W jakie fundusze ETF możesz inwestować w Europie?

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

W wyniku ostatnich zmian w możliwości kupna ETF z rynku amerykańskiego dla mieszkańców Europy, podsumowaliśmy fundusze ETF notowanych na giełdach w UE, które są najbardziej popularne wśród inwestorów. Jest to przekrój produktów, które mają pewną historię na rynku, są regulowane według UCITS i KIID i mogą w ten sposób zastąpić handel w USA.

Trzeba jednak pamiętać o kilku rzeczach.

Pierwszą z nich jest potrzeba spojrzenia na walutę, w której notowany są fundusze ETF oraz na to, czy jest to ta sama waluta, w której znajduje się dany składnik aktywów. Jeśli nie, jesteś narażony na ryzyko kursowe z tej pary walutowej.

Kolejnym czynnikiem jest płynność. Ogólnie rzecz biorąc, amerykańskie fundusze ETF są bardziej płynne niż te z Europy, więc niezbędny jest handel dzienny, aby odnaleźć regularnie handlowane wolumeny. W przypadku inwestorów długoterminowych wielkość funduszu, długość jego istnienia i potencjalne problemy z płynnością można rozwiązać, handlując zleceniami z limitem.

Nasza ostatnia informacja wskazuje na to, że jeśli kupisz fundusze ETF na London Stock Exchange z oznaczeniem SPY5, kwotowanym w USD (ISIN IE00B6YX5C33), nie musi to być to samo, co ETF SPY (ISIN US78462F10301.

 

Fundusze ETF w ramach World Equity

IWDA – iShares MSCI World UCITS ETF. To największy fundusz ETF na rynku europejskim skoncentrowany na ekspozycji na światowy rynek akcji. Ten fundusz nie wypłaca dywidendy, ale je gromadzi. Posiada około 1600 udziałów w 23 rozwiniętych krajach. Dzięki wszystkim powyższym faktom oraz pięcioletniej historii, jest to częsty wybór dla długoterminowych inwestorów. Więcej informacji tutaj.

EIMI – iShares Core MSCI Emerging Markets. Ten ETF koncentruje się na inwestowaniu na rynkach wschodzących, ma największą ekspozycję na Azję i Amerykę Południową. Posiada ponad 2600 firm. Jest to największy fundusz ETF w tej kategorii. Fundusz znajduje się w Irlandii, a łączny kosztem zarządzania wynosi poniżej 0,2% rocznie, więcej informacji można znaleźć tutaj.

EXSA – iShares STOXX Europe 600. ETF notowany w euro, oprócz jego wielkości, jest popularny głównie dlatego, że zapewnia idealny rozkład środków finansowych poprzez kapitalizację.  Obejmuje 200 największych spółek, 200 spółek o średniej kapitalizacji i 200 firm z małych rozwiniętych krajów europejskich. To, wraz z długą historią i miejscem pochodzenia w Niemczech, predeterminuje fundusz jako popularny wśród wielu portfelach buy and hold czylu kupuj i trzymaj. Więcej informacji tutaj.

 

Fundusze ETF na rynki USA

VUSD – Vanguard S & P 500 UCITS ETF. To ETF na najsłynniejszy amerykański indeks Standard and Poors 500. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób pragnących uzyskać ekspozycję na tym właśnie indeksie, który jest często uważany za punkt odniesienia w gospodarce amerykańskiej. Więcej informacji tutaj.

EQQQ1 – PowerShares EQQQ Nasdaq 100 UCITS. Inną opcją na ekspozycję na rynki amerykańskie jest ETF, który posiada 100 akcji poza sektorem finansowym i naśladuje tak zwany indeks technologii NASDAQ 100.

UDVD – SPDR S & P US Dividend Aristocrats. Ten ETF jest dobrym wyborem dla inwestorów poszukujących pasywnego dochodu, najlepiej kwartalnie. Wybiera 100 najlepszych akcji dywidendowych w indeksie S&P composite 1500. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Fundusze ETF dla obligacji

IBTS – iShares USD Treasure Bond 1-3yr UCITS ETF. ETF ten inwestuje w krótkoterminowe obligacje rządowe, których emitentem jest rząd Stanów Zjednoczonych, których czas trwania wynosi 0-3 lat. Zwroty dla nabywców są wypłacane inwestorom co pół roku. Jest to jeden z największych funduszy ETF w swojej kategorii, ma ponad 5 lat i pochodzi z Irlandii. Jego zakres obejmuje na przykład IDTM, który śledzi amerykańskie obligacje w okresie 7-10 lat. Więcej informacji tutaj.

IE15 – iShares Euro Corporate Bond 1-5yr. ETF ten inwestuje w obligacje emitowane głównie przez spółki działające w Europie i denominowane w EUR. Dywidenda dla inwestorów jest wypłacana w okresie półrocnym. Fundusz ten posiada ekspozycję na największe gospodarki UE – mianowicie we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, NL, itd., ale także w mniejszej części USA. Więcej informacji tutaj.

Fundusze ETF dla surowców

CRUD (LSE) – ETFS WTI Crude Oil. Jest to ETF, który pozwala uzyskać ekspozycję na rynek ropy. Kopiuje rozwój indeksu Bloomberg Oil Index, który ma odzwierciedlać rozwój kontraktów futures na ropę WTI. Jest to produkt, który należy do kategorii “ETC”. Jest notowany na giełdzie londyńskiej LSE w EUR. Dzienne obroty wahają się od miliona do pięciu milionów sztuk. Więcej informacji tutaj.

ECRD (BVME) – ETFS Hedged WTI Crude Oil. Podobnie jak powyżej, ETF ten jest również zbudowany w celu uzyskania ekspozycji na rynkek ropy. Różnica polega na tym, że ETF ma wbudowaną ochronę przed ryzykiem walutowym EUR/USD. Naśladuje indeks ropy Bloomberg, który mierzy wydajność kontraktów terminowych na ropę naftową WTI notowaną w relacji do dolara amerykańskiego. Fundusz ten jest notowany w EUR i jest sprzedawany we Włoszech. Więcej informacji tutaj.

LOIL (ETF) – ETF z wykorzystaniem dźwigni ETFS. Jest to ETF, który naśladuje rozwój kontraktu futures WTI na kontrakty naftowe z podwójną dźwignią. Jest przedmiotem obrotu w USD na giełdzie londyńskiej LSE każdego dnia, gdzie dzienne obroty wynoszą średnio około 100 000. Pod symbolem 4RTY6 ten sam produkt jest sprzedawany w euro na giełdzie IBI’s, ale dzienny wolumen nie przekracza 50 000 jednostek. Więcej informacji tutaj.

PHAU (LSE) – ETFS Physical Gold. Ten ETF oferuje ekspozycję na cenę spot złota. Złoto jest fizycznie przechowywane w postaci złotych sztabek i znajduje się pod nadzorem Banku HSBC. ETF jest sprzedawany na giełdzie w dolarach amerykańskich w Londynie. Dzienne obroty wahają się od stu tysięcy do jednego miliona. Więcej informacji tutaj.

GBSE (BVME) – ETF Gold EUR Hedged ETF, który opisuje cenę spot złota, ale codziennie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym EUR/USD. Jest notowany w EUR i jest sprzedawany we Włoszech. Więcej informacji tutaj.

ETF dla europejskich indeksów giełdowych

EUN2 (IBIS) – iShares EuroStoxx. Jest to ETF, który kopiuje europejski indeks akcji EuroStoxx, składający się z 50 największych przedsiębiorstw strefy euro. Jest notowany na kilku giełdach papierów wartościowych, ale najbardziej płynny handel odbywa się na XETRA, gdzie dzienna płynność wynosi około ćwierć miliona. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

IAEX (AEB) – iShares AEX Indeks jest przedmiotem handlu na giełdzie w Amsterdamie. Fundusz składa się z 25 największych holenderskich spółek notowanych na NYSE Euronext Amsterdam. Dzienna liczba transakcji to średnio 100 tysięcy sztuk. ETF ten jest nielewerowany. Więcej informacji tutaj.

DEL2 (IBIS) – L & G DAX Daily 2x Long – jest to popularny ETF, który naśladuje indeks DAX. Posiada dźwignię odpowiadającą dwukrotnej dziennej zmianie procentowej poziomu indeksu DAX. Dzienna liczba transakcji waha się od jednego do dwudziestu milionów jednostek. Więcej informacji tutaj.

DES2 (IBIS) – L & G DAX Daily 2x Long – to również popularny ETF, odwrotny do powyższego. Dzienne wolumeny wynoszą średnio około pół miliona sztuk.

LUK2 (LSE) – L & G FTSE 100 Leveraged 2x. Jest to popularny ETF, który naśladuje cenę brytyjskiego indeksu giełdowego FTSE, który obejmuje 100 największych brytyjskich spółek blue chip. Ma podwójną dźwignię. Dzienne obroty na tym ETF-ie wahają się od jednego do dziesięciu milionów. Istnieje również odwrotny ETF w ramach SUK2 dla tego produktu, ale płynność jest bardzo niska i często nie osiąga nawet pół miliona jednostek dziennie. Więcej informacji tutaj.