Co to jest „premarket” i „aftermarket”?

Większość spółek notowanych na giełdzie ogłasza ważne informacje np. dane finansowe przed albo po otwarciu giełdy. Ogłoszenia te zazwyczaj mają największy wpływ na cenę akcji. Pomimo tego, żeby zareagować na te zmiany, większość inwestorów musi czekać do otwarcia giełdy i rozpocząć handel podczas regularnych godzin. Wtedy już może dojść do największych skoków cenowych i może mieć to poważne konsekwencje na Twoje wyniki inwestycyjne.

Handlowanie poza regularnymi godzinami jest bardzo popularne na Wall Street. W LYNX możesz także handlować poza regularnymi godzinami otwarcia giełdy.

Tematy omówione w tym artykule:

  • Pojęcia „premarket“ i „aftermarket“.
  • Przykłady inwestycji poza regularnymi godzinami otwarcia giełdy i dlaczego miało by Cię to interesować.
  • Po co czekać?

Handel przed otwarciem i po zamknięciu giełdy

Pojęcia „pre-market“ i „aftermarket“ związane są z otwarciem giełdy. Na przykład, czas otwarcia nowojorskiej giełdy papierów wartościowych NYSE, zaczyna się od 15:30 do 22:00 czasu środkowoeuropejskiego. Handel przed otwarciem giełdy tzw. „pre-market” oznacza tzw. przedsprzedaż. W odwrotnym przypadku, handel który odbywa się po zamknięciu giełdy określa się terminem „after-market“.

Ten rodzaj inwestowania jest szczególnie popularny na rynku amerykańskim. Z użyciem platform LYNX możesz handlować na akcjach amerykańskich już od godziny 10:00 czasu polskiego. Natomiast po zamknięciu giełdy w Nowym Jorku o godzinie 22:00, możesz handlować na akcjach, aż do godziny 2:00.

Nie tylko w USA ale i w Europie jest możliwy handel poza regularnymi godzinami otwarcia giełdy. W następnym punkcie zostaną opisane dwa przykłady obrazujące tego typu handel.

Przykłady handlowania w aftermarket i premarket

Under Armour

Rok 2017 był dla amerykańskiej firmy Under Armour, Inc. przykry. Inwestorzy nie byli usatysfakcjonowani, a wartość akcji UAA spadła w trakcie roku o 50%. W LYNX masz możliwość handlować w godzinach posesyjnych, co daje Ci możliwość zarządzać swoimi pozycjami nawet w czasie, kiedy giełda jest zamknięta. Jeżeli nie miał byś tej opcji, tak jak w przypadku wielu brokerów w Polsce, nie mógł byś interweniować aż do godziny 15:30 następnego dnia.

under armour regular i after marketWykres po lewej stronie pokazuje handel w regularnych godzinach otwarcia giełdy. Na prawym wykresie znajdują się informacje uwzględniające pre-market i aftermarket. Różnice między tymi dwoma wykresami są wyraźnie widoczne.

Na prawym wykresie można zobaczyć, że wartość akcji UAA spadła o prawie 25% w czasie after-market. Także jest różnica w wolumenie obrotów. W godzinach regularnego handlu, wolumen obrotu wynosił poniżej 45 milionów, na drugim wykresie wolumen wynosi 52 milionów. Oznacza to, że w poza regularnymi godzinami handlu zostało sprzedanych ponad 7 milionów akcji.

W takich sytuacjach możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli możesz zarządzać swoimi pozycjami i po zamknięciu giełdy. Nie musisz czekać do godz. 15.30 następnego dnia, ale możesz interweniować natychmiast, jeśli to konieczne. Więc nie masz zaległości w stosunku do wielu innych inwestorów, którzy mogą działać natychmiast. Chociaż działanie w after-market i pre-market jest znacznie bardziej popularne w Ameryce, na Europejskich rynkach jest to także możliwe.

ArcelorMittal

Verschillende beurzen voor handelen in ArcelorMittal - Voorbeurs en nabeurs handelen, het is mogelijk!ArcelorMittal, stalowy gigant, ogłosił podwyższenie kapitału zakładowego, a wartość udziału spadła o 13%.

Akcje AEX są dostępne na wielu giełdach, dlatego jest możliwy handel poza godzinami otwarcia jednej konkretnej giełdy.

Oznacza to ale niższą płynność. Dlatego handel przedsesyjny i posesyjny nie jest tak popularny w Europie.

W prawo znajdziesz przegląd giełd papierów wartościowych, na których możesz wymienić akcje ArcelorMittal (w euro) za pośrednictwem LYNX.

Ze względu na różne godziny otwarcia tych giełd istnieje możliwość handlu akcji poza zwykłymi godzinami sesji giełdowej.

Dlaczego miałbyś dłużej czekać na handel

Ty, jako osoba prywatna, masz taką samą możliwość interweniowania, jak profesjonalny inwestor. Dlaczego miał byś czekać aż giełda otworzy sesję o 9:00 lub 15:30, gdyż możesz kuć żelazo póki gorące. W związku z tym zmniejsza się Twoja niekorzyść wobec zawodowym inwestorom.

Na koniec chciałbym jeszcze coś na temat handlu poza godzinami otwarcia giełdy. Płynność jest często o wiele niższa niż w regularnych godzinach handlu, także uważaj na spread, ponieważ jest często wyższy, niż zwykle.

Aby chronić klientów, możesz korzystać tylko z zamówień LMT (Limit order), nie możesz handlować zleceniem STP lub MKT.

Jakie są godziny otwarcia na giełdzie?

Kliknij na poniższy przycisk, by dowiedzieć się, gdy rozpoczyna sesję wybrana przez ciebie światowa giełda.

Godziny otwarcia giełd


--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart