Inwestowanie w ETF jest bardzo popularne, ale w które ETF warto zainwestować w 2022 roku? W niniejszym artykule wyjaśnimy pokrótce, czym są ETF-y, jakie są ich zalety i wady. Następnie przyjrzymy się 4 najlepszym funduszom ETF, wybranym przez specjalistę inwestycyjnego LYNX – Justina Blekemolena.

Justin od dawna zajmuje się analizami rynku akcji i regularnie publikuje artykuły dla holenderskiego oddziału LYNX. W przeszłości pracował również jako analityk techniczny dla IEX i Tostrams Group. Artykuł zawiera zatem subiektywne rekomendacje Justina. Wskazuje on najlepsze fundusze ETF 2022 roku, które mogą stanowić inspirację również dla ciebie.

Czym jest ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) to inna nazwa trackera. Produkty te odzwierciedlają ceny wybranych instrumentów bazowych. Mogą to być surowce, obligacje, indeksy giełdowe czy też innye aktywa. Mamy tu więc do czynienia z notowanymi funduszami inwestycyjnymi.

Produkt ten powstał dla inwestorów w latach 90, początkowo w celu detalicznego śledzenia indeksu. Pierwszym funduszem ETF – wprowadzonym na rynek amerykański w 1993 roku – był SPDR S&P 500 ETF (SPY). Jego celem było śledzenie indeksu S&P 500. Zarządza on obecnie aktywami o wartości przekraczającej 361 miliardów USD.

W jego ślad szybko poszły kolejne fundusze ETF na przykład dla indeksów takich jak Dow Jones czy Nasdaq, ale dopiero pod koniec lat 90’ na rynku pojawiły się pierwsze sektorowe ETF-y. W ciągu ostatnich dwudziestu lat fundusze ETF szeroko się rozpowszechniły. Od 2003 roku rynek ETF jest większy niż tradycyjny rynek aktywnie zarządzanych funduszy powierniczych.

Z każdym rokiem nieprzerwanie rośnie łączny kapitał zainwestowany w ETF-y. W ostatnich latach gwałtownie wzrosła także liczba emitentów ETF-ów. W 2021 r. było ponad 160 różnych emitentów, udostępniających w sumie prawie 8000 funduszy ETF. Wachlarz jest bardzo duży, choć wielu emitentów oferuje różne trackery na te same indeksy. ETF mogą się jednak znacząco różnić strukturą, ceną lub wynikami.

Przeczytaj także>> Najlepsze akcje 2022. 5 propozycji do Twojego portfela inwestycyjnego.

Jakie są rodzaje ETF?

Do najpopularniejszych wśród inwestorów należą te ETF-y, które replikują indeksy giełdowe, takie jak na przykład S&P 500, Dow Jones albo DAX. Ale też fundusze ETF z sektora przemysłowego, skoncentrowane na poszczególnych gałęziach przemysłu, takich jak na przykład technologie, dobra konsumpcyjne, energetyka słoneczna, software czy biotechnologia.

Istnieją także ETF-y skupiające się na gospodarkach regionalnych czy państwowych, za pomocą których można w związku z tym inwestować na przykład w gospodarkę Chin, Brazylii, czy też Indii. Towarowe ETF-y replikują na przykład cenę złota albo srebra.

ETF-y na obligacje inwestują w obligacje skarbowe lub korporacyjne. Istnieją też tzw. strategiczne ETF-y, śledzące konkretne pomysły inwestycyjne – na przykład ÖkoDAX (energia odnawialna) czy DivDAX (wartości dywidend).

W przypadku lewarowanych ETF-ów ruch cenowy wzmocniony jest przez mnożnik. ETF-y odwrotne rozwijają się w kierunku przeciwnym niż wartość aktywa bazowego. Te egzotyczne produkty nie są jednak wskazane dla początkujących inwestorów.

ETF-y różnią się także pod względem sposobu replikacji indeksów. W przypadku pełnej replikacji indeksu (full replication) za dostępny kapitał kupowane są wszystkie składniki indeksu o odpowiedniej wadze. W przypadku częściowej replikacji indeksu fundusz obejmuje jednak tylko część składników indeksu. Zwykle są to akcje o najwyższej wadze w indeksie.

Dlaczego warto inwestować w ETF?

Trackery indeksów stanowią obecnie fundament portfeli wielu inwestorów detalicznych. ETF-y są atrakcyjne ze względu na swoją prostą strukturę, niskie koszty i dobrą dywersyfikację. Zaletą inwestowania w ETF jest to, że aby dokładnie śledzić konkretny indeks, nie musisz wciąż dokonywać transakcji. Kupowanie i sprzedawanie akcji w celu zachowania odpowiedniej równowagi w portfelu zajmuje dużo czasu i pochłania środki pod postacią kosztów transakcyjnych.

Inwestowanie w ETF jest więc idealne dla traderów, którzy chętnie inwestują w fundusze inwestycyjne, a jednocześnie zależy im na niskich kosztach. W przypadku funduszy powierniczych opłaty związane z handlem oscylują wokół wyższych wartości procentowych.

W porównaniu z analizą akcji, analiza ETF jest w zasadzie łatwiejsza. Inwestując w akcje, należy przeanalizować duże ilości zmiennych. Analiza fundamentalna i techniczna poszczególnych papierów wartościowych zajmuje zatem znacznie więcej czasu.

Główne zalety ETF:

  • Niskie koszty
  • Wysoka płynność
  • Dywersyfikacja

Wady ETF:

  • Ryzyko straty wskutek wahania cen albo zapaści rynku akcji
  • Ryzyko kontrahenta w przypadku syntetycznych funduszy ETF
  • Osiągalne są tylko przeciętne zyski
  • Możliwe ryzyka kursowe dla ETF-ów z innych obszarów walutowych

Istotne wskazówki dotyczące handlu funduszami ETF

Horyzont inwestycyjny podczas inwestowania w ETF-y powinien wynosić co najmniej 4-5 lat. Należy liczyć się z tym, że na rynkach kapitałowych zdarzają się krótkotrwałe korekty lub spadki cen (na przykład w wyniku pandemii koronawirusa). Nierentowność okresów spadkowych kompensowana jest przez dłuższy horyzont inwestycyjny

ETF-y są zatem narzędziem inwestycyjnym przeznaczonym raczej do długoterminowej akumulacji kapitału. Plany oszczędnościowe wykorzystujące fundusze ETF, w które co kwartał inwestujesz stałą kwotę, uznaje się za solidny, tradycyjny sposób gospodarowania pieniędzmi.

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

4 najlepsze ETF 2022 roku

W tym artykule analizujemy cztery interesujące ETF-y na 2022 rok, wybrane przez specjalistę inwestycyjnego LYNX – Justina Blekemolena. Zestawienie jest oczywiście subiektywne i nic nie mówi o przyszłych zyskach. Wybierając dane ETF-y, Justin brał pod uwagę obecne okoliczności i trendy na rynkach finansowych. Poniżej przedstawiamy zestawienie najlepszych ETF-ów 2022 roku jego autorstwa

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)

W 2021 r. indeks S&P 500 osiągnął stopę zwrotu na poziomie prawie 27%. Nasdaq osiągnął około 21%. Inwestorzy ewidentnie przygotowują się także na planowane stopniowe odchodzenie od łagodnej polityki monetarnej. Oczekiwane jest co najmniej trzykrotne podniesienie stóp procentowych w 2022 roku. Wyższe stopy procentowe zwiększyły atrakcyjność akcji wartościowych w porównaniu ze wzrostowymi. Dlatego też Justin przypuszcza, że indeks S&P 500 również w 2022 roku generować będzie wyższe zyski niż Nasdaq, obejmujący znacznie więcej akcji wzrostowych.

Z indeksem S&P 500 wciąż pozostajemy w sektorze technologicznym, ale często w spółkach o ugruntowanej pozycji z niewielkim zadłużeniem. Dzięki funduszowi ETF na S&P 500 inwestujesz jednocześnie w sektor, który czerpie korzyści ze wzrostu stóp procentowych i wysokiej inflacji. Przykład stanowić mogą towary konsumpcyjne, sektor finansowy czy ochrona zdrowia.

Wykres tygodniowy IUSA od marca 2017 do stycznia 2022.: Trader Workstation (26.1.2022)

ETF S & P 500 UCITS iShares Core (IUSA) oferuje ci zdywersyfikowany portfel w 500 czołowych amerykańskich firmach. S&P 500 to indeks ważony kapitalizacją rynkową, co oznacza, że firmy z najwyższą kapitalizacją rynkową mają najwyższą wagę. Około 27,81% całkowitej wagi przypada na sektor technologii informacyjnych ze spółkami takimi jak Apple, Microsoft i NVIDIA. Przy wadze ponad 13% dla ochrony zdrowia, zyskasz ekspozycję na firmy takie jak UnitedHealth Group, Johnson & Johnson i Pfizer. Dobra konsumpcyjne (12,8%) obejmują akcje spółek Amazon, Tesla, Home Depot i Nike.

ETF iShares Core S&P 500 UCITS (IUSA) emituje spółka BlackRock. Dywidendy wypłacane są co kwartał. ISIN to IE0031442068. Dobrą strategią długoterminową dla tego funduszu ETF mogłoby być comiesięczne inwestowanie stałej kwoty.

iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)

Energia odnawialna była gorącym tematem w 2020 roku, ale w roku 2021 wyniki tego ETF pozostały daleko w tyle za całym rynkiem. Cena ETF na odnawialne źródła energii wzrosła w latach 2018-2021 mniej więcej czterokrotnie, ale w ubiegłym roku tempo to zauważalnie zwolniło. W perspektywie długoterminowej odnawialne źródła energii pozostają jednak koniecznością, więc spółki, które się nimi zajmują, z pewnością nadal będą czerpać z tego korzyści.

Týdenní graf INRG od března 2017 do ledna 2022
Wykres tygodniowy INRG od marca 2017 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

owyższy ETF próbuje replikować wyniki indeksu S&P Global Clean Energy, obejmującego 126 największych na świecie firm działających w sektorze źródeł energii odnawialnej. W ponad 43% składa się on z firm zajmujących się usługami publicznymi. Dodatkowo akcje dzielą się na te z sektora przemysłowego, energetycznego i materiałowego. Przy pomocy tego ETF można więc inwestować w wiele spółek zajmujących się czystą energią.

Największą wagę ma obecnie spółka energetyczna Enphase Energy (ENPH) o wadze ponad 8,96%. Warto wspomnieć również o firmach Plug Power o wadze 5,69%, Consolidated Edison (5,05%) i Iberdrola (3,87%). Oczywiście nie brakuje tu akcji energii słonecznej, takich jak Solaredge (SEDG), First Solar (FSLR) oraz Sunrun (RUN).  

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)

Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF również znalazł się na naszej liście najlepszych ETF 2022 roku. W odróżnieniu od wspomnianego powyżej iShares Global Clean Energy UCITS ETF, ten fundusz skupia się wyłącznie na jednym zagadnieniu, a mianowicie na elektromobilności. Wymienia się ją jako jedno ze skutecznych narzędzi walki ze zmianami klimatycznymi. Ma pozytywny wpływ na jakość powietrza i pomaga obniżać emisje CO2.

W kontekście elektromobilności każdemu z pewnością przychodzą na myśl takie firmy, jak Tesla, NIO, Xpeng czy Lucid Motors. Tradycyjni producenci aut również jednak nie próżnują, inwestując miliardy w rozwój samochodów elektrycznych. Ponieważ europejskie rządy podejmują nawet kroki w celu stopniowego wycofywania samochodów z silnikiem spalinowym, wydaje się, że samochody elektryczne czeka świetlana przyszłość.

Denní graf ELCR od listopadu 2020 do ledna 2022
Wykres dzienny ELCR od listopada 2020 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

Korzystanie z samochodów elektrycznych naturalnie wiąże się z zapotrzebowaniem na duże ilości komponentów, takich jak baterie, software, chipy i inne. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR) inwestuje także w akcje spółek zajmujących się również tymi elementami i technologiami. Największą wagę mają spółki NVIDIA (8,45%), AMD (7,33%) i Tesla (4,16%).

Lyxor MSCI India UCITS ETF (INR)

Z powodu pandemii koronawirusa w 2020 roku gospodarka Indii skurczyła się o 7,3%, ale przedtem kraj był jedną z najszybciej rosnących gospodarek na świecie. W 2021 roku ponownie zanotowano wzrost o ponad 9,5% i spodziewana jest kontynuacja tego szybkiego wzrostu także w latach 2022 i 2023. Na przykład MFW spodziewa się wzrostu o 8,5% w 2022 oraz 6,5-7% w 2023 roku. Indie, z niemal 1,4 miliarda mieszkańców, stanowią około 18% całkowitej populacji świata. Te ogromne liczby dają firmom wiele możliwości.

Kraje rozwijające się wykazują tendencje do szybkiego wzrostu, ponieważ nawet niewielkie innowacje mogą tam prowadzić do dużych ulepszeń. Dlatego też inwestycje w Indiach mogą być atrakcyjne, choć wiążą się z ryzykiem. Biurokracja niejednokrotnie utrudnia działalność gospodarczą, a infrastruktura jest niewystarczająco rozwinięta.

Týdenní graf INR od března 2017 do ledna 2022
Wykres tygodniowy INR od marca 2017 do stycznia 2022. Źródło: Trader Workstation (26.1.2022)

Lyxor MSCI India ETF INR replikuje indeks MSCI Emerging Markets India. Sektor finansowy stanowi prawie 24% tego ETF, a zaraz za nim znajduje się sektor IT (20%). Na spółki energetyczne przypada około 11%. Te trzy sektory w sumie stanowią ponad połowę wspomnianego funduszu ETF. Pozostałymi istotnymi sektorami są materiałowy i dóbr konsumpcyjnych. ETF inwestuje w 106 różnych indyjskich akcji.

Inwestycje w ETF za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut. Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artkule:

BLEKEMOLEN, J. De beste ETF’s 2022: tips voor beleggen in ETF’s. LYNX [online]. Opublikowano 6.1.2022 [cit. 26.1.2022]. Dostęne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/etf/beste-etfs/beste-etfs-tips-beleggen-etfs/

Handel na światowych giełdach

Z rachunkiem inwestycyjnym za pośrednictwem LYNX inwestorzy mają bezpośredni dostęp do krajowych i międzynarodowych giełd papierów wartościowych w Europie, USA i Azji. Handluj na 150 rynkach, w 33 krajach i w 25 walutach. Dowiedz się więcej na stronie: Lista Giełd i Produktów

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart