Inwestowanie w futures

Ta broszura zawiera kluczowe informacje na temat kontraktów futures jako produktu inwestycyjnego. Informacje wnikliwie pomagają zrozumieć naturę, ryzyko, koszty, potencjalne zyski i straty tego produktu oraz pomóc w porównaniu z innymi produktami.

Uwaga: kontrakty futures są uważane za produkty złożone. Transakcje powinny być dokonywane tylko przez inwestorów, którzy rozumieją charakter i zakres swoich możliwości, obowiązków i ryzyka związanego z transakcjami kontraktami futures.

Wyjaśnienie kontraktów futures

Kontrakt futures to umowa kupna lub sprzedaży określonej kwoty instrumentu bazowego w określonym czasie w przyszłości („dzień wygaśnięcia”) za określoną cenę („cena kontraktu”). Każdy kontrakt futures ma swój ostatni dzień transakcyjny i dzień wygaśnięcia, po upływie którego wygasa. Możesz zamknąć pozycję w dowolnym dniu transakcyjnym do ostatniego dnia transakcyjnego włącznie. Możliwymi instrumentami bazowymi dla kontraktu futures jest szeroka gama instrumentów finansowych, takich jak obligacje skarbowe, indeksy akcji, akcje pojedyncze, waluty obce, a także tradycyjne towary rolne, metale i produkty naftowe.

Otwierając pozycję na kontrakcie futures, jesteś narażony na wzrost/spadek zabezpieczenia bazowego, z dźwignią, bez faktycznego posiadania bazowych papierów wartościowych. Po zajęciu pozycji futures inwestor musi spełnić wymogi dotyczące depozytu zabezpieczającego określone przez brokera, tj. LYNX. Należy wprowadzić rozróżnienie między depozytem początkowym, depozytem obowiązkowym do utrzymania pozycji i depozytem nocnym. Zamiast płacić (przy otwieraniu pozycji długiej) lub otrzymywać (przy otwieraniu pozycji krótkiej) pełną kwotę kontraktu, inwestor musi spełnić warunek początkowego depozytu zabezpieczającego, zanim otworzy pozycję. Ten depozyt zabezpieczający pokrywa tylko niewielką część teoretycznej wartości kontraktu. Aby móc utrzymać pozycję futures, inwestor musi utrzymać obowiązkowy depozyt zabezpieczający. Aby utrzymać pozycję przez noc, należy zachować nocny depozyt zabezpieczający. Należy również pamiętać, że może zostać naliczona tak zwana opłata za przechowanie lub opłatę za noc, gdy pozycja futures ma być zajęta przez noc.

Gdy tylko inwestor zamknie pozycję futures, różnica między ceną kontraktową a końcową ceną sprzedaży lub ceną rozliczeniową, podwyższoną ze względu na mnożnik kontraktu, zostanie obciążona (przy zamknięciu kontraktu ze stratą) lub uznana (przy zamknięciu kontraktu z zyskiem) w saldzie środków pieniężnych na rachunku maklerskim.

Długoterminowy kontrakt futures

Długą pozycję można otworzyć, wykonując zlecenie kupna. Kupując kontrakt futures, zobowiązujesz się do zawarcia kontraktu zakupu instrumentu bazowego w określonym czasie w przyszłości, w dniu wygaśnięcia ceny kontraktu.

Przykład długoterminowego kontraktu futures

Przykład kontraktów długoterminowych

Załóżmy, że wyczuwasz tendencję wzrostową „bullish” na rynkach amerykańskich i chcesz spekulować. Ponieważ akcje w USA będą musiały wzrosnąć, możesz otworzyć długą pozycję futures na indeksie akcji S&P 500. Kupując E-mini S&P 500 na grudzień 2019, zajmujesz długą pozycję. Po otwarciu pozycji długiej po cenie kontraktowej nabywca tej transakcji zobowiązuje się do zakupu instrumentu bazowego po wspomnianej cenie kontraktowej w dniu wygaśnięcia w grudniu. Kupujący ma jednak możliwość zamknięcia pozycji przed wygaśnięciem. Dlatego nie jest on już zobowiązany do przeprowadzania transakcji na instrumencie bazowym ze sprzedającym. Po zamknięciu przez kupującego pozycja zysk/strata zostanie rozliczona na rachunku. Zysk/strata jest równa różnicy między ceną zamknięcia a ceną kontraktu, pomnożonej przez mnożnik kontraktu.

Powiedzmy, że kupujesz jeden kontrakt futures E-mini S&P 500 z grudnia 2019 r. po cenie 2,920, a ostatecznie zamykasz pozycję na 2,925, zysk w wysokości 250 $ ((2,925 – 2,920) pomnożony przez 50) zostanie dodany do twojego salda gotówkowego. Aby uprościć sprawę, pomijamy prowizje od transakcji. Należy poczynić pewne uwagi, ponieważ transakcje zostały zakończone. Należy pamiętać, że kontrakt futures E-mini S&P 500 ma mnożnik kontraktu równy 50. Należy również pamiętać, że mogła zostać poniesiona strata, gdy pozycja kontraktów futures została zamknięta poniżej ceny kontraktu (tj. 2,920). Gdyby tak było, strata zostałaby pobrana z salda środków pieniężnych w momencie zamknięcia pozycji.

Krótki kontrakt futures

Krótką pozycję można otworzyć, wykonując zlecenie sprzedaży. Sprzedając kontrakt futures, zobowiązujesz się do zawarcia kontraktu sprzedaży instrumentu bazowego w określonym czasie w przyszłości, w dniu wygaśnięcia, za cenę kontraktu

Przykład krótkiej pozycji futures

Przykład krótkiego kontraktu futures

Zakładając, że wyczuwasz tendencję spadkową ‘’bearish’’ w odniesieniu do indeksu akcji NASDAQ 100, możesz zająć krótką pozycję kontraktu futures na indeks E-mini NASDAQ 100 na grudzień 2019 r., wykonując zlecenie sprzedaży. Po otwarciu krótkiej pozycji po cenie kontraktowej sprzedający tę umowę zobowiązuje się do sprzedaży instrumentu bazowego po wspomnianej cenie kontraktu w dniu wygaśnięcia w grudniu. Sprzedający ma jednak możliwość zamknięcia krótkiej pozycji przed datą wygaśnięcia. Zysk/stratę oblicza się na podstawie różnicy w cenie kontraktu i cenie zamknięcia pomnożonej przez mnożnik kontraktu.

Powiedzmy, że inwestor sprzedaje jeden kontrakt futures NQ grudzień 2019 r. po cenie kontraktowej 7,510.00 i zamyka pozycję na 7,500.00, osiąga zysk w wysokości 200.00 $ ((7,510.00 – 7,500.00) pomnożony przez 20 $). Ponownie przykład wyklucza prowizje od transakcji. Należy zauważyć, że kontrakt futures na Nasdaq ma mnożnik równy 20. Wreszcie, należy wziąć pod uwagę, że strata mogła zostać zrealizowana, gdy inwestor zamknął pozycję po cenie wyższej niż cena kontraktu (tj. powyżej 7,510.00). Po zamknięciu pozycji zysk zostanie uznany na saldzie środków pieniężnych. Jednak po zamknięciu pozycji futures ze stratą kwota zostanie pobrana z salda środków pieniężnych.

Możliwości jakie dają kontrakty futures

Zarządzanie ryzykiem

Kontrakt futures jest instrumentem finansowym, który pozwala inwestorom zabezpieczyć istniejącą ekspozycję za pomocą jednego kontraktu. Pozycja futures nie wymaga początkowej inwestycji i jest odpowiednia do zrównoważenia ryzyka portfela. Dlatego kontrakt futures jest ważnym narzędziem do celów zarządzania ryzykiem.

Depozyty Zabezpieczające

Depozyty zabezpieczające zostały zaprojektowane w celu ochrony stabilności finansowej rynku. Kontrakt futures można kupić lub sprzedać bez posiadania pełnej gotówkowej wartości instrumentu bazowego kontraktu. Oznacza to, że jeśli instrumenty bazowe zmienią się w kierunku przeciwnym do pozycji inwestora, inwestor może ponieść straty przekraczające środki zdeponowane na rachunku. Aby ograniczyć to ryzyko, wymagany jest depozyt zabezpieczający dla każdej pozycji futures. Depozyt zabezpieczający to kwota, która jest obliczana w celu zapewnienia, że możesz wypełnić obowiązek otwarcia i utrzymania pozycji futures w tym dniu transakcyjnym.

Spekulacja

Łatwość zawierania transakcji na futures i poza nią umożliwia transakcje futures na podstawie krótkoterminowych spekulacji. Jeśli spodziewasz się wzrostu rynku, możesz zdecydować się na zakup kontraktu futures. Jeśli spodziewasz się spadku, możesz zdecydować się na krótką sprzedaż kontraktu futures.

Dźwignia finansowa

Dźwignia zapewnia potencjał do uzyskania wyższego zwrotu z mniejszych nakładów początkowych niż bezpośrednie inwestowanie. Jednak dźwignia zwykle wiąże się z większym ryzykiem niż bezpośrednia inwestycja w aktywa bazowe. Transakcje kontraktami futures mogą pozwolić Ci skorzystać ze zmiany ceny instrumentu bazowego bez konieczności płacenia pełnej ceny instrumentu bazowego.

Dywersyfikacja

Kontrakty futures umożliwiają zbudowanie zdywersyfikowanego portfela przy niższych początkowych nakładach niż bezpośrednie kupowanie instrumentu bazowego.

Cechy kontraktów futures

Futures to standaryzowany kontrakt, który przede wszystkim zawiera takie elementy, jak wielkość kontraktu, data wygaśnięcia i metoda rozliczenia. Należy jednak pamiętać, że cena kontraktu nie jest znormalizowaną cechą, ponieważ cena zależy od podaży i popytu na rynku.

Wartość bazowa

Kontrakty futures są przedmiotem transakcji na różnych aktywach, takich jak akcje, indeksy, waluty i towary. Te papiery wartościowe określa się jako instrumenty bazowe. Muszą być notowane na giełdzie. Emitenci bazowych papierów wartościowych nie biorą udziału w wyborze papierów wartościowych, wobec których można notować kontrakty futures.

Wielkość kontraktu

Na prawie wszystkich rynkach kontraktów futures wielkość kontraktu jest standaryzowana za pomocą mnożnika kontraktów. Oznacza to, że jeden kontrakt futures pociąga za sobą wartość instrumentu bazowego pomnożoną przez mnożnik kontraktu. Co jednak dokładnie oznacza mnożnik kontraktu? Można to zwizualizować w następujący sposób.

Mówiąc o kontrakcie futures na towary, takim jak  Light Sweet Crude Oil futures, jeden kontrakt odzwierciedla wiele wartości bazowych. W przypadku tego kontraktu na ropę mnożnik kontraktu wynosi 1.000. Oznacza to, że jeden kontrakt dotyczy ilości 1.000 baryłek ropy naftowej. Kupując kontrakt na ropę naftową po cenie 53 oznacza to, że przeprowadzasz transakcję 1.000 baryłkami ropy naftowej, każda o wartości 53 $. W związku z tym transakcja realizuje kontrakt o wartości 53,000 $ (1.000 baryłek x 53).

Ta sama mechanika dotyczy kontraktów futures na indeksy. Na przykład kontrakt E-Mini S&P 500 ma mnożnik 50, co oznacza, że jeden punkt instrumentu bazowego (będący indeksem kapitałowym S&P 500) odzwierciedla 50 $ wartości kontraktu. Gdy cena indeksu wynosi 2.900, wielkość kontraktu wynosi 2.900 x 50 = 145.000 $.

Data wygaśnięcia

Kontrakty futures mają ograniczony okres użytkowania i wygasają w standardowych dniach wygaśnięcia ustalonych przez giełdę. Datą wygaśnięcia jest data wygaśnięcia wszystkich kontraktów. W dniu wygaśnięcia, o ile nie pozbędziesz się kontraktu, otrzymasz albo składnik aktywów, albo oczekuje się, że go nabędziesz i sprzedasz (patrz punkt 4).

Metoda rozliczenia

Jeśli nie zamkniesz kontraktu futures przed wygaśnięciem, pozycja zostanie rozliczona. Należy wprowadzić rozróżnienie między fizyczną dostawą a rozliczeniem gotówkowym. Mówiąc o fizycznej dostawie, albo otrzymasz instrument bazowy, albo będziesz musiał go nabyć i sprzedać. Z drugiej strony rozliczenie gotówkowe (lub rozliczenie finansowe) nie pociąga za sobą fizycznej dostawy. Zamiast tego określa, że ​​po wygaśnięciu strony dokonają wymiany wartości pieniężnej kontraktu. Na przykład nabywca kontraktu futures na bawełnę rozliczany w gotówce jest zobowiązany do zapłaty różnicy między ceną rozliczeniową a ceną kontraktową, zamiast przejmować własność fizycznych bel bawełny. W przeciwieństwie do rozliczeń fizycznych, w których ma miejsce dostawa faktycznych instrumentów bazowych.

Należy pamiętać, że LYNX nie obsługuje fizycznej dostawy instrumentu bazowego w przypadku towarów. Aby uniknąć dostaw wygasających kontraktów futures, a także wynikających z kontraktów opcji futures, klienci muszą zrolować kontrakt forward lub zamknąć pozycje przed rozpoczęciem Okresu Zamykania ‘’Close-Out Period’’. Jeśli pozycja istnieje na początku Okresu Zamykania, rachunek staje się przedmiotem transakcji likwidacyjnej generowanej przez LYNX. Transakcje likwidacyjne nastąpią w pewnym momencie między początkiem Okresu Zamykania a odpowiednim Odcięciem ‘’Cutoff’’.

Obowiązkiem klienta jest świadomość rozpoczęcia Okresu Zamykania. Jeżeli do tego czasu klient nie zamknął pozycji na fizycznym kontrakcie futures na dostawy, broker może zlikwidować pozycję klienta w wygasającym kontrakcie futures. Pamiętaj, że likwidacje nie wpłyną w inny sposób na zlecenia otwarte; klienci muszą upewnić się, że otwarte zlecenia do zamknięcia pozycji są dostosowane do rzeczywistej pozycji w czasie rzeczywistym.

Ryzyko kontraktów futures

Kontrakty futures nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. W świetle ryzyka związanego z transakcjami kontraktami futures powinieneś z nich korzystać tylko wtedy, gdy masz pewność, że rozumiesz zasady obowiązujące w handlu na kontraktach futures i związane z nim ryzyko. Przed dokonaniem inwestycji należy dokładnie ocenić swoje doświadczenie, cele inwestycyjne, zasoby finansowe i wszelkie inne istotne względy.

Ryzyko rynkowe

Na wartość rynkową kontraktów futures ma wpływ szereg czynników. Kontrakty futures mogą tracić na wartości lub przed lub po wygaśnięciu. Zmiany ceny instrumentu bazowego mogą powodować zmiany ceny kontraktu futures, ale zmiana może czasem być w innym kierunku lub innej wielkości niż zmiana ceny instrumentu bazowego.

Wpływ dźwigni finansowej

Jednym z głównych ryzyk związanych z transakcjami kontraktami futures jest nieodłączna cecha dźwigni finansowej. Brak poszanowania dla dźwigni finansowej i związane z nią ryzyko jest najczęstszą przyczyną strat w transakcjach kontraktami futures. Giełda ustala depozyty zabezpieczające na poziomach uznanych za odpowiednie do zarządzania ryzykiem na poziomie izby rozrachunkowej. Jest to minimalny poziom depozytów zabezpieczających wymagany przez giełdę i zapewnia maksymalną dźwignię.

Potencjalne straty mogą przekroczyć wymogi dotyczące początkowego depozytu zabezpieczającego

Maksymalna wartość, jaką inwestor może stracić na transakcjach futures, nie jest ograniczona ze względu na zastosowanie dźwigni finansowej, dlatego też inwestor może być zobowiązany do dokonania dodatkowych płatności znacznie przekraczających początkowe wymogi dotyczące depozytu zabezpieczającego.

Dodatkowe wezwania do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego

Możesz ponieść całkowitą utratę wszystkich środków zdeponowanych w LYNX. Twoja odpowiedzialność w związku z transakcjami na kontraktach futures nie jest ograniczona do wymaganej kwoty depozytu zabezpieczającego. Jeśli rynek porusza się wbrew twojej pozycji lub depozyty zabezpieczające są zwiększone, możesz zostać wezwany do zdeponowania znacznych dodatkowych środków w krótkim czasie w celu utrzymania pozycji lub po rozliczeniu. Jeśli nie spełnisz wymogów LYNX o dodatkowe fundusze w wyznaczonym terminie, LYNX może zamknąć Twoją pozycję i będziesz odpowiedzialny za wszelkie straty, które mogą z tego wyniknąć.

Ryzyko płynności

Ryzyko płynności jest ważnym czynnikiem w transakcjach. Poziom płynności na kontrakcie może wpływać na decyzję o przeprowadzaniu lub nieprzeprowadzaniu transakcji. Nawet jeśli trader dojdzie do silnej perspektywy transakcyjnej, może nie być w stanie wykonać strategii z powodu braku płynności. Na rynku może nie być wystarczającego przeciwnego zainteresowania po właściwej cenie, aby rozpocząć transakcje. Nawet jeśli transakcja zostanie wykonana, zawsze istnieje ryzyko, że wyjście z pozycji w kontraktach niepłynnych może być trudne lub kosztowne. Płynność kontraktów futures różni się w zależności od instrumentu bazowego i daty wygaśnięcia.

Ryzyko walutowe

Jeśli przeprowadzasz transakcje kontraktem denominowanym w innej walucie niż pln, będziesz narażony na ryzyko walutowe. Jeżeli waluta kontraktów, w które inwestujesz, spadnie w stosunku do pln, wpłynie to negatywnie na twoją inwestycję w kontrakt.

Ryzyko luki cenowej

Ponieważ transakcje kontraktami futures można przeprowadzać tylko w godzinach transakcji ustalonych przez giełdy, inwestor powinien pamiętać o ryzyku luki cenowej. Przez lukę rozumie się: różnicę między, z jednej strony, ceną zamknięcia określonego kontraktu z poprzedniego dnia transakcyjnego, a z drugiej strony, ceną otwarcia określonego kontraktu w dniu transakcyjnym następującym po cenie zamknięcia. Wystąpienie dużej luki może spowodować znaczną utratę pozycji kontraktów futures z powodu efektu dźwigni. Należy pamiętać, że chociaż LYNX oferuje typy zleceń stop loss jako zlecenia STOP i TRAIL, pozycji futures nie można chronić poza normalnymi godzinami transakcji.

Ryzyko nieograniczonej straty

W przypadku krótkiej pozycji (długiej pozycji *) na kontrakcie futures strata może być nieskończona. Kiedy cena instrumentu bazowego wzrasta (spada), strata na krótkiej pozycji (długiej pozycji) wzrasta.

* W przypadku długiej pozycji dzieje się tak tylko wtedy, gdy pozycja dotyczy tylko jednego efektu, na przykład towaru.

Ryzyko zwiększenia wymagań depozytów zabezpieczających

Aby chronić siebie i swoich klientów, Interactive Brokers może w dowolnym momencie zwiększyć wymóg depozytu zabezpieczającego dla obecnych i nowych kontraktów futures. Decyzja ta może być spowodowana gwałtownym wzrostem zmienności produktu bazowego, gdy kapitalizacja rynkowa produktu bazowego spadła poniżej pewnego progu lub z innego powodu. Należy pamiętać, że po dostosowaniu depozytów zabezpieczających rachunek może już nie spełniać wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających. W takim przypadku broker przystępuje do likwidacji pozycji w celu usunięcia tej nieadekwatności.

Ryzyko likwidacji

Kiedy suma zabezpieczeń w twoim portfelu spadnie poniżej wymaganego depozytu zabezpieczającego, Interactive Brokers ma prawo zamknąć niektóre pozycje bez uprzedniego powiadomienia, niezależnie od tego, czy pozycje te są zyskowne czy przynoszą straty. Jeśli po likwidacji na twoim rachunku nadal występuje deficyt depozytu zabezpieczającego i masz inne pozycje towarzyszące, wówczas Interactive Brokers zamknie inne pozycje w celu wyeliminowania deficytu depozytów zabezpieczających. Należy pamiętać, że likwidacja zawsze odbywa się według obowiązującej wówczas najlepszej cenie kupna lub sprzedaży i że nie ma się wpływu na ostateczną cenę transakcji. Likwidację można przeprowadzić po niekorzystnej cenie i w niekorzystnym dla Ciebie terminie.

Scenariusze wydajności kontraktów futures

Poniższe wykresy ilustrują wydajność Twojej inwestycji. Przedstawione wykresy przedstawiają szereg możliwych wyników i nie są dokładnym wskaźnikiem oczekiwanego zysku i straty. Różni się to w zależności od rozwoju ceny bazowej. Dla każdej wartości instrumentu bazowego wykresy pokazują, jaki byłby zysk lub strata produktu. Oś pozioma pokazuje różne możliwe ceny wartości bazowej w dniu wygaśnięcia, a oś pionowa wskazuje zysk lub stratę. Dla zachowania przejrzystości podane scenariusze nie uwzględniają opłat transakcyjnych.

 

Kupno kontraktu futures

Na przykładzie długiego grudniowego kontraktu na indeksie DAX30 (DAX) pozycję można otworzyć za pomocą realizacji zlecenia kupna. Punktem progowym dla kontraktu jest moment, w którym cena kontraktu jest równa cenie otwarcia. Jednak wykres pokazuje, że chociaż cena indeksu jest niższa od ceny otwarcia, nabywca ma niezrealizowaną stratę. Maksymalna kwota, którą kupujący może stracić, jest znacząca i jest ograniczona do ceny rynkowej wynoszącej 0, chyba że instrumentem bazowym jest jeden efekt (np. towar). W takim przypadku strata jest nieograniczona, ponieważ cena rynkowa może być ujemna. Potencjalny zysk jest nieograniczony w rosnącym rynku. Aby obliczyć zysk lub stratę, musisz określić różnicę w punktach indeksu (między ceną kontraktową a ceną zamknięcia) i pomnożyć ją przez mnożnik kontraktu w przyszłości.

Wykres wykonności pozycji długiej na kontraktach terminowych na indeksy

Sprzedaż kontraktu futures

W przypadku krótkiej sprzedaży, na przykład kontraktu wrześniowego E-Mini S&P 500 (ES), pozycję można otworzyć za pomocą zlecenia sprzedaży. Punktem progowym dla kontraktu jest moment, w którym cena kontraktu jest równa cenie otwarcia. Ponadto wykres pokazuje, że chociaż cena indeksu jest wyższa od ceny kontraktu, sprzedający ma niezrealizowaną stratę. Maksymalna kwota, jaką sprzedający może stracić, jest nieograniczona na rosnącym rynku, a sprzedający może stracić całą inwestycję i może być zobowiązany do dokonania dodatkowych płatności znacznie przekraczających początkową płatność depozytu zabezpieczającego. Potencjalny zysk jest znaczny i jest ograniczony do ceny rynkowej równej zero, chyba że instrumentem bazowym jest jeden efekt (np. towar). W takim przypadku zysk jest nieograniczony, ponieważ cena rynkowa może być ujemna. Aby ustalić zysk lub stratę, musisz obliczyć różnicę w punktach indeksu (między ceną kontraktową a ceną zamknięcia) i pomnożyć ją przez mnożnik kontraktu futures.

Wykres wykonności pozycji krótkiej na kontraktach terminowych na indeksy
Korzystanie z kontraktów futures

Istnieje wiele różnych powodów, dla których inwestorzy przeprowadzają transakcje kontraktami futures. Niektóre z nich omówiono poniżej.

Zarządzanie ryzykiem

Kontrakty futures mogą być bardzo przydatne w ograniczaniu ekspozycji na ryzyko inwestora w transakcji.

Scenariusz 1: Hedging w celu ochrony  portfela bullish

Inwestorzy zarządzający  portfelem bullish zamierzają osiągać zyski na rosnących rynkach. W celu ochrony portfela inwestor może chcieć otworzyć krótką pozycję futures. Podczas gdy istniejące długie pozycje portfela są narażone na spadające ceny rynkowe, ryzyko to można ograniczyć, utrzymując jednocześnie krótki indeks na kontrakt futures.

Scenariusz 2: Zabezpieczanie w celu ochrony portfela bearish

Utrzymując pozycje bearish, inwestorzy liczą na zyski na spadających rynkach. W celu ochrony portfela inwestor może uznać za interesujące otwarcie długiej pozycji futures. Podczas gdy istniejące krótkie pozycje portfela są narażone na ryzyko wzrostu cen rynkowych, ryzyko to można zminimalizować, utrzymując jednocześnie długi indeks na kontrakt futures.

Scenariusz 3: Spready

Podczas gdy większość spekulacyjnych transakcji futures wiąże się z prostym zakupem kontraktów futures w celu czerpania zysków z oczekiwanego wzrostu cen – lub równie prostą sprzedażą z zyskiem z oczekiwanego spadku cen – istnieje wiele innych możliwych strategii. Spready są jednym z przykładów. Spread obejmuje kupno jednego kontraktu futures w jednym miesiącu i sprzedaż innego kontraktu futures w innym miesiącu. Celem jest czerpanie korzyści z oczekiwanej zmiany w relacji między ceną zakupu jednego a ceną sprzedaży drugiego. Na marginesie, obok spreadów kalendarzowych, możesz również rozważyć przydatność spreadów towarowych.

Wykorzystywanie ruchów cen produktów bazowych bez konieczności zakupu instrumentu bazowego

Możesz czerpać zyski z ruchu, w górę lub w dół, instrumentów bazowych bez konieczności transakcji tymi instrumentami bazowymi poprzez transakcje kontraktami futures. Niektóre przykłady są przedstawione poniżej.

Scenariusz 1: Kupowanie (długie), aby czerpać zyski z oczekiwanego wzrostu cen

Ktoś, kto spodziewa się wzrostu ceny określonego towaru w danym okresie, może szukać zysku, kupując kontrakty futures. Jeśli prawidłowo prognozujesz kierunek i termin zmiany ceny, kontrakt futures można sprzedać później za wyższą cenę, uzyskując w ten sposób zysk. Jeśli cena spadnie, a nie wzrośnie, transakcje spowodują stratę. Z powodu dźwigni straty i zyski mogą być większe niż początkowy depozyt zabezpieczający.

Scenariusz 2: Sprzedaż (krótka) w celu uzyskania zysku z oczekiwanej obniżki ceny

Jedynym sposobem, w jaki można uzyskać krótki zysk z oczekiwanego spadku ceny, różni się od długiego, by uzyskać zysk z oczekiwanego wzrostu cen, to sekwencja transakcji. Zamiast najpierw kupować kontrakt futures, najpierw sprzedajesz kontrakt futures. Jeśli, tak jak spodziewałeś, cena spadnie, zysk można uzyskać, kupując później kompensujący kontrakt  futures po niższej cenie. Zysk na jednostkę to kwota, o którą cena zakupu jest niższa niż wcześniejsza cena sprzedaży. Wymagania dotyczące depozytu zabezpieczającego przy sprzedaży kontraktu futures są takie same, jak w przypadku zakupu kontraktu futures, a codzienne zyski lub straty są dodawane lub odejmowane na rachunku w taki sam sposób.

Kontrakty futures na indeksy pozwalają przeprowadzać transakcje wszystkimi akcjami w indeksie za pomocą tylko jednej transakcji

Korzystając z kontraktów futures na indeks, możesz przeprowadzać transakcje na ogólny kierunek rynku lub zabezpieczyć portfel za pomocą tylko jednej transakcji. Jeśli spekulujesz na wzrosty ‘’bullish’’ na rynku, ale nie wiesz, jakie akcje kupić lub jaki sektor rynku wzrośnie, możesz kupić kontrakt na cały indeks. Oznacza to, że nie musisz wybierać konkretnych akcji, w które chcesz zainwestować, możesz po prostu spojrzeć na szeroki kierunek giełdy. Jeżeli poziom indeksu wzrośnie, wartość kontraktów futures na indeks wzrośnie, tak jak dla kontraktów futures na akcje na poszczególnych udziałów.

Profil inwestora dla kontraktów futures

Zanim zainwestujesz w instrument finansowy, powinieneś dokładnie ocenić, czy dany instrument odpowiada Twojej wiedzy i doświadczeniu, celom inwestycyjnym i horyzontowi inwestycyjnemu. Rozważając transakcje kontraktami futures, możesz użyć następujących punktów, aby zdecydować, czy udziały są dobrze dopasowane do Twojego profilu.

Złożoność

Biorąc pod uwagę cechy kontraktów futures, instrumenty są uważane za złożone produkty. Po zajęciu pozycji futures faktycznie zgadzasz się dostarczyć lub na zakup instrumentu bazowego w stosunku do ceny kontraktu w ustalonym terminie wygaśnięcia. W świetle tych umów należy uważnie wziąć pod uwagę ryzyko i obowiązki związane z transakcjami kontraktami futures. Ten aspekt transakcji kontraktami futures jest dokładnie omówiony w tej broszurze.

To samo dotyczy standardowych aspektów kontraktu futures. Jednym z tych aspektów jest mechanika mnożnika kontraktu. Zmiany cen kontraktów futures zależą od bazowych papierów wartościowych. Ze względu na mnożnik kontraktu ruch cen instrumentu bazowego spowoduje podwyższoną zmianę ceny kontraktu futures. Dlatego należy pamiętać, że potencjalne zyski lub straty mogą ulec znacznej zmianie. Pamiętaj: po otwarciu długiej pozycji futures ponosisz straty, ilekroć pozycja zostanie zamknięta poniżej ceny kontraktu. W przypadku kontraktów futures z krótką sprzedażą straty powstają, gdy pozycja zostaje zamknięta po cenie wyższej niż cena kontraktu.

Krótko mówiąc, transakcje kontraktami futures wiążą się z dużym ryzykiem i obowiązkami. Aby przeprowadzać transakcje odpowiedzialnie, inwestor musi zrozumieć mechanikę kontraktów futures i związane z tym ryzyko.

Rodzaj inwestora

Ze względu na swój charakter kontrakty futures najlepiej nadają się dla inwestorów średnio zaawansowanych i doświadczonych. Kontrakty futures mogą być przedmiotem transakcji zarówno wśród inwestorów detalicznych, jak i inwestorów profesjonalnych.

Wiedza i doświadczenie

Zanim zaczniesz przeprowadzać transakcje kontraktami futures, ważne jest, aby wziąć pod uwagę standardy wiedzy i doświadczenia. LYNX wymaga od inwestora posiadania historii transakcji futures przez co najmniej dwa lata i wystarczającej wiedzy na temat mechaniki i ryzyka przyszłych transakcji.

Sytuacja finansowa i świadomość ryzyka

Transakcje kontraktami futures wiążą się z wysokim ryzykiem. Niewielka zmiana ceny instrumentu bazowego może mieć duży wpływ na wycenę kontraktu. Efekt dźwigni zwiększa potencjalne zyski i straty.

Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że nawet 100% (lub nawet więcej) kwoty początkowej inwestycji może zostać utracone z powodu transakcji kontraktami futures. Inwestorzy mogą zostać poproszeni o dokonanie dodatkowych płatności w celu sfinansowania rachunku znacznie przekraczającego początkowy wymóg depozytu zabezpieczającego.

Cel inwestycyjny i horyzont

Transakcje kontraktami futures mogą służyć określonym celom inwestycyjnym, takim jak hedging i ukierunkowane inwestycje z dźwignią.

Hedging

Zabezpieczanie jest techniką stosowaną w celu zmniejszenia narażenia na różne rodzaje ryzyka. Zabezpieczanie się przed ryzykiem inwestycyjnym oznacza strategiczne wykorzystanie instrumentów na rynku w celu zrównoważenia ryzyka wszelkich niekorzystnych zmian cen.

Inwestorzy mogą przeprowadzać transakcje kontraktami futures, aby wykorzystywać kontrakty do zabezpieczenia istniejących portfeli inwestycyjnych innych instrumentów finansowych, takich jak akcje. Technika ta polega przede wszystkim na kupnie lub sprzedaży kontraktu futures, aby inwestor, który chce zarządzać ryzykiem związanym z  portfelem bearish, mógł zająć pozycję długoterminową. Ponadto ryzyko związane z utrzymywaniem długiej pozycji można ograniczyć poprzez krótką sprzedaż kontraktu futures.

Ukierunkowana inwestycja z dźwignią finansową

Ukierunkowaną inwestycję z dźwignią można wykonać, gdy inwestor chce przeprowadzać transakcje w określonym kierunku za pomocą kontraktu futures. Inwestowanie z wykorzystaniem dźwigni jest techniką, która dąży do wyższych zysków z inwestycji przy użyciu mechanizmu mnożnika.

Ktoś, kto spodziewa się wzrostu ceny określonego instrumentu bazowego w danym okresie, może szukać zysku, kupując kontrakty futures. Jeśli prawidłowo prognozuje kierunek i termin zmiany ceny, kontrakt futures można sprzedać później za wyższą cenę, uzyskując w ten sposób zysk. Jeśli cena spadnie, a nie wzrośnie, transakcje spowodują stratę. Z powodu dźwigni straty i zyski mogą być większe niż początkowy depozyt zabezpieczający.

Horyzont inwestycyjny

Nie ma określonego horyzontu inwestycyjnego dla transakcji futures. Transakcje futures mogą być odpowiednie w krótkim okresie (krócej niż trzy lata), średnim okresie (trzy do dziesięciu lat) i długim okresie (więcej niż dziesięć lat). Chociaż rzadziej znajduje się notowane kontrakty futures z datą wygaśnięcia ponad 1 rok. Poza tym futures z datą wygaśnięcia powyżej 1 roku są rzadkie i prawdopodobnie mniej płynne. Najczęściej dokonuje się transakcji kontraktami futures dla prawie wszystkich klas aktywów tych z krótką datą wygaśnięcia.

Większość kontraktów futures

Czy ta broszura wzbudziła Twoje zainteresowanie handel kontraktami futures? Poniższa tabela zawiera praktyczne informacje o często notowanych kontraktach futures.

FuturesSymbolGiełdaMnożnikWalutaKlasa Aktywów
AEXEOEFTA200Indeks akcji
CAC40CAC40MONEP10Indeks akcji
DAX 30DAXDTB25Indeks akcji
Euro Stoxx50ESTX50DTB10Indeks akcji
FTSE 100ZICEEU1000£Indeks akcji
E-mini S&P 500ESGLOBEX50$Indeks akcji
E-mini NASDAQ 100NQGLOBEX20$Indeks akcji
Mini Sized Dow Jones IndustrialYMECBOT5$Indeks akcji
Light Sweet Crude OilCLNYMEX1000$Surowce
ZłotoGCNYMEX100$Surowce
SrebroSINYMEX5000$Surowce
SojaZSECBOT5000$Surowce
KukurydzaZCECBOT5000$Surowce
CukierSBNYBOT112000$Surowce
Podsumowanie

W tej broszurze opisano główne cechy kontraktów futures. Kontrakty futures są postrzegane jako złożone produkty inwestycyjne i można je podsumować następująco:

  • Future to umowa kupna lub sprzedaży określonej ilości aktywów bazowych w określonym dniu w przyszłości za określoną cenę;
  • Future jest zatem zawsze oparta na aktywach bazowych;
  • Każdy Future ma datę ważności;
  • Kontrakty futures mają tzw. mnożnik;
  • Inwestowanie w kontrakty futures oznacza inwestowanie z dźwignią;
  • Futures mają znormalizowane specyfikacje kontraktów.

Jak każdy instrument finansowy, znane są wady i zalety kontraktów futures. Najważniejsze są opisane w poniższej tabeli:

Zalety handlu
  • Ukierunkowane inwestycje i potencjalnie wyższe zyski z efektem dźwigni
  • Możliwość hedgingu
  • Kontrakty futures są dostępne dla różnych aktywów bazowych
Wady handlu
  • Straty mogą szybko wzrosnąć dzięki efektowi dźwigni
  • Straty mogą wynosić do 100% lub nawet więcej niż początkowa inwestycja
  • Odpowiedni tylko dla doświadczonych i aktywnych inwestorów
Słownik terminów

Carrying fee

Jeśli zdecydujesz się utrzymać pozycję przez noc, dom maklerski zastosuje opłatę tzw. carrying fee lub opłatę za przetrzymanie pozycji przez noc. Odwiedź stronę internetową LYNX, aby zobaczyć aktualne stawki opłat i prowizji.

Rozliczenie gotówkowe

Po wygaśnięciu kontrakt futures zostanie rozliczony w gotówce. Oznacza to, że pozycja zostanie zamknięta, a różnica między ceną rozliczeniową a ceną kontraktową zostanie zapisana (w przypadku zysku) lub obciążona (w przypadku straty) z salda środków pieniężnych.

Izba rozliczeniowa

Izba rozliczeniowa działa jako pośrednik między kupującym a sprzedającym i dąży do zapewnienia płynności procesu od rozpoczęcia transakcji do rozliczenia.

Okres zamknięcia ‘’Close-Out Period’’

Okres zamknięcia oznacza, że inwestor nie jest w stanie przeprowadzać transakcje i utrzymywać pozycji futures. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do kontraktów futures, które działają na podstawie fizycznej dostawy. Ponieważ LYNX nie jest w stanie zapewnić fizycznej dostawy instrumentu bazowego, system transakcyjny rozpocznie zamykanie otwartej pozycji, jak tylko zacznie się okres zamknięcia. Ta likwidacja nastąpi między początkiem okresu zamknięcia a okresem granicznym.

Cena kontraktu

Jest to uzgodniona cena kontraktu futures przez kupującego i sprzedającego.

Wielkość kontraktu

Jest to również określane jako mnożnik kontraktu, dzięki czemu kontrakt futures jest produktem lewarowanym. Jeden kontrakt futures obejmuje wiele instrumentów bazowych np. kontrakty futures na ropę Brent (BZ) są zmaterializowane za pomocą 1,000 baryłek ropy Brent. Dlatego obowiązuje mnożnik 1,000. Wielkość kontraktu jest znormalizowanym aspektem kontraktu futures.

Data wygaśnięcia

Data wygaśnięcia kontraktu futures nazywana jest datą jego wygaśnięcia. Daty wygaśnięcia są znormalizowane dla każdego kontraktu futures przez giełdę.

Depozyt początkowy ‘’Initial margin’’

Początkowy depozyt zabezpieczający to kwota niezbędna do otwarcia pozycji kupna lub sprzedaży na kontrakcie futures.

Depozyt zabezpieczający ‘’Maintenance margin’’

Depozyt zabezpieczający stanowi kwotę kapitału, którą inwestor musi utrzymywać na rachunku depozytowym po początkowym zakupie.

Depozyt zabezpieczający w ciągu nocy ‘’Overnight margin‘’

Depozyt zabezpieczający overnight to wymóg, który należy spełnić, aby utrzymać pozycję futures przez noc do następnego dnia transakcyjnego.

Umowa fizyczna

Odnosi się to do kontraktu futures wymagającego dostarczenia rzeczywistych aktywów bazowych w określonym dniu dostawy, zamiast wymiany pozycji gotówkowej netto lub kompensowania kontraktów.

Cena rozliczeniowa

Cena kontraktów futures na koniec transakcji dla tego kontraktu futures, ustalona przez giełdę).

Cena spot

Cena spot towaru to cena, po której towar może być przedmiotem transakcji w dowolnym momencie na rynku.

Aktywa Bazowe

Aktywa bazowe to aktywa finansowe, na których opiera się cena instrumentu pochodnego.