Dolar nowozelandzki

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Dolar nowozelandzki aktualny kurs

Symbol: NZD

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Dolar nowozelandzki wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

NZD/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 NZD EUR

Dane historyczne: NZD/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Dolar nowozelandzki (NZD)

Dolar nowozelandzki (NZD) jest oficjalną walutą Nowej Zelandii ale obowiązuje także w państwach wyspiarskich Tokelau, Niue, Wysp Cooka i Pitcairn. Pod względem udziału na międzynarodowym rynku walut dolar nowozelandzki jest na dziesiątym miejscu, zaraz za koroną szwedzką. 

Historia NZD

W czasach, gdy Nowa Zelandia była kolonią brytyjską, oficjalną walutą był funt nowozelandzki, oparty o funt brytyjski, waluta ta wtedy dzieliła się na 20 szylingów i 240 pensów. Ponieważ brytyjski system monetarny uznano za zbyt skomplikowany i przestarzały, rząd Nowej Zelandii w 1967 roku wprowadził dolara nowozelandzkiego, jako nową oficjalną walutę (w stosunku 1:2). Jeden funt nowozelandzki zastąpiono dwoma dolarami nowozelandzykimi. Konwersja była zasadniczo zgodna z przebiegiem w Australii. Po upadku systemu z Bretton Woods w 1971 roku, dolar nowozelandzki nadal został powiązany z USD w ustalonym zakresem wahań, aż do 1985 roku, kiedy wprowadzono płynny kurs walutowy. 

Obeznie

Decyzje w zakresie polityki monetarnej w Nowej Zelandii są podejmowane przez Bank Rezerwy Nowej Zelandii. Dolar nowozelandzki dzieli się na 100 centów i ma symbol $. Aby odróżnić dolara nowozelandzkiego od innych walut dolarowych, często używa się skrót NZ$. Dolar nowozelandzki potocznie określa się „kiwi”. Para walutowa EUR/NDZ oznacza kurs euro do dolara nowozelandzkiego, notowana w dolarach nowozelandzkich.