Rubel rosyjski

Wszystko, co musisz wiedzieć o tej walucie. Ważne informacje, aktualny kurs wymiany, wykres historyczny i przelicznik walut.

Rubel rosyjski aktualny kurs

Symbol: RUB

Ostatnio zaktualizowano:---

---
---
---
---
---
Dzienne maximum
---
Dzienne minimum
---

Rubel rosyjski wykres

  • 1 D
  • 1 W
  • 1 M
  • 6 M
  • YTD
  • 1 Y
  • 5 Y
  • Max

RUB/EUR Kurs

Ostatnia cena --
Zmiana --
Czas --
Data --
Poprzednie zamknięcie --
Wymień
Na
1 RUB EUR

Dane historyczne: RUB/EUR

Zakres czasowy:
Data Poprzednie zamknięcie Cena otwarcia Max Min

Waluta: Rubel rosyjski (RUB)

Rubel rosyjski (RUB)

Rubel rosyjski (RUB) jest oficjalną walutą Rosji. Na rynku międzynarodowym rubel jest szczególnie ważny dla handlu surowcami. Pod względem udziału w globalnym obrocie dewizowym, rubel zajmuje 16 miejsce zaraz za turecką lirą. 

Historia rubla rosyjskiego 

Rubel został wprowadzony w Rosji w XIV wieku w formie złotych i srebrnych monet. W trakcie następnych 2 wieków, rubel stał się powszechnie używaną walutą w Rosji. W czasach rewolucji w Rosji 1917 roku, rubel znajdował się w hiperinflacji, co doprowadziło do wprowadzenia nowej waluty w 1920 roku. Po rozpadzie ZSRR w 1991 roku, zniesiono rubela jako walutę w większości byłych republikach radzieckich. 

Początkiem roku 1998 wprowadzono nowy rubel. Jeden nowy rubel (RUB) miał wartość 1000 starych rubli (RUR). W tym samym roku w Rosji doszło do kryzysu gospodarczego. Wkrótce po kryzysie azjatyckim nastąpił ogromny odlew kapitału z Rosji. Nerwowi inwestorzy sprzedawali akcje, obligacje oraz ruble, skupiając się na inwestycjach zagranicznych. Rubel był pod ogromną presją, a Rosja nawet ogłosiła niewypłacalność.

 

Wskutek wzrostu cen surowców na przełomie tysiąclecia nastąpił zwrot i Rosja ponownie stanęła na nogach. W 2014 roku rubel stracił na wartości z powodu kryzysu na Ukrainie. 

Obecnie

Decyzje w zakresie rosyjskiej polityki monetarnej są podejmowane przez Centralny Bank Rosji z centralą w Moskwie. Symbolem rubla jest ₽ i dzieli się na 100 kopiejek. Najczęściej rubel jest handlowany w parach z USD i EUR.