Akcje wodorowe zanotowały w 2020 roku gwałtowny wzrost. Przez ostatnie dwa lata akcje wodorowe cieszyły się popularnością, co znalazło odzwierciedlenie w olbrzymiej zmienności cen.

W poniższym artykule poruszamy kwestię inwestowania w akcje wodorowe. W pierwszej kolejności zajmujemy się samą ideą jazdy na wodór oraz przeanalizujemy ostatnie nowości i trendy w tej branży.

Napęd na wodór może stanowić atrakcyjną alternatywę dla aut elektrycznych na baterie. Inwestycje w akcje wodorowe mogą więc zainteresować inwestorów, którzy wierzą w zrównoważoną przyszłość.

Inwestycje w wodór

Większość spółek z tej branży wciąż pozostaje w fazie budowy albo badań i ponosi straty ze względu na wysokie koszty tych ostatnich oraz rozwoju. W perspektywie długoterminowej koszty te najpewniej powinny się jednak zwrócić. Zwłaszcza gałęzie ciężkiego transportu kolejowego, towarowego, morskiego i przemysłowego zapewnią w najbliższych latach miliardowy potencjał technologii ogniw paliwowych.

Według Markets and Markets można się spodziewać, że globalny rynek ogniw paliwowych wzrośnie z 2,9 miliarda USD w 2022 roku do 9,1 miliarda USD w roku 2027. Rosnące zapotrzebowanie na wytwarzanie czystej energii, z mniejszą lub zerową emisją, to główny powód, który stanie się siłą napędową wzrostu rynku. Dodatkowo prawdopodobnie również rządy coraz częściej wprowadzać będą przepisy służące obniżeniu emisji gazów cieplarnianych. Powinno to wzmocnić popyt na ogniwa paliwowe w najbliższej przyszłości.

Auta elektryczne & wady baterii

W mediach pojazdy elektryczne prezentowane są często jako najlepsze rozwiązanie problemów ekologicznych. Przeszkodę stanowić mogą jednak potrzebne do nich baterie. Kluczowym dla baterii oraz akumulatorów składnikiem jest połączenie kobaltu i litu, tzw. tlenek litowo-kobaltowy. Surowce te są nie tylko rzadkie, lecz także bardzo zanieczyszczają środowisko.

Dwie trzecie kobaltu sprzedawanego na całym świecie pochodzi z Kongo, gdzie Amnesty International wykryło przypadki pracy dzieci oraz silne zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Miejscowa ludność pracuje w skandalicznych warunkach, w niebezpiecznych kopalniach. Ze względu na wysoki popyt na baterie znacząco wzrosło zapotrzebowanie na takie surowce, jak nikiel, kobalt oraz lit. Skutkiem był gwałtowny wzrost cen owych surowców. Zmusiło to na przykład spółkę Tesla  do przejścia na tańsze baterie z litu, żelaza i fosfatu.Krytycy wskazują tu również na niską gęstość energetyczną. Baterie są ciężkie, a więc nadają się głównie na stosunkowo krótkie odległości.  Na przykład różne modele Tesli przejadą około 380 – 500 km. Inne, tańsze modele marki Volkswagen  nie przekroczą natomiast 340 km. Ładowanie również trwa o wiele dłużej niż tankowanie. Mimo że obecnie w Polsce dostępnych jest już więcej stacji ładowania, nadal nie ma ich wszędzie. Niska gęstość energetyczna sprawia też, że pojazdy te gorzej sprawdzają się w transporcie ciężkich towarów. Dlatego też auta elektryczne służą głównie do przewożenia osób na krótszych dystansach z uwzględnieniem czasu na doładowanie baterii. Stacje szybkiego ładowania, które mają rozwiązać ów problem, można aktualnie znaleźć w coraz większej ilości miejsc.

CIEKAWOSTKA
CZY AUTA ELEKTRYCZNE SĄ BEZEMISYJNE?
Auta elektryczne nie są całkowicie bezemisyjne. Średniej klasy samochód elektryczny emituje w sumie 32 300 kg CO2, podczas gdy porównywalne auto na benzynę – 53 100 kg CO2. Choć pojazd elektryczny jest bardziej ekologiczny, z pewnością nie jest neutralny dla klimatu. Nadal bezpośrednio emituje cząstki stałe, a pośrednio CO2 oraz NOx (tlenki azotu).

Wodór „czystszą” alternatywą?

Samochód na wodór de facto również jest autem elektrycznym, wykorzystującym jednak napęd wodorowy. Warto zaznaczyć, że wodór nie jest źródłem energii, a jedynie jej nośnikiem, tak samo jak baterie. Jednak najpierw musi zostać wyprodukowany z wody i energii. Do tego konieczne jest rozłożenie wody na tlen oraz wodór. Podczas reakcji chemicznej uwalnia się energia pod postacią prądu elektrycznego. Energię tę magazynować można przez nieograniczoną ilość czasu, zarówno w postaci gazowej, jak i płynnej. Jedyne produkty uboczne to para wodna oraz ciepło.

Do jego produkcji konieczna jest jednak także energia. Jej źródłem jest zwykle gaz ziemny. Można więc powiedzieć, że nawet napęd wodorowy nie jest neutralny pod względem emisji CO2. Taki wodór nazywany jest „szarym”. Wodór jest zrównoważony (zielony wodór) tylko wówczas, gdy do jego produkcji wykorzystywana jest energia elektryczna również wytwarzana w zrównoważony sposób, na przykład energia wiatrowa albo słoneczna.

Jednak według niektórych specjalistów proces produkcji wodoru oraz jego wykorzystywanie w charakterze paliwa jest nieefektywne, ponieważ dochodzi przy tym do strat dużej ilości energii. Niektórzy eksperci przypuszczają więc, że „zielony” wodór stanowi alternatywę tylko w zakresie transportu na mniejsze odległości (np. autobusowego). W przypadku transportu ciężkiego na większe odległości wydajność baterii nie jest bowiem wystarczająca. Napęd elektryczny wydaje się na razie efektywniejszy, tańszy i bardziej dostępny.

Krótkie tankowanie, większy zasięg, mniejsze baterie

Dużą zaletą pojazdów na ogniwa paliwowe jest to, że wodór może zastąpić generujące duże zanieczyszczenia paliwa kopalne. Obniżenie emisji CO2 jest – między innymi – jednym z celów, których osiągnięcie pozwoli na poprawę jakości powietrza. Wodór ma niemal trzykrotnie wyższą gęstość energetyczną niż benzyna. Dlatego umożliwia pokonywanie większych odległości – ponad 600 km – wykorzystywanie mniejszych baterii i trzyminutowe tankowanie. Do pokonania odległości 100 km potrzeba około 1 kg wodoru, więc na jedno zatankowanie wystarczy zaledwie 5-6 kg wodoru jako paliwa.

Duży problem stanowi jednak ilość stacji tankowania. Obecnie istnieje bardzo niewiele stacji umożliwiających zatankowanie wodoru. Oprócz tego jak na razie jest bardzo mało aut na napęd wodorowy, w związku z czym popyt na wodorowe stacje tankowania także nie jest duży. Do osiągnięcia kolejnego przełomu niezbędne są zaten inwestycje rządów albo innych zainteresowanych podmiotów. Kilka lat temu strategię wodorową ogłosił niemiecki rząd. Wydaje się, że kraj ten stoi na czele europejskiej rewolucji wodorowej, dlatego też akcje wodorowe są wyjątkowo popularne u naszych zachodnich sąsiadów.

Japonia, Korea Południowa i Chiny zainwestowały już miliardy w tę technologię. Niemcy starają się je dogonić swoimi inwestycjami o wartości 9 miliardów EUR. Ambicją tego kraju jest zostanie światowym liderem wykorzystywania wodoru jako nośnika energii.

Wady wodoru: katalizatory i stacje ładowania

Innymi wadami technologii wodorowej są głównie wysokie ceny katalizatorów bazujących na platynie i palladzie. Cena obu surowców gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Ryzyko polega na tym, że wraz ze wzrostem popytu ceny tych stosunkowo rzadkich surowców jeszcze wzrosną.

Najnowsze osiągnięcia branży motoryzacyjnej

Dzięki ogromnemu skokowi technologicznemu samochody na wodór zaczynają być alternatywą dla innych środków transportu. Dobrymi przykładami są Hyundai Nexo oraz Toyota Mirai. Również inni producenci, tacy jak FordBMWDaimler czy Volkswagen zaczynają kierować swą uwagę w stronę pojazdów na wodór. Renault już zaprezentował dostawcze Kangoo oraz Master na napęd wodorowy.

Spółka BMW ogłosiła niedawno, że od 2025 roku zacznie sprzedawać auta na wodór na dużą skalę.  Pracowała nad tymi autami wspólnie z Toyotą. Wkrótce ruszy na niewielką skalę produkcja iX5 – auta elektrycznego a ogniwem paliwowym

Rynek pojazdów na wodór w Azji rośnie szybciej

W Azji Wschodniej postęp jest o wiele szybszy – zwłaszcza w Japonii, gdzie znajduje się już 160 stacji tankowania wodoru. Do 2025 roku ich liczba powinna się podwoić do 320, a do końca tego wieku w kraju powinno być do dyspozycji już 1000 stacji. Japońska Toyota jest jednym z największych producentów pojazdów na wodór na świecie. Po drogach jeździ już ponad 10000 aut Toyota Mirai na napęd wodorowy.

Interesujący jest rozwój tej gałęzi w Korei Południowej: tamtejszy rząd chce do 2022 roku wybudować sieć 310 stacji tankowania wodoru, natomiast do 2040 roku – 1200 stacji. Obecnie w Korei Południowej wyprodukowano ponoć już 6,2 milionów aut na wodór, z których ponad połowa przeznaczona jest na eksport. Na realizację tych planów rząd przeznacza miliardy. Przyjemnym bonusem jest fakt, że wodór jest produktem ubocznych niektórych południowokoreańskich fabryk przemysłowych, z których w tej chwili niemal 2 miliony ton rocznie mogą zostać wykorzystane w ogniwach wodorowych.

Południowokoreański producent samochodów Hyundai rozpoczął istną wodorową ofensywę, ogłaszając, że inwestuje 6 miliardów EUR w zwiększenie wydajności produkcji ogniw wodorowych, by móc do 2030 roku stopniowo produkować do 700 000 pojazdów.

Akcje wodorowe: wybór spółek i aktualne kursy

W poniższej tabelce znajdziesz listę dziesięciu akcji wodorowych i aktualną dynamikę ich cen. W dalszej części szczegółowo omówimy trzy z nich.

Nazwa spółki Symbol Waluta Kapitalizacja rynkowa Poprzednie zamknięcie 1D 1W 6M 1Y
Air Liquide Air Liquide AI AI EUR EUR 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Plug Power Plug Power PLUG PLUG USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Cummins Cummins CMI CMI USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Ballard Power Ballard Power BLDP BLDP USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Nel Asa Nel Asa NEL NEL EUR EUR 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Nikola Nikola NKLA NKLA USD USD 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
PowerCell Sweden PowerCell Sweden PCELL PCELL EUR EUR 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Hexagon Hexagon HEXA.B HEXA.B SEK SEK 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

1. Akcje Plug Power (PLUG)

Amerykańska spółka Plug Power najprawdopodobniej jest najbardziej znaną wśród inwestujących w technologie wodorowe firmą. Mianuje się ona liderem branży wodorowych ogniw paliwowych. Za sprawą Plug Power przemysł e-mobility zyskał już ponad 50 000 systemów ogniw paliwowych. Oprócz tego firma jest największym odbiorcą ciekłego wodoru. Zbudowali również autostradę wodorową przebiegającą przez Amerykę Północną.

Plug Power oferuje swoim klientom znaczącą wartość dodaną, na którą składają się korzyści środowiskowe, zwiększenie skuteczności, szybkie tankowanie paliwa i niższe koszty operacyjne. Klientami spółki są Amazon, BMW, The Southern Company, Carrefour i Walmart. Firma wykorzystuje aktualnie swoje wiedzę i doświadczenie do szybkiej ekspansji na kolejne kluczowe rynki, w tym rynek pojazdów zeroemisyjnych, robotyki oraz centrów danych.

Akcie vodík: Cenový graf akcie PLUG
Wykres tygodniowy PLUG od 06.2018 do 10.2022. Źródło: Trader Workstation (12. 10. 2022)

Wycena akcji Plug Power (PLUG)

Dochody spółki Plug Power stabilnie rosną. W 2019 roku przychód sięgnął 230 milionów USD, a w 2021 roku –  502 milionów USD. Duży problem stanowią jednak wysokie koszty i ujemne marże. Analitycy spodziewają się dodatniego EBITDA  w wysokości 47,4 miliona USD od 2023 roku. Według prognoz strata netto wyniesie 260 milionów USD.

Szybki wzrost przychodów wydaje się interesujący, ale wysokie straty wywierają presję na model biznesowy. Spółka zmaga się z wyższymi kosztami wodoru i jego cząsteczek w związku z rekordowo wysokimi cenami gazu. Firma Plug ma nadzieję, że do drugiej połowy 2023 roku obniży wydatki na cząsteczki o ponad 50%.

Plug Power to jeden z największych i najsilniejszych dostawców rozwiązań wodorowych. Inwestorzy powinni jednak być świadomi wysokiego ryzyka. W 2021 roku firma miała ujemne wolne przepływy pieniężne w wysokości 551 milionów USD. Wciąż ma zaledwie 2,9 miliarda USD w środkach gotówkowych i aktywach płynnych. Dlatego też w przyszłości firma Plug Power może zostać zmuszona do ponownego pozyskania środków pieniężnych.

2. Akcje Ballard Power (BLDP)

Akcje Ballard Power Systems są – zaraz po Plug Power – jednymi z najpopularniejszych akcji wodorowych, a kapitalizacja rynkowa firmy przekracza 5 miliardów USD. Spółka powstała w 1979 roku i pierwotnie zajmowała się opracowywaniem baterii litowych. W 1989 roku nastąpił zwrot i spółka zaczęła się zwracać w stronę technologii ogniw paliwowych PEM. Firma wywodzi się z Kanady i jest notowana na amerykańskiej oraz kanadyjskiej giełdzie. Ballard Power już od wielu lat produkuje ogniwa paliwowe, głównie do samochodów dostawczych, autobusów, pociągów, wózków widłowych i statków.

W ostatnich latach spółka Ballard Power podjęła decyzję o skupieniu się na przemyśle samochodowym i wraz ze spółką-córką koncernu Volkswagena Audi opracowała h-tron. Ów koncepcyjny pojazd zasilany jest energią elektryczną, której źródłem jest wodór, a przy tym można go całkowicie zatankować w ciągu czterech minut. Wydaje się jednak, że niemiecki producent samochodów pozostaje w tyle za konkurencją pod względem technologicznym. Hyundai i Toyota już produkują podobne pojazdy, podczas gdy Audi rozpocznie produkcję tego rewolucyjnego auta najwcześniej w 2025 roku. Swoją drogą, Ballard Power współpracuje również ze spółka powiązaną z Toyotą.

Spółka Ballard Power posiada szereg patentów i silną pozycję na rynku autobusów, a także wózków widłowych. Wraz ze nowym chińskim partnerem – Weichai Power – który od sierpnia 2018 jest właścicielem około 20% spółki Ballard Power, chce produkować napędy z ogniwami paliwowymi i obsługiwać nimi rynek azjatycki. W tym celu założono wspólne przedsiębiorstwo, w którym do spółki Weichai należy 51% udziałów, a do Ballard Power – 49%. Zakład produkcyjny w Szanghaju został już uruchomiony, a w perspektywie średnioterminowej powstaną jeszcze dwa zakłady w prowincjach Hubei i Shangdong. Obecnie po chińskich drogach jeździ w sumie ponad 2000 samochodów dostawczych z ogniwami paliwowymi i około 100 autobusów z ogniwami paliwowymi wykorzystującymi technologię Ballard.

Akcie vodík: Cenový graf akcie BLDP
Wykres tygodniowy BLDP od 06.2018 do 10.2022. Źródło: Trader Workstation (12. 10. 2022)

Od 2022 roku spodziewany jest ponowny wzrost

Wzrost sprzedaży w ostatnich trzech latach pozostaje w stagnacji i w 2021 roku sięgnie poziomu około 105 milionów USD.  Niedawne podwyższenie kapitału przyniosło nowe środki finansowe, w związku z czym całkowita kwota wyniosła 763 miliony USD. Pieniądze mają zostać wykorzystane na finansowanie dalszego wzrostu. Dlatego też w 2022 roku analitycy spodziewają się wzrostu sprzedaży o 30% do 138 milionów USD i nieznacznego zwiększenia zysku na akcję do -0,22 USD. Na 2023 rok prognozowany jest wzrost sprzedaży o 45% do 201 milionów USD, przy czym zysk na akcję pozostanie wciąż na minusie na poziomie -0,15 USD.

Brak zysków wskazuje jednak na fakt, że akcje spółki Ballard Power niosą ze sobą duże ryzyko. Świadczą o tym również obserwowane w ostatnich latach wahania cen akcji.

3. Akcje Nel ASA (NEL)

Technologia ogniw wodorowych jest silnie wspierana także w Skandynawii. Na przykład w Norwegii wodór odgrywa coraz istotniejszą rolę jako system napędowy w przemyśle morskim. Największą firmą z tej branży jest Nel ASA, która już niemal 100 lat produkuje elektrolizery do produkcji wodoru oraz wodorowych stacji tankowania. Spółka ze swoimi zakładami produkcyjnymi w Norwegii, Danii i USA ma wśród swoich odbiorców sieci stacji benzynowych, spółki transportowe czy logistyczne, a także spółki naftowe.

Nel wciąż jest stosunkowo małą firmą. Przez ostatnie pięć lat przychody spółki Nel ASA rosną średnio w tempie 21,7 %. Dalszy ich wzrost spodziewany jest także w kolejnych latach. Ten szybki wzrost wciąż jest kosztowny, co zwiększa również straty. W tym przypadku również nie ma obecnie widoków na rentowność. Analitycy szacują jednak, że przychody spółki Nel ASA mają szansę potroić się do 2024 roku do poziomu 240 milionów USD. Co optymistyczne – firma nie ma zadłużenia.

Akcie vodík: Cenový graf akcie NEL
Wykres tygodniowy NEL od 06.2018 do 10.2022. Źródło: Trader Workstation (12. 10. 2022)

ETF na wodór: L&G Hydrogen Economy UCITS ETF (HTWO)

Dla inwestorów, którzy nie chcą inwestować w jedne, konkretne akcje wodorowe, dobrym wyborem może być ETFL&G Hydrogen Economy UCITS ETF (HTWO) oferuje bezpośrednią ekspozycję na 29 spółek akcyjnych.

Wśród akcji, które obejmuje ten ETF, znajdują się Wechai Power, Bloom Energy i Hyundai. Poniżej możesz zobaczyć rozwój tego ETF, który jest na rynku dopiero od początku lutego 2021.

Handluj akcjami wodorowymi za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

W ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

BLEKEMOLEN, J. Beleggen in waterstof aandelen: wat zijn de beste waterstof aandelen voor 2022? LYNX [online]. Opublikowano 2. 9. 2022 [cit. 11. 10. 2022]. Artykuł znajdziesz tutaj.

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart