Indeks Nasdaq, czy też Nasdaq Composite, to indeks wszystkich papierów wartościowych, którymi handluje się na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Wraz z indeksem Dow Jones a S&P 500 jest trzecim najbardziej monitorowanym indeksem w USA. Ze względu na fakt, że na giełdzie NASDAQ notowane są w większości akcje technologiczne, również na rozwój ceny Nasdaq Composite silnie oddziałuje właśnie rozwój branży technologicznej.

Jakie są powiązania pomiędzy nimi i jaka jest różnica pomiędzy giełdą NASDAQ, indeksem Nasdaq Composite a indeksem Nasdaq 100? 

W niniejszym artykule przedstawimy indeksy Nasdaq Composite i Nasdaq 100, przyjrzymy się ich historii, rozwojowi oraz zastanowimy się nad tym, jak można nimi handlować za pośrednictwem futures, ETF albo opcji.

 

Nasdaq Composite Indeks

Nasdaq Composite (COMP) monitoruje rozwój ponad 3300 akcji będących przedmiotem obrotu na giełdzie NASDAQ. Rodzaje papierów wartościowych, które tworzą indeks, obejmują zwykłe akcje amerykańskich firm, amerykańskie certyfikaty depozytowe (ADR) reprezentujące akcje spółek spoza USA, fundusze typu REIT (Real Estate Investment Trust) i tracking shares. Indeks nie obejmuje derywatów, akcji uprzywilejowanych ani ETF.

Szeroki zakres instrumentów tworzących indeks stanowi zaletę, z drugiej strony jego wadą jest stosunkowo ograniczona orientacja. Indeks obejmuje głównie spółki z branży technologicznej czy informatycznej, w mniejszym stopniu reprezentowane są w nim spółki finansowe, konsumenckie, biotechnologiczne oraz spółki z innych branży.

W połowie 2018 roku rozkład poszczególnych sektorów w Nasdaq Composite był następujący:

Ze względu na to, że w skład indeksu wchodzą głównie spółki technologiczne, istnieje tu domniemanie wyższych zysków, ponieważ takie firmy zwykle dosyć dużo inwestują w rozwój i ekspansję, dlatego też oczekuje się w ich przypadku ciągłego wzrostu, inaczej niż na przykład w przypadku spółek specjalizujących się w produkcji towarów konsumpcyjnych.

Przeczytaj również >> najlepszych akcji biotechnologicznych

Z drugiej strony akcje tych spółek mają bardziej spekulacyjny charakter niż te, którymi handluje się na NYSE. Przez to indeks Nasdaq jest również bardziej zmienny i niebezpieczny niż inne indeksy w szerokim rozumieniu.

Nasdaq Composite to indeks ważony, a waga zależy od kapitalizacji rynkowej spółek. Największy wpływ na rozwój cen indeksu mają spółki, których kapitalizacja rynkowa (iloczyn wartości akcji i ich liczby) jest najwyższa. Indeks jest obliczany w sposób ciągły przez cały dzień sesyjny, przy czym aktualizowany jest co sekundę. Wartość końcowa ogłaszana jest o 15:16 w każdy dzień sesyjny.

Historia i rozwój indeksu Nasdaq Composite

Nasdaq Composite został uruchomiony w 1971 roku, w tamtym okresie obejmował 50 tytułów, a jego wartość początkowa wynosiła 100 punktów.

Najwyższy poziom indeks osiągnął 10 marca 2000 r. w czasie pierwszej bańki internetowej, kiedy to zamykał sesję z ceną 5048,62. Później nastąpił gwałtowny spadek aż do wartości 1108,49. Powrót do historycznych wartości maksymalnych trwał trzynaście lat, zostały one przekroczone 18 czerwca 2015, kiedy to na zakończeniu sesji osiągnął wynik na poziomie 5143,32.

Przeczytaj również >> S&P 500 index – jeden z najważniejszych indeksów w USA

Nasdaq 100 Index 

Często można natknąć się na indeks inny niż Nasdaq Composite, a mianowicie Nasdaq 100 (NDX). Ze względu na fakt, że nazwa „Nasdaq“ może z jednej strony oznaczać giełdę NASDAQ, a z drugiej dwa różne indeksy giełdowe, na początku może to wprowadzać w błąd.

Indeks Nasdaq 100 jest w uproszczeniu podzbiorem indeksu Nasdaq Composite. Podczas gdy Nasdaq Composite obejmuje wszystkie tytuły notowane na giełdzie NASDAQ, Nasdaq 100 wybiera z nich tylko 100 tych „najciekawszych”.

Nasdaq 100 obejmuje więc akcje stu największych firm niefinansowych, notowanych na giełdzie NASDAQ. Waga poszczególnych wyliczana jest podobnie jak w przypadku indeksu Nasdaq Composite na podstawie kapitalizacji rynkowej. Jest tu jednak pewna modyfikacja, która dostosowuje górne limity do największych firm.

Indeks nie obejmuje żadnych spółek finansowych – one wchodzą w skład innego indeksu oferowanego przez giełdę NASDAQ, noszącego nazwę Nasdaq Financial 100.

Wykres indeksu Nasdaq 100.

Wykres indeksu Nasdaq 100. Źródło: LYNX Trading.

Historia i rozwój indeksu Nasdaq 100

Indeks Nasdaq 100 został uruchomiony 31. stycznia 1985. Tego dnia giełda NASDAQ zaprezentowała dwa nowe indeksy, jednym z nich jest właśnie Nasdaq 100, a drugim Nasdaq Financial 100. Giełda NASDAQ stworzyła te indeksy, żeby zwrócić na siebie uwagę i wyjść z cienia nowojorskiej giełdy NYSE. Oczekiwała, że dla tych dwóch indeksów stworzy zbywalne instrumenty pochodne (opcje i futures) oraz przyciągnie uwagę większych inwestorów oraz funduszy.

Przeczytaj również >> Indeks VIX: Wszystko, co musisz wiedzieć o indeksie zmienności

Rozwój ceny Nasdaq 100 w dużym stopniu podąża za ewolucją ceny szerszego indeksu Nasdaq Composite. W 2000 roku, podczas internetowej gorączki, przekroczył wartość 4700 punktów, by następnie przez kolejne dwa lata spadał aż do poziomu poniżej 1000 punktów. Później nastąpił trwający pięć lat wzrost aż do ceny 2239,51 i znów spadek, tym razem tylko poniżej 2000. Od tego czasu indeks rośnie.

Cenę 3000 przekroczył 15. maja 2013, pod koniec 2015 roku osiągnął cenę 4593,27.

Historyczny wykres indeksu Nasdaq 100Historyczny wykres indeksu Nasdaq 100. Źródło: LYNX Trading.

Nieamerykańskie spółki mogły zostać uwzględnione w indeksie dopiero w 1998 roku i musiały przy tym spełniać surowe kryteria. W 2002 roku bardziej rygorystyczne normy zostały złagodzone i ponownie zaostrzone.

Darmowy e-book inwestycyjny

14 praktycznych wskazówek, jak stać się lepszym inwestorem i uniknąć klęski na giełdzie.

  • Podaj swoje dane, aby otrzymać bezpłatny e-book

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

Główne akcje w indeksie Nasdaq 100 

Wspominaliśmy, że do indeksu Nasdaq należą głównie technologiczne tytuły, inne branże reprezentowane są w mniejszym stopniu. Siłą napędową są największe i najbardziej znane firmy IT na świecie. Poniżej znajduje się tabela, zawierająca dwadzieścia pięć akcji, które mają największy wpływ na indeks Nasdaq.

Zaktualizowano 28.6.2019.

Mimo że nazwa indeksu to Nasdaq 100 i w powszechnym mniemaniu zawiera 100 akcji, niezupełnie jest to prawda. Obecnie istnieją 103 symbole, które należą do indeksu. Dzieje się tak dlatego, że pewne spółki notują dwie klasy instrumentów i obie wchodzą w skład indeksu. Przykład stanowi spółka Google (Alphabet), która ma w indeksie akcje klasy A (GOOGL) i klasy C (GOOG).

Indeks jest aktualizowany co kwartał.

Aktualny wykres indeksu Nasdaq 100

Aktualny wykres indeksu Nasdaq 100.

Aktualny wykres indeksu Nasdaq 100. Źródło: LYNX Trading.

Handel Nasdaq 100 i Nasdaq Composite

Zarówno indeksem Nasdaq 100, jak i indeksem Nasdaq Composite można handlować za pośrednictwem LYNX. Ogólnie częściej handluje się produktami powiązanymi z Nasdaq 100 niż z Nasdaq Composite.

Na obydwa istnieją jednak kontrakty futures pozostające w obrocie na giełdzie CME. Na obydwa istnieją rynki ETF, ale indeks Nasdaq 100 jest popularniejszy, w związku z czym istnieje więcej ETF śledzących jego cenę. Opcje istnieją wyłącznie na indeks Nasdaq 100.

Nasdaq futures

Nasdaq 100 futures (E-mini futures Nasdaq 100) znaleźć można pod symbolem (NQ) i są to tzw. e-mini futures. Kontrakt futures dla Nasdaq Composite znajduje się pod symbolem QCN, znów mamy tu do czynienia z e-mini. Oznaczenie e-mini informuje, że chodzi o elektroniczne mini (małe) rynki. Kontrakt futures dla S&P 500 nazywany e-mini S&P 500 znajduje się pod symbolem ES. E-mini futures są zdecydowanie najpopularniejszymi kontraktami futures na amerykańskie indeksy giełdowe, takie jak S&P 500 i Dow Jones.

Jeśli chodzi o indeks Nasdaq, na rynku e-mini futures Nasdaq 100 (NQ) handluje się o wiele więcej, niż na rynku E-mini futures Nasdaq Composite (QCN). Jeżeli chciałbyś handlować kontraktami futures na indeks Nasdaq, prawdopodobnie będziesz chciał handlować właśnie e-mini futures Nasdaq 100. Na rynku często odbywa się daytrading. Więcej o daytradingu futures przeczytasz tutaj.

Przed rozpoczęciem handlu futures na indeks Nasdaq należy zrozumieć, jak funkcjonują takie kontrakty futures. Są to instrumenty obarczone dosyć dużym ryzykiem, ponadto rynek Nasdaq 100 jest stosunkowo dynamiczny, w związku z czym trzeba mieć się na baczności.

Przeczytaj również >> Przewodnik po handlu futures

Opcje i opcje na futures

Indeksem Nasdaq 100 można również handlować za pośrednictwem opcji albo opcji na futures. Jeżeli chcesz handlować opcjami na indeks Nasdaq 100, wprowadź na platformie platformy symbol NDX i z dostępnego menu wybierz opcje.

Jeżeli potrzebujesz opcji na futures, wprowadź do platformy symbol NQ, określ pożądany termin wygaśnięcia i wybierz Futures Options.

ETF na indeks Nasdaq 100

Najbardziej znanym ETF, który śledzi rozwój ceny indeksu Nasdaq 100 je tzw. „cube“, który znajdziesz pod symbolem QQQ. Jest to niestety amerykański fundusz, a obecna legislatywa UE ogranicza handel nieprofesjonalnym inwestorom.

Przeczytaj również >> Podstawy inwestowania w fundusze ETF

Dla europejskiego inwestora pojawia się jednak możliwość wyszukania europejskiego wariantu pod symbolem EQQQ. Na rynku tym można handlować zarówno w euro na giełdzie w Niemczech, jak i w funtach na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Zainteresowała cię możliwość inwestowania w akcje z indeksu NASDAQ?

Handluj na ponad 100 giełdach na całym świecie, korzystając z pełnej oferty wszystkich amerykańskich, ale też niemieckich i innych akcji po ekstremalnie niskich prowizjach i bez ukrytych opłat.

Inwestycje w akcje w LYNX

Czytaj również

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart