akcje i ETF na indyjskim rynku

Indie to rozwijająca się gospodarka z olbrzymim potencjałem. Dla wielu inwestorów rynek indyjski wciąż pozostaje nieodkrytym lądem, skrywającym jednak wiele możliwości inwestycyjnych.

W poniższym artykule skupimy się więc na głównych zagadnieniach, które są istotne dla każdego, kto chciałby zainwestować w Indiach. Koncentrujemy się w szczególności na indyjskich funduszach ETF, ponieważ inwestorom detalicznym trudno jest inwestować w wiele indyjskich spółek.

Niniejszy artykuł porusza temat możliwości, jakie mają osoby chcące zainwestować w indyjską gospodarkę.

Nejlepší indické akcie a etf

Ryzyka i możliwości, które niesie ze sobą indyjski rynek

Indie z perspektywy europejskich inwestorów są odległe zarówno fizycznie, jak i kulturowo, dlatego też trudno jest im inwestować w indyjskie spółki bezpośrednio na krajowych giełdach. Gospodarka Indii w ciągu ostatnich kilku lat rośnie jednak w imponującym tempie.

Na ogromnym indyjskim rynku funkcjonuje wiele różnych interesujących firm. Ponad 7000 z nich notowanych jest na Bombay Stock Exchange i National Stock Exchange. Inwestorzy mogą zatem wybierać z wielu ciekawych akcji. Inwestowanie w owe spółki niesie ze sobą jednak specyficzne ryzyka. Chodzi zwłaszcza o skutki wzrostu gospodarczego, zadłużenia i zarządzania spółkami.

Wzrost gospodarczy w Indiach

Główną przyczyną zainteresowania inwestorów Indiami jest szybki wzrost gospodarczy oraz olbrzymi potencjał wzrostu. Poziom życia przeciętnych mieszkańców Indii wciąż pozostaje bardzo niski, ale szybko rośnie. Z rozwoju indyjskiej gospodarki można czerpać zyski za pośrednictwem indyjskich funduszy ETF.

Wydaje się, że wzrost gospodarczy obecnie nieco zwalnia, ale wciąż pozostaje o wiele wyższy niż wzrost, który możemy zaobserwować w krajach bardziej rozwiniętych. Wzrost gospodarczy nie jest jednak jednoznacznie pozytywnym czynnikiem. Szybki wzrost oznacza bowiem także nieprzerwany wzrost wolumenów i powiązaną z tym silną konkurencję. Ta ostra konkurencja może negatywnie wpływać na rentowność indyjskich spółek. Biurokracja niejednokrotnie utrudnia działalność gospodarczą, a infrastruktura w tym ogromnym kraju wciąż jest niewystarczająco rozwinięta. Oznacza to, że ekspansja jest niekiedy o wiele droższa niż w innych krajach. Jest to jedno z typowych dla inwestycji w Indiach ryzyk.

Dynamiczny wzrost nie pozostał ponadto niezauważony, w związku z czym ceny indyjskich akcji szybko rosną. Wyceny wielu spółek z Indii wciąż jednak pozostają stosunkowo stabilne. Jeśli jednak ich rentowność w przyszłości się pogorszy, inwestycje w indyjskie spółki mogą się skończyć fiaskiem.

Opłata za jakość

Chcesz skorzystać na indyjskim wzroście gospodarczym? Najlepiej zainwestuj w spółki, które są w pewien sposób zabezpieczone przed konkurencją. Podejście to preferowane jest przez większość inwestorów, dlatego też spółki te są stosunkowo drogie. Nie oznacza to jednak, że te wysoko oceniane akcje nie mogą dobrze funkcjonować. Na przykład Hindustan Unilever w ciągu ostatnich 15 lat radziła sobie o wiele lepiej niż spółka-matka Unilever.

Zadłużenie

Zadłużenie w Indiach jest ogólnie niskie, ale też dostęp do kredytów pozostaje utrudniony. Zadłużenie gospodarstw domowych stanowi obecnie zaledwie 11,6% PKB. Niskie płace oznaczają, że system finansowy nie jest jeszcze zbyt rozwinięty. Oferuje to spółkom finansowym szereg możliwości rozwoju. Wada jest taka, że ryzykowne pożyczki nie są regularnie spłacane. Potencjał wzrostu nie jest więc pozbawiony ryzyka. Istotne jest zatem właściwe oszacowanie, czy aktualna wycena jest wystarczająca w kontekście ryzyka.

Management

W krajach rozwijających się administracja bywa mniej profesjonalna i napotyka szereg problemów. Korupcja i oszustwa są częstsze. Inwestując na tych rynkach, inwestorzy powinni problemy tego rodzaju uznać za oczywistość. Indie mają szczególnie duży problem z korupcja oraz oszustwami. Dzięki odpowiedniej analizie poszczególnych akcji można w dużym stopniu zapobiegać opisanym problemom, ale i tak oszustwo w ramach jednej spółki może ją ostatecznie pociągnąć na dno. Decydując się na ETF już ze względu na samą jego istotę dywersyfikujesz ryzyko, dzieląc je pomiędzy większą ilość spółek i indywidualne przypadki korupcji czy oszustwa będą miały zaledwie marginalny wpływ na całkowitą rentowność danego funduszu ETF. Gdyby jednak pojawiły się duże problemy czy afery, mogłoby to wpłynąć na ocenę całych rynków

Przeczytaj również: >>9 najlepszych akcji defensywnych w 2020 roku 

3 najlepsze indyjskie ETF

Jeśli chcesz zdywersyfikować swoje inwestycje w rynek indyjski, ETF to idealne rozwiązanie. Koszty są stosunkowo niskie, a fundusze ETF zapewniają szeroki zakres dywersyfikacji. ETF śledzą zwykle konkretny indeks. Najbardziej znanym indeksem w Indiach jest S&P BSE SENSEX (Bombay Stock Exchange), istnieje jeszcze jednak także indeks wspomnianej wyżej giełdy NSE (National Stock Exchange). Najważniejszy indyjski indeks nie jest jednak dostępny pod postacią ETF, trzeba więc szukać alternatyw. Zarówno FTSE ETF, jak i MSCI ETF są szeroko zdywersyfikowane. Główna różnica pomiędzy FTSE i MSCI polega na tym, że MSCI ma w swoim portfelu Bank ICICI o wadze 6,5%.

1. Franklin FTSE India ETF (IE00BHZRQZ17)

Franklin FTSE India UCITS ETF to bardzo mały ETF o wartości 4 mln EUR. Z drugiej strony koszty na poziomie 0,19% są atrakcyjne. Wysokość kosztów rocznych, które obniżają zyski, może z czasem powodować duże różnice w rentowności różnych ETF. Z kosztami na poziomie 0,19% Franklin India ETF jest ponad trzykrotnie tańszy niż 2. ETF z naszej listy, który nalicza sobie 0,65%. To główny powód, dla którego Franklin FTSE India UCITS ETF jest pierwszy na naszej liście – mimo niewielkiej wartości. Kolejną zaletą Franklin FTSE India UCITS ETF jest fakt, że Bank ICICI nie ma aż tak dużej wagi w indeksie. Akcje tej spółki są bardzo drogie i ze względu na dominujące problemy ze spłatami kredytów, są również ryzykowne. Największymi spółkami wchodzącymi w skład indeksu są Reliance Industries (12 %), Housing development finance corp (9.9 %) i Infosys (6.4 %). ETF śledzi w sumie 153 akcje o średnim wskaźniku P/E w wysokości 20,5.

2. iShares MSCI India ETF (IE00BZCQB185)

IShares MSCI India UCITS ETF o wartości 316 milionów EUR jest odpowiednio duży. Koszty są stosunkowo wysokie – 0,65%, co jest powodem, dla którego iShares India ETF znalazł się na drugim miejscu. Największymi spółkami wchodzącymi w skład indeksu są Reliance Industries (9,9 %), Housing development finance corp (9.9 %) i ICICI Bank (6,5 %). W sumie ETF śledzi 84 akcje. Jest to stosunkowo niewielka liczba, biorąc pod uwagę dużą ilość perspektywicznych indyjskich spółek. Z punktu widzenia branży, w MSCI India UCITS ETF 30% stanowi sektor finansowy, 15,6% sektor energetyczny, a 14,4% – sektor technologiczny.

3. Lyxor MSCI India ETF (FR0010361683)

Lyxor MSCI India ETF to największy indyjski ETF o wartości 808 mln EUR. Fundusz znalazł się jednak na ostatnim miejscu naszej listy ze względu na wysokie koszty, wynoszące 0,85%. Największymi spółkami wchodzącymi w skład indeksu są Reliance Industries (11,7%), Housing development finance corp (9.9 %) oraz ICICI Bank (6,5 %). Widać jak na dłoni, że zarówno Lyxor India ETF, jak i iShares India ETF śledzą indeks stworzony przez MSCI. Z punktu widzenia rozlokowania kapitału obydwa indeksy różnią się minimalnie.

 

Najlepsze indyjskie ETF

Nazwa funduszuWielkość funduszuKoszty funduszu
1. Franklin FTSE India SKIPCP ETF 4 miliony EUR0,19 %
2. iShares MSCI India SKIPCP ETF316 milionů EUR0,65 %
3. Lyxor MSCI India SKIPCP ETF808 milionů EUR0,85 %

LYNX TIP: Chcesz dowiedzieć się więcej o handlu ETF? Poznaj przewodnik po handlu ETF

3 najlepsze indyjskie akcje

Vedanta

Akcje Vedanta (ISIN: INE205A01025 – symbol: VEDL – waluta: INR) to jeden ze sposobów na wykorzystanie wzrostu wydobycia surowców mineralnych w Indiach. Szybki wzrost gospodarczy gwarantuje ciągły wzrost popytu na surowce. Podobny przykład stanowi chińska gospodarka. Vedanta jest jednym z dostawców tych surowców. Spółka jest jednym z największych producentów cynku i srebra na świecie. Kopalnie, którymi zarządza, są na wysokim poziomie i gwarantują, że Vedanta będzie w stanie osiągać zyski na każdym etapie cyklu koniunkturalnego. Spółka zajmuje się również innymi surowcami, takimi jak miedź, aluminium i żelazo.

Vedanta jest ponadto największym w Indiach producentem ropy naftowej i znaczącym producentem energii. Cena akcji Vedanta prawdopodobnie wzrośnie, ponieważ ceny surowców również rosną. Głównym powodem, by inwestować w Vedantę jest jednak bardzo rozsądna wycena. Ze wskaźnikiem ceny do zysku na poziomie 8,5 światowy lider wydobycia cynku jest stosunkowo tani. Akcje spółki można kupić za pośrednictwem ADR z tickerem: VEDl.

Infosys

Infosys (ISIN: INE009A01021 – symbol: INFY – waluta: INR) jest jednym z czołowych światowych dostawców cyfrowych usług i doradztwa. Spółka czerpie korzyści z trendu rosnącej cyfryzacji. Wiele spółek deleguje tego typu aktywności do firm zewnętrznych, dzięki czemu Infosys wykazuje długotrwały i stabilny wzrost.

Zysk na akcję i wolne przepływy pieniężne rosną. Od 2015 roku zysk na akcję wzrósł z 27 do 35,4 rupii indyjskich. Akcjonariusze wynagradzani są również rosnącą dywidendą, która obecnie wynosi 2,3%. W przypadku Infosys możemy jednak mówić o wielu ryzykach. Pracownicy w Indiach są coraz drożsi, a marża operacyjna jest pod presją. Od 2015 roku marża operacyjna zmalała z 25,9% do 22,8%. Wycena jest również stosunkowo wysoka przy wskaźniku ceny do zysku w wysokości 20,6. Na korzyść spółki przemawia solidny bilans i fakt, że nie ma ona żadnych długów. Akcje Infosys można kupić za pośrednictwem ADR z tickerem INFY

Reliance Industries

Reliance Industries (ISIN: INE002A01018 – symbol: RLNIY – waluta: INR) jest generalnie największą indyjską spółką. Konglomerat petrochemiczny posiada udziały większościowe w indyjskim rynku ropy naftowej. Zyski z tej działalności stanowią 78,6% całkowitych zysków spółki. Reliance Industries wciąż zarządza największą siecią handlową w Indiach. Główny asortyment jej sklepów stanowią produkty spożywcze, elektronika użytkowa i odzież. Istotny jest również fakt, że spółka jest właścicielem Jio – operatora sieci komórkowej, który w najbliższym czasie zostanie liderem w swoim sektorze. Dzięki niskim cenom produktów Jio, firma szybko ugruntowała swoją pozycję na indyjskim rynku telekomunikacyjnym i przejmuje coraz więcej klientów znanym sieciom, takim jak Vodafone, Airtel i BSNL.

Wycena Reliance Industries jednak znacząco wzrosła. Od 2015 roku wartość rynkowa wzrosła z 2,431 miliarda rupii do 97979 miliardów rupii. W tym okresie równie szybko rosły długi – z 1608 miliardów rupii do 2,521 miliarda rupii. Około połowy tego dynamicznego wzrostu wynika z wyższej wyceny akcji. Druga połowa związana jest ze wzrostem zysków. Przy wskaźniku cena/zysk wynoszącym 23, akcje są stosunkowo drogie – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencyjny charakter wszystkich sektorów, w których Reliance Industries jest aktywna. Dywidenda na poziomie 0,42% również jest ekstremalnie niska. Z drugiej strony jest to spółka stosunkowo dobrze ugruntowana na rynku, a więc stabilna. Akcje Reliance Industries można kupić za pośrednictwem ADR z tickerem RIGD.

Handluj na ETF za pośrednictwem LYNX

LYNX oferuje handel indyjskimi akcjami i funduszami ETF za pośrednictwem ADR. Niezależnie od tego, czy jesteś traderem dziennym, czy może inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z doskonałej oferty spółki  LYNX, ponieważ umożliwimy ci handel na akcjachETF, futuresopcjachCFD, czy na forex po korzystnych prowizjach.

W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem naszych profesjonalnych platform. Ponadto regularnie przygotowujemy dla ciebie nasze cotygodniowe newslettery inwestycyjne i udostępniamy profesjonalne webinary szkoleniowe. Oprócz tego regularnie publikujemy dla ciebie analizy rynku i newsy ze świata inwestycji w ramach naszego Portalu informacyjno-edukacyjnego LYNX.

Chcesz przeliczyć zagraniczne ceny akcji lub ceny ETF na euro? Skorzystaj więc z przelicznika walut obsługującego ponad 130 walut. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszej Obsługi Klienta.

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart