w przyszłości oczekiwane są zyski.

2) Powercell Sweden (PCELL): ogniwa paliwowe dla statków i pojazdów bezemisyjnych

Powercell Sweden (ISIN: SE0006425815 – symbol: PCELL – waluta: SEK) została założona w 2008 roku jako spółka-córka spółki Volvo Group. Firma produkuje między innymi systemy ogniw paliwowych. Koncentruje się na klientach z branży telekomunikacyjnej, transportowej z przemysłu samochodowego i energetyki. Akcje są notowane na szwedzkiej giełdzie, a ich wartość rynkowa wynosi 1,8 miliarda USD.

W Norwegii spółka współpracuje z Nel Hydrogen, opracowując napęd wodorowy do statków towarowych i pasażerskich, emitujących tylko parę wodną. Transport wodny generuje duże zanieczyszczenia, więc skupienie się na tym sektorze jest uzasadnione. Transport morski ma najwyższą średnią emisję CO2 na pasażera na kilometr. Szwedzi są również partnerami w zakresie ogniw paliwowych w niemieckim projekcie Autostack, zainicjowanym przez tamtejsze Ministerstwo Transportu i Infrastruktury Cyfrowej. Oprócz spółki Powercell w projekcie Autostack uczestniczy jeszcze dziewięć innych firm, z producentami samochodów takimi jak BMW, Daimler, Ford i Volkswagen włącznie. W Niemczech w nieodległej przyszłości planowane jest rozpoczęcie produkcji ogniw paliwowych na skalę przemysłową.

Spółka działa również na chińskim rynku i już teraz z sukcesem dostarcza tam ogniwa paliwowe. Niedawno z Azji przyjęto kilka dużych zamówień, na przykład od spółki Wuhan Tiger, która produkuje autobusy zasilane przez ogniwa paliwowe.

Sprzedaż Powercell Sweden wciąż pozostaje ekstremalnie niska. I – tak samo jak większość jej konkurentów – spółka notuje duże wzrosty, choć wciąż jest na minusie. W 2019 roku sprzedaż wzrosła o ponad10% do 66,8 mln SEK (6,38 miliona EUR). Straty operacyjne wynosiły niemal 7,6 miliona EUR. Oczekiwania są jednak wysokie. Spółka jest przekonana, że już w 2030 roku 20% wszystkich pojazdów będzie napędzanych ogniwami paliwowymi.

W celu spełnienia własnych oczekiwań firma została niedawno partnerem niemieckiej spółki Bosch. Powercell Sweden i Bosch podpisały umowę w sprawie opracowania, produkcji i sprzedaży ogniw paliwowych PowerCell S3 dla przemysłu motoryzacyjnego. Bosch zapłaci Szwedom za licencję 50 milionów EUR. Wskutek tego spółka osiągnęła jednorazowy zysk przekraczający 42 miliony USD. Od końca 2019 roku spółka Bosch jest również znaczącym akcjonariuszem spółki Powercell Sweden, w której ma 11% udziały. Fakt ten sygnalizuje, że kierownictwo Bosch jest przekonane, iż ogniwa paliwowe mają przyszłość, dlatego też zdecydowano o zainwestowaniu w ich rozwój niemałego kapitału.

Akcje wodorowe są co do zasady dosyć spekulacyjne, ale Powercell Sweden się tutaj wyróżnia. Cena akcji wzrosła w ciągu jednego roku o ponad 700% i nie sposób przewidzieć, jak długo jeszcze będzie mogła rosnąć.

Powercell Sweden (PCELL)

Wykres akcji Powercell Sweden (PCELL). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach

3) Akcje Plug Power (PLUG)

W przypadku akcji Plug Power (ISIN: US72919P2020 – symbol: PLUG – waluta: USD) obserwujemy prawdziwą eksplozję ceny. Jest to amerykańska spółka, założona w 1997 roku, która zajmuje się opracowywaniem i produkcją systemów bazujących na wodorowych ogniwach paliwowych. Wartość spółki na giełdzie wynosi obecnie 3,32 miliarda USD i tutaj również nie osiągnięto jeszcze żadnego zysku. Rozwój przychodów jest jednak stabilny. W zeszłym roku sprzedaż wzrosła o 32% do 230 milionów USD. W tym przypadku również problem stanowią wysokie koszty badań i rozwoju. W 2019 roku zanotowano straty wynoszące 85 milionów USD.

Spółka Plug Power została założona jako wspólne przedsięwzięcie firmy DTE Energy i Mechanical Technology Inc. W 2002 roku weszła na giełdę i szybko zaczęła dostarczać wózki widłowe na wodór takim klientom, jak Nike, BMW czy Home Depot. W 2017 roku Plug Power rozpoczęła dostarczanie silników na ogniwa paliwowe do samochodów dostawczych na przykład spółce UPS. Warto zaznaczyć fakt, że Amazon.com kupił w 2017 roku ponad 50 milionów akcji Plug Power, a następnie zawarł umowę o wykorzystywaniu technologii wodorowej w wózkach widłowych w swoich magazynach. Na początku tego roku spółka zaprezentowała silniki na ogniwa paliwowe Progen o mocy 125 kW do samochodów dostawczych klasy 6,7 i 8 oraz dla ciężkich pojazdów terenowych.

Rozwój zysków wydaje się obiecujący, ale wykres ma cechy wskazujące na bańkę. Inwestorzy muszą tu być ostrożni i powinni przed otwarciem pozycji poczekać na korektę.

Plug Power (PLUG)

Wykres akcji Plug Power (PLUG). Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach

4) Akcje Nel Hydrogen / Nel ASA (NEL)

Nel ASA (ISIN: NO0010081235 – symbol: NEL – waluta: NOK), znana również jako Nel Hydrogen, jest norweską spółką z siedzibą w Oslo, oferującą rozwiązania dla produkcji, magazynowania i dystrybucji wodoru z odnawialnych źródeł energii. Akcje wchodzą w skład indeksu OBX na giełdzie papierów wartościowych w Oslo. Wartość rynkowa Nel to 2,94 miliarda USD. Spółka założona w 1927 roku koncentruje się na technologiach rozszczepiania wody na tlen i wodór oraz na wodorowych stacjach tankowania.

Spółka pracuje obecnie również nad wprowadzeniem na rynek nowego produktu RotoLyzer, który uznawany jest za rewolucję w produkcji wodoru. Przy tej samej zdolności produkcyjnej system mobilny jest prawie sto razy mniejszy niż poprzednie systemy, a w przeciwieństwie do nich system można stosunkowo łatwo przenosić z jednego miejsca do drugiego, jeśli zajdzie taka potrzeba. Spółka dotychczas dostarczyła 50 systemów wodorowych stacji tankowania do dziewięciu krajów. Spółka H2 Mobility również buduje obecnie stacje tankowania zaprojektowane przez Nel.

Obroty szybko rosną i w 2019 roku wynosiły około 52 miliony EUR, czyli o 14,5% więcej niż w minionym roku. Ta obiecująca spółka również jest cały czas na minusie. Strata na poziomie 26 milionów EUR nie jest dobrą wizytówką, ale przyszłość wygląda interesująco. Niedawno zwiększono kapitał, by zrealizować kosztowne inwestycje, potrzebne do zwiększenia mocy produkcyjnej, umożliwiającego realizację ostatnich dużych zamówień. Spółka nie ma długów, a dzięki istniejącym zamówieniom ma wystarczające podstawy, by zacząć osiągać zyski.

Producent elektrycznych pick-upów i samochodów dostawczych Nikola niedawno złożył u spółki Nes ASA olbrzymie zamówienie. Nikola również planuje korzystanie z samochodów wykorzystujących wodór. Nel Hydrogen oferuje infrastrukturę niezbędną do produkcji i tankowania wodoru. Norweska spółka uzyskała w ten sposób duże zamówienie na produkcję 448 elektrolizerów do produkcji wodoru. W sumie chodzi o największe dotychczas zamówienie w tym sektorze, którego wartość w dłuższej perspektywie szacowana jest na 1,5 miliarda USD.

Realizacja zamówień wciąż jest jeszcze odległa. Samochody dostawcze na napęd elektryczny są zaplanowane na 2021 rok, a wariant wodorowy powinien być gotowy dopiero w 2023 roku. W długoterminowej perspektywie można się spodziewać wielu innych zamówień. Nikola Motor już otrzymała od klientów ponad 7000 zamówień na tira Nikola One.

Nel Hydrogen / Nel ASA (NEL)

Wykres akcji Nel Hydrogen / Nel ASA (NEL) Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach.

5) Akcje Air Liquide: (AI)

Air Liquide (ISIN: FR0000120073 – symbol: AI – waluta: EUR) jest – obok niemieckiej spółki Linde – liderem na rynku gazowym. Dostarczane są głównie do sektora przemysłowego i zdrowotnego. Ze względu na rozległe sieci ekspansja do sektora wodorowego jest rozsądnym krokiem. Spółka Air Liquide już zrealizowała pierwsze inwestycje i jest gotowa na osiąganie zysków z rosnącej popularności samochodów na napęd wodorowy. Mocnym argumentem przemawiającym za inwestycjami w spółkę jest to, że Air Liquide nie jest uzależniona od przemysłu wodorowego.

Nawet jeśli napęd wodorowy okaże się w przyszłości ślepą uliczką, nie powinno to znacząco dotknąć Air Liquide. Wartość akcji Air Liquide w ostatnim czasie gwałtownie jednak wzrosła. Akcjami handluje się ze wskaźnikiem ceny do zysku w wysokości 28. Dywidenda co roku rośnie i obecnie wynosi 2 %.

Air Liquide: (AI)

Wykres akcji Akcje Air Liquide: (AI) Źródło: LYNX Trading. Dowiedz się więcej o akcjach 

Jak inwestować w akcje wodorowe i paliwowe za pośrednictwem LYNX?

LYNX oferuje handel akcjami wodorowymi bezpośrednio na giełdach krajowych. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i newsy ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszej Obsługi Klienta.

Inwestuj w akcje wodorowe i ogniwa paliwowe z LYNX

W LYNX uzyskujesz najszerszą ofertę rynków i produktów w Polsce. Otrzymujesz dostęp do ponad 100 giełd w 30 krajach świata.

Inwestuj w akcje z LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart