Doświadczeni traderzy opcji wiedzą, że opcje amerykańskie i opcje europejskie posiadają szereg różniących je od siebie cech. Nawet dla początkujących inwestorów ważne jest, aby znać różnice między tymi dwoma typami opcji.

Amerykański rynek opcji jest bardzo duży i charakteryzuje się wysoką płynnością. Opcje amerykańskie mają zatem szereg zalet w stosunku do opcji europejskich.

Poznaj główne różnice między różnymi typami opcji i odkryj korzyści płynące z handlu opcjami amerykańskimi.

Kiedy otwiera się giełda w USA?

Opcje dostępne na rynkach w Europie różnią się od tych dostępnych w USA w kilku aspektach. Warto tutaj wspomnieć o godzinach otwarcia giełd.

Większość europejskich giełd otwiera się rano. Główne godziny handlu na amerykańskich giełdach rozpoczynają się natomiast o 15:30 i kończą o 22:00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). Dla inwestorów w Europie oznacza to możliwość handlu od popołudnia do wieczora.

Zobacz również: Jak zwiększać zyski i ograniczać straty przy pomocy opcji?

Godziny otwarcia giełd w USA: korzyść dla europejskich inwestorów?

Wielu inwestorów regularnie inwestuje na giełdzie, ale dla większości z nich handel nie jest głównym źródłem dochodu. Często jest to dodatek do zatrudnienia lub alternatywa ulokowania oszczędności. Dlatego wielu z nich ma tendencję do planowania swoich transakcji i sprawdzania portfela w godzinach popołudniowych i wieczornych. Późniejsze godziny otwarcia amerykańskiej giełdy mogą więc być dla wielu z nich atutem.

Podczas handlu opcjami ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan swojego portfela. Ceny opcji mogą się szybko zmieniać. Obecnie platformy handlowe pozwalają na ciągły dostęp do rachunku inwestycyjnego i z prawie każdego typu urządzenia, także z telefonu komórkowego.

Płynność opcji w USA to korzyść z wąskich spreadów

Głównym argumentem na korzyść opcji w USA w porównaniu z opcjami w Europie często jest płynność. Płynność ogólnie mówiąc oznacza łatwość, z jaką możemy kupować lub sprzedawać aktywa lub papiery wartościowe.

Spread jest różnicą pomiędzy ceną bid i ask. Kiedy kupujemy opcję, płacimy cenę ask. Kiedy sprzedajemy, otrzymujemy cenę bid. Handlując opcjami (lub innymi instrumentami finansowymi) zależy nam, aby różnica pomiędzy ceną bid i ask była jak najwęższa, gdyż ma to bezpośredni wpływ na rentowność transakcji.

Płynność opcji może zatem znacząco wpłynąć na Twoje zyski. Rynki amerykańskie są wielokrotnie większe od europejskich. Większa liczba konkurujących ze sobą uczestników rynku oznacza, że spready pomiędzy cenami bid i ask są bardzo wąskie. W rezultacie opcje w USA często mają węższe spready niż opcje w Europie. Wynika to także z dużych wolumenów kontraktów w handlu itraday. Dla przykładu, średni wolumen opcji Tesli handlowanych w ciągu 1 dnia to ponad 1 mln kontraktów.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że koszty pośrednie w postaci spreadów mają ogromny wpływ na wynik naszej strategii inwestycyjnej. W dłuższej perspektywie może to być nawet kluczowy czynnik decydujący o tym, czy Twoja strategia przynosi zyski, czy straty.

Bezpłatny e-book inwestycyjny

Pobierz bezpłatny e-book na temat handlu opcjami. Poznaj typy opcji, strategie handlu i o wiele więcej!

Opcje w USA: ogromna podaż akcji

Innym ważnym aspektem jest duża liczba akcji, którymi można handlować na rynkach amerykańskich. W sumie w USA jest w obrocie około 4 500 akcji, które mogą być handlowane poprzez opcje – to naprawdę duży wybór. Na większości europejskich giełd znajdziemy tylko ułamek tej liczby, przy dużo mniejszej płynności i dużo większych spreadach.

Opcje amerykańskie vs. europejskie

Opcje są często rozróżniane ze względu na rodzaj. Najczęściej spotykane są opcje europejskie i opcje amerykańskie. Terminologia ta jest niezależna od kraju lub kontynentu, w którym opcja jest przedmiotem obrotu. Chodzi tu głównie o sposób wykonania opcji.

Opcje amerykańskie

Typ amerykański opcji oznacza, że rozliczenie transakcji (zazwyczaj) odbywa się fizycznie. W praktyce fizyczne rozliczenie oznacza, że kiedy opcja zostaje wykonana otrzymujesz albo dostarczasz aktywo bazowe. Ten rodzaj opcji może być wykonany w dowolnym momencie jej trwania, także przed datą wygaśnięcia.

Opcje europejskie

Opcje w stylu europejskim działają w inny sposób w kilku aspektach. Po pierwsze, zazwyczaj są one rozliczane w gotówce. Wynika to z faktu, że najczęściej instrumentem bazowym w opcjach typu europejskiego jest indeks. Nie ma więc fizycznej dostawy aktywów bazowych. Rozliczenie gotówkowe oznacza, że wartość opcji, którą określa różnica pomiędzy ceną wykonania a ceną rozliczenia, zostanie zapisana na rachunku pieniężnym po terminie wygaśnięcia. Typowym przykładem takiego rodzaju opcji są opcje na indeks AEX. W trzeci piątek każdego miesiąca w godzinach 15:30 – 16:00 wyznaczana jest średnia cenowa indeksu AEX. Średnia ta jest ceną rozliczeniową, po której opcje kupna i sprzedaży są rozliczane w gotówce. Niektóre akcje mogą być handlowane poprzez oba typy opcji, więc zwróć uwagę na to, który typ wybierasz.

Americké opce a platforma TWS
Na TWS zobaczysz, jaki typ opcji jest dostępny dla wybranego instrumentu bazowego. Źródło: Trader Workstation (11. 7. 2022)

Na platformie transakcyjnej TWS informacje o typie opcji dostępnym do handlu na danym instrumencie bazowym można łatwo znaleźć klikając prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybierz Financial Instrument information > Description. Wszystkie ważne informacje o opcji i sposobie jej wykonania zostaną wyświetlone w nowym oknie.

Handluj opcjami amerykańskimi za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. Handelen in Amerikaanse opties of Europese opties?. LYNX [online]. Opublikowano 9. 5. 2022 [cit. 11. 7. 2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/handelen-in-amerikaanse-opties-of-europese-opties/

Zarabiaj na spadkach cen

Giełda nie zawsze idzie w górę. Często zdarzają się okresy zwiększonej zmienności i spadających cen. Oprócz kupowania akcji, rachunek inwestycyjny za pośrednictwem LYNX pozwoli Ci również spekulować na spadkach i otwierać krótkie pozycje (short selling). Dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej: Krótka Sprzedaż

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart