wysokiej jakości akcje

Długoterminowa akumulacja aktywów – najefektywniejszy sposób inwestowania, preferowany przez jednego z najsłynniejszych światowych inwestorów – Warrena Buffetta. Według niego najlepszy horyzont inwestycyjny to „na zawsze”. W 1988 Buffet napisał list do akcjonariuszy swojej spółki inwestycyjnej Berkshire Hathaway, w którym stwierdził: „Jeśli jesteśmy w posiadaniu akcji doskonałej spółki z doskonałym managementem, wówczas nasz preferowany okres trzymania akcji to na zawsze”

Berkshire Hathaway w czasie swojego istnienia osiągnęła imponującą roczną stopę zwrotu przekraczającą 20%. Oznacza to całkowity wzrost wartości o nieprawdopodobne 2 750 000% od 1965 roku. Indeks S&P wzrósł w tym samym czasie o „zaledwie” 20000%. Nic dziwnego, że dziesiątki tysięcy inwestorów co roku wyruszają na pielgrzymkę do Nebraski na walne zgromadzenie Berkshire Hathaway.

Jeśli chcesz robić to samo, co „Oracle of Omaha”, powinieneś się raczej przyglądać rynkowi akcji w horyzoncie długoterminowym niż śledzić krótkoterminowe wahania.

„Na zawsze” oznacza najdłuższy możliwy horyzont inwestycyjny, który możesz przyjąć jako inwestor. A więc które akcje są warte tego, by trzymać je „na zawsze”? Właśnie na to pytanie chcemy odpowiedzieć w niniejszym artykule, w którym znajdziesz informacje o najlepszych akcjach, które można trzymać „na zawsze”.

Trendy przychodzą i odchodzą, ale które akcje pozostają?

Rynek akcji podlega nieustannym wahaniom. Po imponujących wzrostach następują dramatyczne spadki, takie jak niedawny krach spowodowany pandemią COVID-19. Na przestrzeni lat przychodzą i odchodzą niezliczone trendy, jakimi były na przykład drukarki 3D, marihuana, lit czy technologia ogniw paliwowych. Każda nowinka przynosi nowych chwilowych zwycięzców, którzy najpierw gwałtownie pną się w górę, by następnie – często jeszcze szybciej – spaść i popaść w zapomnienie. Inwestorom jest coraz trudniej śledzić nieograniczoną ilość informacji, w związku z czym mogą przeoczyć wiele interesujących akcji.

Założenie: silna pozycja na rynku, szeroka dywersyfikacja i wysoka rentowność

Które spółki generują długoterminową wartość i będą solidne w długiej perspektywie, a więc warto inwestować w ich akcje? W jednym zdaniu – spółki z potencjałem wzrostu, które bez szwanku przetrwają kryzysy gospodarcze, a jednocześnie czerpią zyski z panującej sytuacji gospodarczej.

Szukamy spółek z solidnymi modelami biznesowymi oraz produktami lub usługami, na które w przyszłości nadal będzie zapotrzebowanie. Te wysokiej jakości spółki powinny mieć stabilną pozycję na rynku, być szeroko zdywersyfikowane oraz regularnie osiągać dobre wyniki. W najlepszym wypadku są to również spółki niezawodnie wypłacające dywidendy.

10 wysokiej jakości akcji, które można trzymać bez końca

W poniższej tabeli znajduje się lista 10 wysokiej jakości akcji, które można trzymać długoterminowo. Każdą z tych dziesięciu spółek w dalszej części artykułu pokrótce omówimy.

 

AkcjeISINSymbolBranżaWaluta
Abbott LaboratoriesUS0028241000ABTTechnologia farmaceutyczna i medycznaUSD
AllianzDE0008404005ALVUbezpieczeniaEUR
Alphabet (Google)US02079K3059GOOGInternetUSD
Coca-ColaUS1912161007KONapojeUSD
Colgate-PalmoliveUS1941621039CLDobra konsumpcyjneUSD
HDFC BankUS40415F1012HDBUsługi finansoweUSD
International Flavors & FragrancesUS4595061015IFFSubstancje zapachowe i aromatyUSD
NestléCH0038863350NESNŻywnośćCHF
MedtronicIE00BTN1Y115MDTTechnologie medyczneGBP
Thermo Fisher ScientificUS8835561023TMOTechnologie laboratoryjneUSD

Akcje Abott Laboratoires – dywidendowy arystokrata przemysłu farmaceutycznego

Abbott Laboratories ISIN: US0028241000 – Symbol: ABT – Waluta: USD) opracowuje i sprzedaje leki, głównie na choroby kardiologiczne (sercowo-naczyniowe) oraz zaburzenia neuromodulacji (nerwowe). Oprócz środków farmakologicznych spółka produkuje również wyroby medyczne oraz urządzenia wykorzystywane na co dzień w ochronie zdrowia. Są wśród nich glukometry, żywność dla dzieci oraz urządzenia do diagnostyki i leczenia cukrzycy. W sumie Abott Laboratories ma bardzo zrównoważony asortyment produktów w służbie zdrowia i nie jest mocno zależna od żadnego z sektorów, w których działa.

W ciągu ostatnich trzech lat firma osiągnęła średni wzrost przychodów o 12% i natomiast zyski wzrosły o około 13%. Spółka zwiększała również dywidendę przez 40 lat z rzędu – ostatnio do 1,44 USD za akcję. Jak to zwykle bywa w USA, dywidendy wypłacane są raz na kwartał.

Abott Laboratoires jest dywidendowym arystokratą – jest to prestiżowe określenie przynależne spółkom, którym udawało się nieprzerwanie i stabilnie zwiększać dywidendy przez co najmniej 25 lat z rzędu. Dla inwestorów długoterminowych jest to bardzo mocny argument.

 

Wykres akcji Abott Laboratoires (ABT)

Wykres akcji Abott Laboratoires (ABT). Źródło: LYNX Trading

Akcje Allianz – Ubezpieczenia będą potrzebne nawet w odległej przyszłości

Allianz (ISIN: DE0008404005 – Symbol: ALV – Waluta: EUR) również charakteryzuje solidny, długoterminowy model biznesowy i wiodąca pozycja na rynku. Ubezpieczenie jest konieczne, dopóki firmy i osoby fizyczne chcą się zabezpieczać przed ryzykiem, niepewnością i stratami finansowymi – najprawdopodobniej będzie tak zawsze. Mimo że wyniki firm ubezpieczeniowych nie są stabilne, ich model biznesowy jako taki prawdopodobnie w długoterminowej perspektywie nie zostanie zarzucony.

Największa europejska firma ubezpieczeniowa jest jednym z najbardziej niezawodnych płatników dywidend w ramach niemieckiego indeksu DAX; przez ostatnie siedem lat dywidenda stale rosła. Allianz planuje w przyszłości zachować obowiązujący wskaźnik wypłat – 50% przychodu netto. Za 2019 rok zostanie wypłacona dywidenda w wysokości 9,60 EUR, co przy obecnej cenie akcji 155 EUR oznacza interesujący zysk z dywidendy na poziomie 6%. Akcje te mogą być interesujące nie tylko dla inwestorów długoterminowych, lecz także dla łowców dywidend.

Wykres akcji Allianz (ALV)

Wykres akcji Allianz (ALV). Źródło: LYNX Trading.

Akcje Alphabet – O wiele więcej niż wyszukiwarka internetowa

Alphabet (ISIN: US02079K3059 – Symbol: GOOG – Waluta: USD) stała się międzynarodową spółką technologiczną, która obsługuje takie usługi internetowe, jak Google i YouTube. Firma pozostaje aktywna również na rynku cloud computingu, sztucznej inteligencji (AI), reklamy online, software’u, hardware’u, a nawet jazdy autonomicznej, co czyni z niej jedną z 4 najbardziej wpływowych spółek technologicznych na świecie – obok Amazona, Apple’a i Facebooka. Spółka z siedzibą w Mountain View w Kalifornii wciąż rozwija nowe obszary biznesowe – na przykład FinTech.

Znaczącymi jej produktami finansowymi są Google Pay oraz Google Wallet. Duże poruszenie wywołała jednak zapowiedź nowego produktu – Cache. Jest to standardowy rachunek, który powinien być dostępny dla klientów pod koniec tego roku. W tym celu firma nawiązała już partnerstwa ze spółkami Citigroup oraz Stanford Federal Credit Union. Usługa skierowana jest głównie do osób młodszych, które chcą dokonywać transakcji bankowych wyłącznie za pomocą swoich smartfonów albo przez Internet. Google to prawdziwy automat, który ma wiele źródeł dochodów.

Ze względu na fakt, że spółka dysponuje ponad 120 miliardami USD w gotówce i ma niemal zerowe zadłużenie, jest jej łatwo utrzymać dominującą pozycję na rynku. Większość potencjalnych mniejszych konkurentów, którzy pojawiają się na rynku, spółka zazwyczaj wykupuje.

Wykres akcji Alphabet (GOOG)

Wykres akcji Alphabet (GOOG). Źródło: LYNX Trading.

Akcje Coca-Cola – gigant na rynku napojów bezalkoholowych

Każdy zna firmę Coca-Cola (ISIN: US1912161007 – Symbol: KO – Waluta: USD). Niemniej jednak jej asortyment znacząco wykracza poza napoje smakowe, takie jak Coca-Cola, Fanta czy Sprite. Napoje bezalkoholowe i gazowane napoje energetyczne stanowią główne źródło przychodów spółki – ponad dwie trzecie. Nie sposób jednak nie wspomnieć o reszcie – napojach dla sportowców pod markami Vio, Apollinaris, Valser Wasser czy Powerade. W asortymencie firmy znajdziemy również soki, koktajle, produkty mleczne, soki warzywne kawę i herbatę. Najbardziej znane marki będące w posiadaniu spółki to na przykład Coca-Cola, Schweppes, Chaqwa, Lift Apple Spritzer, Fuze Tea i Minute Maid. W sumie Coca-Cola jest właścicielem około 500 różnych marek w ponad 200 krajach.

Tak samo jak Abott Laboratoires Coca-Cola jest jednym z dywidendowych arystokratów. Przez – co godne uwagi – 57 lat wypłaty na rzecz akcjonariuszy rosły co roku. Szacuje się, że dywidendy nadal będą nieprzerwanie rosły. Spółka wypłaca obecnie swoim akcjonariuszom 1,64 USD rocznie, podzielone na 4 kwartalne dywidendy, z których każda wynosi 0,41 USD. Przy obecnej cenie akcji 45 USD odpowiada to stopie dywidendy na poziomie co najmniej 3,6 %. Popyt na produkty firmy jest stabilny na całym świecie.

Wykres akcji Coca-Cola (KO)

Wykres akcji Coca-Cola (KO). Źródło: LYNX Trading.

Akcje Colgate-Palmolive – lider sektora towarów konsumpcyjnych z silnym portfolio marek

Colgate-Palmolive (ISIN: US1941621039 – Symbol: CL – Waluta: USD) to międzynarodowa spółka zajmująca się towarami konsumpcyjnymi ze szczególnym uwzględnieniem produktów higienicznych, która produkuje i sprzedaje je na całym świecie. Asortyment spółki obejmuje pasty do zębów, szczoteczki do zębów, mydła, żele pod prysznic, szampony, dezodoranty, produkty do pielęgnacji dłoni, ciała oraz higieny jamy ustnej, środki czyszczące i myjące, a także artykuły higieniczne dla zwierząt. Spółka z siedzibą w Nowym Jorku czerpie korzyści z faktu, że popyt na środki higieny osobistej jest stosunkowo stabilny w każdym cyklu gospodarczym. Ostatni kryzys spowodowany pandemią COVID-19 wręcz sprzyjał spółce, ponieważ popyt na produkty higieniczne – zwłaszcza środki dezynfekujące – znacznie wzrósł.

Do najbardziej znanych marek spółki należą Colgate, Elmex, Ajax, Meridol, Palmolive i Fab. W ostatnim czasie spółka rozpoczęła program obniżania kosztów oraz zaprezentowała liczne innowacyjne produkty. Znacząco rozszerzono również sprzedaż przez Internet, w związku z czym management planuje stabilne tempo organicznego wzrostu rocznego na poziomie 3-4%. Od 2000 roku wysokość dywidendy rocznej stabilnie rosła, osiągając obecny poziom 1,76 USD. Przy aktualnej cenie akcji 69 USD stopa dywidendy wynosi 2,6%. Dzięki szerokiej ofercie produktów i silnym markom spółka Colgate-Palmolive zasłużenie znalazła się na naszej liście najstabilniejszych spółek.

 

Wykres akcji Colgate-Palmolive (CL)

Wykres akcji Colgate-Palmolive (CL). Źródło: LYNX Trading.

Akcje HDFC Bank – Największy bank w Indiach

HDFC Bank (ISIN: US40415F1012 – Symbol: HDB – Waluta: USD) to największy indyjski bank, a jednocześnie lider na rynku. Od momentu jej założenia w 1994 roku instytucja finansowa otworzyła ponad 5000 oddziałów i zbudowała godny podziwu biznes online. Indie niebawem wyprzedzą Chiny pod względem ilości mieszkańców i według szacunków w ciągu nadchodzących dwóch dekad staną się jedną z największych potęg gospodarczych na świecie. Mimo że akcje indyjskiego banku, którymi handluje się w USA za pośrednictwem (ADR) mają stosunkowo wysoki wskaźnik P/E (19), to spółkę w porównaniu do konkurencji charakteryzuje o wiele wyższa stopa sprzedaży i przychodów – około 15-20%.

HDFC Bank już osiągnęła na rynku indyjskim duże korzyści skali, uzyskując przewagę nad konkurencją. Potencjał wzrostu na rozwijającym się indyjskim rynku wciąż jest olbrzymi, a widoki na przyszłość indyjskiej gospodarki są interesujące. Dywidenda wynosi obecnie 0,63 USD, a cena akcji – 37,20 USD. Każdy, kto chciałby w najbliższych dziesięcioleciach zarabiać na indyjskim wzroście gospodarczym, może kupić akcje banku HDFC z bardzo długim horyzontem inwestycyjnym

 

Wykres akcji HDFC Bank (HDB)

Wykres akcji HDFC Bank (HDB). Źródło: LYNX Trading.

Akcje International Flavors & Fragrances – czarny koń

International Flavours & Fragrances (ISIN: US4595061015 – Symbol: IFF – Waluta: USD) to spółka, którą mało kto zna, mimo że ma styczność z jej produktami codziennie. IFF produkuje substancje zapachowe i aromaty dla 13 kategorii produktów, w tym kosmetyków, perfum, napojów i słodkich dodatków smakowych. Sprzedaż i zyski spółki bezustannie rosną. Perspektywy wzrostu są dobre we wszystkich sektorach, ponieważ ulepszone receptury i zapachy stanowią obietnicę większego wolumenu sprzedaży klientom przemysłowym.

W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż spółki wzrosła średnio o 1%, ale zyski pozostały niezmienne. Analitycy oczekują, że począwszy od 2021 roku zyski znów zaczną rosnąć w tempie dwucyfrowym. International Flavours & Fragrances od 2001 nieprzerwanie podwyższa dywidendy, obecna dystrybucja w skali roku to 3,00 USD. Przy aktualnej cenie akcji 130 USD stopa dywidendy wynosi 2,3 %. IFF jest mocno zdywersyfikowaną spółką, a jej działalność odbywa się w ramach całego szeregu gałęzi gospodarki. Smaki i zapachy większości produktów nie da się w prosty sposób zastąpić produktami konkurencyjnymi, ponieważ szczegółowe receptury są oczywiście tajne. Światowy lider w wielu sektorach najprawdopodobniej utrzyma swoją silną pozycję na rynku w najbliższej przyszłości (o ile nie na zawsze).

 

Wykres akcji International Flavors & Fragrances (IFF)

Wykres akcji International Flavors & Fragrances (IFF). Źródło: LYNX Trading. 

Akcje Nestlé – Jedzenie i picie zawsze będą potrzebne

Ludzie zawsze będą jedli i pili. Nawet podczas kryzysów gospodarczych muszą zaspokajać swoje podstawowe potrzeby życiowe. Szwajcarska spółka Nestlé (ISIN: CH0038863350 – symbol: NESN – waluta: CHF) produkuje żywność dla niemowląt, produkty gotowe i mrożone, napoje, jak również produkty dla zwierząt domowych. Niektóre z jej znanych marek, poza samym Nestlé, to After Eight, Bärenmarke, Caro, Choco Crossies, Herta, Maggi, Lion, Nescafé, Nesspresso, Nesquik, Thomy a Wagner. Każdy z was prawdopodobnie często spożywa niektóre produkty Nestlé.

Nestlé zawsze idzie z duchem czasu; hasłem spółki jest „kontynuacja i zmiana”. Na przykład wart miliardy dolarów kontrakt ze Starbucksem umożliwi spółce sprzedawanie w przyszłości jego najpopularniejszych kaw i pokrewnych produktów w supermarketach. Produkty bezmięsne, takie jak wegetariańskie burgery i wegańskie alternatywy sera również szturmują półki supermarketów. Dywidendy rosły co roku przez 24 lata. Obecnie akcjonariuszom wypłaca się 2,70 CHF, co przy cenie akcji wynoszącej 105 CHF oznacza stopę dywidendy na poziomie 2,6%. Akcje Nestlé mona trzymać na zawsze.

 

Wykres akcji Nestlé (NESN)

Wykres akcji Nestlé (NESN). Źródło: LYNX Trading. 

Akcje Medtronic – technologie medyczne służące leczeniu chorób

Urządzenia medyczne irlandzkiej spółki Medtronic (ISIN: IE00BTN1Y115 – Symbol: MDT – Waluta: USD) stanowią podstawowy element współczesnej medycyny, przez rozruszniki serca, pompy insulinowe, implanty kości aż po systemy monitorowania.  Ponad połowa wszystkich rozruszników serca wszczepianych w szpitalach na całym świecie produkowana jest przez Medtronic. Technologie spółki Medtronic wykorzystywane są obecnie przy leczeniu prawie 40 chorób.

Medtronic oznacza również pewność dywidendy. W ciągu ostatnich 42 lat udział akcjonariuszy w zyskach rósł co roku. Ta imponująca stałość jest podstawowym kryterium, które powinna spełniać długoterminowa inwestycja w akcje. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat dywidenda wzrosła prawie o 150%. Obecnie wypłacane są cztery dywidendy kwartalne w wysokości 0,54 USD, co przy obecnej cenie akcji wynoszącej 98 USD oznacza stopę dywidendy na poziomie 2,2%.

 

Wykres akcji Medtronic (MDT).

Wykres akcji Medtronic (MDT). Źródło: LYNX Trading.

Akcje Thermo Fisher Scientific – szeroko zdywersyfikowana spółka z branży technologii laboratoryjnych

Thermo Fisher Scientific (ISIN: US8835561023 – Symbol: TMO – Waluta: USD) produkuje szeroki zakres narzędzi i produktów, stanowiących wyposażenie laboratoriów. Dzięki znaczącej dywersyfikacji jej model biznesowy jest długoterminowo stabilny i odporny na kryzysy. W 2019 roku za ponad 41% obrotów odpowiadały produkty i usługi laboratoryjne, za 27% nauki przyrodnicze, za 22% narzędzia analityczne, a za 15% – specjalistyczna diagnostyka.

Spółka jest bardzo wszechstronna i wiele z jej produktów znajduje zastosowanie w walce z COVID-19. Firma opracowała między innymi test na koronawirusa, z którego korzystają miliony ludzi. Mimo że spółka jest bardzo rentowna i osiąga wysokie zyski, wypłaca bardzo niską dywidendę w wysokości 0,76 USD, co przy cenie akcji 340 USD oznacza stopę dywidendy na poziomie zaledwie 0,2%. Ze względu na fakt, że w ostatnim czasie cena akcji gwałtownie wzrosła, więc są niekorzystnie wyceniane, inwestorzy powinni poczekać z kupnem akcji do korekty. W długoterminowej perspektywie niekorzystna wycena nie powinna jednak stanowić dużej przeszkody.

 

Wykres akcji Thermo Fisher Scientific (TMO)

Wykres akcji Thermo Fisher Scientific (TMO). Źródło: LYNX Trading. 

Handluj akcjami z LYNX

LYNX oferuje handel na akcjach bezpośrednio na giełdach krajowych. Zapewnia to naszym klientom wysoki wolumen transakcyjny i wąski spread. Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie i udostępniamy profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego publikujemy analizy rynku i nowinki ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-szkoleniowego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek pytań możesz skorzystać z naszego bezpłatnego Wsparcia klienta.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart