Korona norweska

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

NOK/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 NOK EUR

Dane historyczne: NOK/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Korona norweska (NOK)

Korona norweska (NOK) jest oficjalną walutą Norwegii. Stabilna gospodarka, bogate złoża ropy, wysoki bilans obrotów bieżących i solidny budżet państwa sprawiają, że korona norweska cieszy się dobrą reputacją w przestrzeni międzynarodowej i jest ogólnie postrzegana jako bezpieczna waluta. Po względem udziału na globalnym rynku walutowym korona norweska jest na czternastym miejscu tuż za dolarem hongkońskim.

Historia korony norweskiej

Korona została utworzona w 1875 roku jako wspólna waluta Szwecji, Danii, Norwegii w ramach Skandynawskiej Unii Monetarnej. W tym samym czasie zniesiono srebrny standard i wprowadzono pokrycie złotem i system dziesiętny. Z powodu skutków pierwszej wojny światowej doszło do upadku Unii w 1924 roku. Wszystkie trzy państwa utrzymywały swoją odmianę korony, a system monety złotej został w pełni zniesiony w 1931 roku. 

Ogólnie

Decyzje dotyczące polityki monetarnej w Norwegii są podejmowane przez Norges Bank. Korona norweska dzieli się na 100 øre. Para walutowa EUR/NOK oznacza stosunek euro do korony norweskiej, notowany w koronach norweskich.