Inwestowanie w akcje

Inwestowanie w akcje oznacza, że inwestor kupuje własność firmy, co wiąże się również z pewnymi prawami i obowiązkami. Inwestorzy zwykle inwestują w akcje w celu zwiększenia kapitału poprzez wzrost cen akcji i uzyskania dodatkowych dochodów w formie dywidend. Niniejsza broszura wyjaśnia koncepcję akcji, sposób ich działania i sposób ich wykorzystania.

Uwaga: akcje są uważane za produkty niezłożone. Akcje będące przedmiotem transakcji poza rynkiem regulowanym (pozagiełdowym) zwykle wiążą się z wyższym ryzykiem. Transakcje powinni zawierać wyłącznie inwestorzy, którzy rozumieją charakter i zakres ryzyka związanego z transakcjami na akcjach.

Akcje to zabezpieczenie, które stanowi część własności przedsiębiorstwa. Otrzymujesz z tego zysk w formie dywidendy lub wzrostu ceny akcji. Kupno akcji daje również prawo głosu na zgromadzeniu wspólników spółki. Poza tym na ogół otrzymujesz pierwszeństwo zakupu, gdy firma emituje nowe akcje.

Akcja jest dowodem na udział w kapitale spółki. Dlatego akcjonariusz jest współwłaścicielem spółki w stosunku do procentu akcji, które posiada. Udział zwykle wiąże się z prawem głosu. Jeśli spółka wypłaca dywidendę akcjonariusz jest zasadniczo uprawniony do dywidendy. Im więcej akcji posiadasz, tym większe masz uczestnictwo w zgromadzeniu akcjonariuszów. Jeżeli wyniki są dobre na koniec pewnego okresu, spółka może podjąć decyzję o podziale (części) zysków na rzecz akcjonariuszy. Jeśli wyniki nie są dobre, firmy zwykle obniżają dywidendy lub nawet nie wypłacają żadnej dywidendy. Dywidendy są dla wielu długoterminowych inwestorów ważnym powodem do zakupu akcji.

Firma nie jest zobowiązana do wypłaty zysku jako dywidendy, ale może również zdecydować się na jego inwestycję. W szczególności firmy rozwijające się mają nadzieję na szybszy rozwój, inwestując swoje zyski, co ostatecznie leży w interesie ich udziałowców. Inwestorzy, którzy inwestują w tego rodzaju akcje wzrostowe, nie są zainteresowani dywidendą, ale liczą na to, że osiągną zwrot dzięki wzrostowi cen akcji.

Wartość lub cena akcji zależy od różnych czynników, takich jak podaż i popyt, dywidendy, cykl gospodarczy i klimat polityczny.

Wszystkie przykłady w tej broszurze ignorują opłaty maklerskie. Jako inwestor musisz wziąć to pod uwagę podczas oceny transakcji na akcjach.

Rodzaje akcji

Istnieją dwa główne rodzaje akcji: akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane.

Akcje zwykłe

Akcje zwykłe reprezentują podstawowe akcje danej spółki z prawem głosu. Akcjonariuszom zwykle przysługuje jeden głos na akcje a dywidendy mogą być przyznawane wyłącznie według uznania kierownictwa spółki. Akcje zwykłe są najczęściej przedmiotem transakcji na rynku otwartym .

Akcje uprzywilejowane

Akcje uprzywilejowane, uprawniają akcjonariusza do stałego dochodu okresowego (dywidendy). Zazwyczaj generalnie nie obejmują prawa głosu ani przynajmniej go nie ograniczają.

Inwestowanie w akcje daje inwestorom możliwość generowania wzrostu kapitału zarówno na podstawie zmian cen akcji na rynku akcji jak i uzyskiwania dodatkowych dochodów w formie dywidend.

Wzrost kapitału

Inwestorzy kupują akcje, ponieważ istnieje możliwość, że cena wzrośnie. Jednak inwestycje w akcje wykazują również najwyższe wahania wartości w krótkim okresie. Na osiągnięty zwrot wpływ będą miały takie czynniki, jak zysk firmy, stopy procentowe i ogólna sytuacja gospodarcza. Tak więc na cenę akcji może mieć wpływ zarówno ryzyko rynkowe, jak i ryzyko specyficzne dla akcji.

Dochód z dywidendy

Spółki mogą wypłacać swoje zyski netto udziałowcom w formie dywidendy. Konkretny akcjonariusz musiałby nabyć akcje przed datą ex-dywidendy, aby mieć prawo do otrzymania dywidendy. Jeśli akcje zostaną zakupione w tym dniu lub później, poprzedni właściciel otrzyma dywidendę. Kiedy akcje wejdą w „ex dywidend”, cena akcji często spada wraz z przybliżoną kwotą dywidendy brutto. Dywidendy wypłacane są w formie gotówki lub akcji. Firmy decydują, w jakiej formie wypłacają dywidendę lub pozwalają inwestorowi wybrać. Inwestorzy, którzy otrzymają dywidendę, ale nie wybrali dywidendy gotówkowej lub akcyjnej, zawsze otrzymują domyślną opcję spółki, czyli ogólnie gotówkę. Otrzymywanie dywidendy może uzupełniać dochody inwestora lub zapewniać regularny strumień dochodów.

Płynność

Zasadniczo posiadając akcje jesteś stosunkowo płynny, ponieważ możesz w dowolnym momencie zamienić te papiery wartościowe na gotówkę. Dopóki akcje są przedmiotem obrotu na giełdzie, a handel nie jest narażony, akcje można stosunkowo szybko zamienić na gotówkę. Pamiętaj o akcjach, które są stosunkowo niepłynne. Ogólna zasada wskazuje, że płynność pozytywnie wiąże się z kapitalizacją rynkową spółki.

Dywersyfikacja

Niektórzy inwestorzy wpadają w pułapkę umieszczania wszystkich swoich pieniędzy w jednym sektorze lub klasie aktywów. Poprzez podział funduszy na wiele akcji, sektorów lub klas aktywów ryzyko jest zróżnicowane. Akcje to jedna klasa aktywów z różnymi sektorami na rynku, które można wykorzystać do dywersyfikacji portfela.

Akcjonariusze są właścicielami części przedsiębiorstwa, a jeśli spółka osiąga zysk, korzystają z niego zwykli akcjonariusze. Podstawowe prawa zwykłych akcjonariuszy są następujące:

Prawo głosu

Prawo głosu obejmuje wybór dyrektorów i propozycje zasadniczych zmian wpływających na spółkę, takich jak fuzje lub likwidacje. Głosowanie odbywa się na corocznym spotkaniu firmy. W przypadku nieobecności akcjonariusza może on głosować przez pełnomocnika. Im więcej akcji z prawem głosu posiada inwestor, tym więcej ma praw głosu.

Częściowa własność

Gdy firma kwitnie, zwykli akcjonariusze są właścicielami części wartości firmy. Zwykli akcjonariusze mają prawo do części majątku będącego własnością spółek. Ponieważ te aktywa generują zyski, a zyski są reinwestowane w inne aktywa, akcjonariusze widzą zwrot, gdy wartość ich akcji rośnie wraz ze wzrostem cen akcji.

Prawo do przeniesienia własności

Prawo do przeniesienia własności oznacza, że ​​akcjonariusze mogą handlować swoimi akcjami na giełdzie. Prawo do przeniesienia własności może wydawać się prozaiczne, ale płynność zapewniana przez giełdy jest ważna. Płynność – stopień, w jakim aktywa lub papiery wartościowe można szybko kupić lub sprzedać na rynku bez wpływu na cenę aktywa – jest jednym z kluczowych czynników odróżniających akcje od innych inwestycji. Ponieważ akcje są tak płynne, inwestorzy mogą niemal natychmiast zmienić lokowanie swoich pieniędzy.

Prawo do dywidendy

Wraz z prawem do majątku inwestorom przysługuje również prawo do dowolnego zysku, który spółka wypłaca w formie dywidendy. Kierownictwo firmy ma w zasadzie dwie możliwości zarządzania zyskiem – może je ponownie zainwestować w spółkę lub wypłacić w formie dywidendy. Inwestorzy nie mają wpływu na to, jaki procent zysku ma zostać wypłacony, o czym decyduje rada dyrektorów. Jednak w przypadku wypłaty dywidendy zwykli akcjonariusze mają prawo do swojego udziału.

Wgląd do ksiąg i rejestrów korporacyjnych

Istnieje prawo do wglądu w księgi i rejestry firmy, aby akcjonariusz mógł określić, czy sprawy firmy są właściwie prowadzone i aby mógł w sposób świadomy głosować w sprawach polityki firmy i zarządzania. Prawo do wglądu w księgi i rejestry firmy nie jest prawem absolutnym.

Prawo do pozywania za czyny niezgodne z prawem

Udziałowcy mogą podjąć kroki prawne przeciwko zarządowi spółki, jeżeli zarząd dopuścił się działań niezgodnych z prawem. Nie oznacza to, że udziałowcy mogą pozywać osoby, które podjęły decyzję w dobrej wierze, która ostatecznie spowodowała szkody w firmie. Do działań niezgodnych z prawem dochodzi na przykład, gdy członkowie zarządu działali we własnym interesie kosztem firmy.

Akcje nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Biorąc pod uwagę ryzyko związane z obrotem akcjami, powinieneś używać akcji tylko wtedy, gdy masz pewność, że rozumiesz te zagrożenia. Zanim zaczniesz inwestować, powinieneś dokładnie ocenić swoje doświadczenie, cele inwestycyjne, zasoby finansowe i wziąć pod uwagę wszystkie inne istotne fakty.

Ryzyko utraty kapitału

Gdy firma osiąga słabe wyniki lub gdy jej postrzeganie przez rynek jest negatywne, cena akcji może spaść poniżej ceny, którą pierwotnie zapłaciłeś za akcję, lub nawet spaść do zera. Jeśli firma przestanie działać, jej akcje staną się niezbywalne i prawdopodobnie zostaną wycofane. W przypadku powołania likwidatora udziałowcy znajdują się na ostatniej liście innych wierzycieli, aby otrzymać fundusze, które mogą zostać zrealizowane.

Ryzyko rynkowe

Jest to ryzyko, że cały rynek spadnie, co wpływa na ceny i wartości papierów wartościowych. Z kolei na ryzyko rynkowe mają wpływ czynniki makroekonomiczne, takie jak spadek wzrostu gospodarczego lub zmiany stóp procentowych.

Ryzyko zmienności

Ceny akcji mogą być bardzo zmienne, a inwestorzy powinni mieć świadomość, że ich akcje mogą wahać się znacząco w krótkich okresach. Może to dotyczyć poszczególnych akcji, sektorów lub samego rynku.

Ryzyko specyficzne dla sektora

Jest to ryzyko że dany sektor doświadczy zapaści, np. przemysł lotniczy po wiadomościach o atakach terrorystycznych. Takie okresy zapaści mogą jednak zapewnić możliwości zakupu, ale obecni inwestorzy muszą zdecydować, czy są przygotowani na przetrwanie burzy, czy też powinni sprzedać swoje akcje w oczekiwaniu na dalsze spadki.

Ryzyko specyficzne dla akcji

Podobnie jak w przypadku ryzyka sektorowego, jest to ryzyko, że dana inwestycja doświadczy spadku cen akcji z powodu negatywnego przepływu wiadomości lub złego nastoju w stosunku do spółki. Zwykle następowałoby to po słabym komunikacie transakcyjnym lub zmianie zarządzania, która nie jest dobrze postrzegana przez rynek.

Ryzyko czasu

Jest to ryzyko, że kupisz lub sprzedasz akcje w niewłaściwym czasie. Nie wszystkie sektory rynku podlegają tym samym cyklom cenowym. Zrozumienie cykli koniunkturalnych i wyników różnych firm na różnych etapach cyklu biznesowego może pomóc w zarządzaniu skutkami ryzyka czasu.

Sprzedający na krótko ponoszą potencjalnie nieograniczone straty

Krótka sprzedaż akcji może wiązać się ze znacznie większym ryzykiem niż kupowanie akcji. Sprzedający akcje na krótko ryzykuje teoretycznie nieograniczoną stratę, ponieważ wartość akcji może wzrosnąć w nieskończoność.

Ryzyko walutowe

Jeśli przeprowadzasz transakcje na akcjach denominowanych w innej walucie niż polski złoty, będziesz narażony na ryzyko walutowe. Jeżeli waluta akcji, w które inwestujesz, spadnie w stosunku do złotego, wpłynie to negatywnie na wartość twoich akcji.

Ryzyko związane z wymaganiami depozytów zabezpieczających

Aby chronić siebie i swoich klientów, Interactive Brokers może w dowolnym momencie zwiększyć wymóg depozytu zabezpieczającego dla obecnych i nowych pozycji kapitałowych. Decyzja ta może być spowodowana gwałtownym wzrostem zmienności instrumentu bazowego, gdy kapitalizacja rynkowa instrumentu bazowego spadła poniżej pewnego progu lub z innego powodu. Należy pamiętać, że po dostosowaniu wymogów depozytowych rachunek może już nie spełniać wymagań dotyczących depozytów zabezpieczających. W takim przypadku broker przystępuje do likwidacji pozycji w celu usunięcia tej nieadekwatności.

Ryzyko likwidacji

Kiedy suma zabezpieczeń w twoim portfelu spadnie poniżej wymaganego depozytu zabezpieczającego, Interactive Brokers ma prawo zamknąć niektóre pozycje bez uprzedniego powiadomienia, niezależnie od tego, czy pozycje te są zyskowne czy przynoszą straty. Jeśli po likwidacji na twoim rachunku nadal występuje deficyt depozytu zabezpieczającego i masz inne pozycje jako zabezpieczenie, Interactive Brokers zamknie inne pozycje w celu wyeliminowania deficytu depozytu zabezpieczającego. Należy pamiętać, że likwidacja zawsze odbywa się według obowiązującej wówczas najlepszej oferty kupna lub sprzedaży i że nie ma się wpływu na ostateczną cenę transakcji. Likwidację można przeprowadzić po niekorzystnej cenie i w niekorzystnym dla Ciebie terminie.

Istnieje wiele różnych powodów, dla których inwestorzy przeprowadzają transakcje na akcjach. Niektóre z nich zostały przedstawione poniżej.

Wzrost kapitału

Ludzie inwestują w akcje, ponieważ oferują możliwość wzrostu ceny. Inwestorzy mogą planować posiadanie akcji przez stosunkowo krótki okres lub mogą mieć długoterminową pespektywę, ale w obu przypadkach mają nadzieję na zysk.

Scenariusz 1: Sprzedaż posiadanych akcji

Załóżmy, że posiadasz 100 akcji Apple (AAPL). Kupiłeś akcje 2 lata temu za 160 $ i chętnie sprzedałbyś swoje akcje po obecnej cenie rynkowej 200 $. Składasz zlecenie rynkowe za pośrednictwem platformy transakcyjnej LYNX, które jest natychmiast wypełnione. Dokonując takiej transkacji, osiągasz zysk w wysokości 4.000 $ (minus prowizja).

Scenariusz 2: Kupowanie akcji ze zleceniem typu trailing stop

Załóżmy, że spodziewałeś się wzrostu wartości akcji Apple, a Twój horyzont inwestycyjny jest średnioterminowy. W przypadku spadających cen chcesz ograniczyć maksymalną stratę do 5% inwestycji. Kupujesz 100 akcji AAPL za 200 $ i składasz zlecenie typu trailing stop ze wskaźnikiem 5%. Za każdym razem, gdy cena akcji AAPL wzrośnie, zlecenie stop zostanie dostosowane przez system. W przypadku gdy cena akcji AAPL spadnie o 5% lub więcej, platforma transakcyjna LYNX natychmiast wyśle ​​zlecenie sprzedaży.

Krótka sprzedaż akcji

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna, która spekuluje na spadku ceny akcji. Jest to zaawansowana strategia, którą powinni stosować wyłącznie doświadczeni inwestorzy.

Scenariusz 1: Krótka sprzedaż z zyskiem

Załóżmy, że oczekujesz, że akcje Deutsche Bank (DBK), obecnie w cenie 6,50 €, spadną w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Pożyczasz 1.000 akcji i sprzedajesz je innemu inwestorowi za pośrednictwem platformy transakcyjnej LYNX. Dokonałeś tzw. krótkiej sprzedaży 1.000 akcji, ponieważ sprzedałeś coś, czego nie posiadałeś, ale pożyczyłeś. Krótka sprzedaż była możliwa tylko poprzez pożyczenie akcji, co może nie zawsze być możliwe, jeśli akcje są już mocno sprzedawane na krótko przez innych inwestorów. Tydzień później DBK podaje fatalne wyniki finansowe za kwartał, a akcje spadają do 5 €. Decydujesz się zamknąć krótką pozycję i kupić 1.000 akcji za 5 € na otwartym rynku, aby zastąpić pożyczone akcje. Twój zysk z krótkiej sprzedaży, z wyłączeniem prowizji i odsetek na rachunku depozytowym, wynosi 1.500 €: (6,50 € – 5 € = 1,50 € x 1.000 akcji  = 1.500 €).

Scenariusz 2: Krótka sprzedaż ze stratą

Załóżmy, że posiadasz krótką pozycję na 1.000 akcji DBK za 6,50 € i uważasz, że cena spadnie. Ale konkurent bierze udział w przejęciu firmy z ofertą przejęcia w wysokości 9 € za akcję, a cena akcji rośnie do 9 €. Jeśli zdecydujesz się zamknąć pozycję krótką na poziomie 9 €, strata na krótkiej sprzedaży wyniesie 2.500 € oprócz prowizji i odsetek na rachunku depozytowym: (6,50 € – 9 € = – 2,50 € x 1.000 akcji = 2.500 € strata ). Tutaj musisz odkupić akcje po znacznie wyższej cenie, aby pokryć swoją pozycję.

Dochód z dywidendy

Oprócz kupowania i sprzedawania akcji dla zysku, inwestorzy kupują również akcje, aby zapewnić strumień dochodów z dywidend.

Scenariusz 1: Wypłaty dywidendy jako wypłaty gotówki

Załóżmy, że posiadasz 1.000 akcji Royal Dutch Shell. Firma ogłosiła dywidendę pieniężną w wysokości 0,799 € za akcję. Datą ex-dywidendy jest 15 sierpnia, więc wszyscy udziałowcy, którzy posiadają akcje na jeden dzień roboczy przed datą ex-dywidendy, otrzymają dywidendę. Firma wypłaca dywidendę w dniu wypłaty. Zazwyczaj jest to także data uznania środków na rachunku papierów wartościowych inwestorów. Tak więc w dniu płatności otrzymasz 799 € na swój rachunek przed opodatkowaniem.

Scenariusz 2: Plany reinwestycji dywidendy

Załóżmy, że posiadasz 100 akcji Royal Dutch Shell (RDSA). Firma oferuje program DRIP. Programem zarządza agent transferowy firmy. Zapewnia zarejestrowanym akcjonariuszom możliwość wykorzystania całości lub części dywidend do automatycznego reinwestowania dywidend pieniężnych w inne akcje. Firma płaci wszystkie opłaty i prowizje. Akcje DRIP są kupowane bezpośrednio od spółki i opłacane przez spółkę. Reinwestowane dywidendy nadal podlegają opodatkowaniu.

W celu ustalenia, dla kogo akcje są odpowiednim instrumentem finansowym, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy ten instrument odpowiada Twojej wiedzy, doświadczeniu, celowi inwestycyjnemu i horyzontowi inwestycyjnemu. Jeśli rozważasz inwestowanie w akcje, poniższe informacje mogą między innymi ustalić, czy akcje są zgodne z Twoim profilem inwestora.

Złożoność

Biorąc pod uwagę cechy akcji, uznaje się je za niezłożony instrument finansowy w obrocie na rynku regulowanym lub na równoważnym rynku rozwiniętym. Akcje będące przedmiotem transakcji poza rynkiem regulowanym (pozagiełdowe) lub które nie dostarczają wiarygodnych informacji o ich firmie, zwykle wiążą się z wyższym ryzykiem ze względu na ograniczone wymogi regulacyjne i zdecentralizowany sposób transakcji.

Przed zainwestowaniem w akcje upewnij się, że znasz cechy produktu.

Rodzaj inwestora  

Ze względu na swój charakter akcje przeznaczone są dla inwestorów średniozaawansowanych. Akcje mogą być przedmiotem transakcji zarówno wśród inwestorów detalicznych, jak i inwestorów profesjonalnych.

Wiedza i doświadczenie

Zanim zaczniesz przeprowadzać transakcje akcjami, ważne jest, aby wziąć pod uwagę ustalone kryteria wiedzy i doświadczenia. LYNX wymaga, aby inwestor posiadał doświadczenie w transakcjach akcjami przez co najmniej jeden rok i posiadał wystarczającą wiedzę na temat mechaniki i ryzyka transakcji akcjami.

Sytuacja finansowa i świadomość ryzyka

Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że do 100% (lub nawet więcej) kwoty inwestycji początkowej może zostać utracone w wyniku transakcji akcjami. W odniesieniu do ryzyka należy wprowadzić rozróżnienie między zakupem a krótką sprzedażą akcji.

W profilu ryzyka istnieje rozróżnienie między kupowaniem akcji a krótką sprzedażą akcji. W przypadku zakupu akcji potencjalna strata jest zmaksymalizowana do początkowej inwestycji, będącej ceną zapłaconą. W świetle krótkiej sprzedaży akcji ryzyko jest znacznie wyższe. Sprzedający na krótko akcje ryzykuje teoretycznie nieograniczoną stratę, ponieważ wartość akcji może wzrosnąć w nieskończoność.

Cel inwestycyjny

Transakcje akcjami mogą służyć określonym celom inwestycyjnym, takim jak generowanie dochodu i wzrost kapitału.

Generowanie przychodu

Dochód można uzyskać dzięki dywidendom za akcje spółki, które posiadasz w swoim portfelu. Dywidendy można otrzymywać w formie wypłaty gotówki lub firma może zaoferować plan reinwestycji dywidendy.

Wzrost kapitału

Ludzie inwestują w akcje, ponieważ oferują możliwość wzrostu ceny. Inwestorzy mogą planować posiadanie akcji przez stosunkowo krótki okres lub mogą mieć długoterminową perspektywę, ale w obu przypadkach mają nadzieję na zysk.

Inwestor przewidujący wzrosty ‘’bullish’’ może kupować akcje. Potencjalny zysk jest nieskończony, a możliwa strata jest zmaksymalizowana do zapłaconej ceny za akcję.

Horyzont inwestycyjny

Nie ma określonego horyzontu inwestycyjnego dla transakcji akcjami. Transakcje na akcjach są dobre na krótki okres (krócej niż 3 lata), średnioterminowe (od 3 do 10 lat) i długoterminowe (powyżej 10 lat).

W niniejszej informacji omówiono główne cechy transakcji akcjami. Bycie akcjonariuszem firmy wiąże się z szeregiem korzyści i ryzyk. Stanie się akcjonariuszem można podsumować następująco:

Akcjonariusz, zwany także udziałowcem, to każda osoba, firma lub instytucja, która jest właścicielem akcji spółki. Jako właściciele akcji udziałowcy podlegają zyskom (lub stratom) kapitałowym i / lub wypłatom dywidend jako pozostali wierzyciele zysków firmy. Udziałowcom przysługują także określone prawa, takie jak głosowanie na zgromadzeniach wspólników w celu zatwierdzenia takich spraw, jak wybór członków zarządu, wypłaty dywidend lub fuzji.

Oczywiście, podobnie jak wszelkie papiery wartościowe, akcje oferują również zalety i wady. Należą do nich w szczególności:

Zalety
  • Potencjalny zysk dzięki wzrostom cen i dywidendom
  • Długoterminowy wyższy zwrot niż produkty oszczędnościowe
  • Wysoki stopień elastyczności / płynności (akcje można kupować i sprzedawać w dowolnym momencie)
  • Duży wybór różnego rodzaju akcji
Wady
  • Dla poszczególnych wartości wysokie ryzyko straty (do całkowitej straty w przypadku niewypłacalności)
  • Brak przewidywalnego i solidnego zwrotu
  • W przypadku pilnej sprzedaży akcji straty mogą powstać w trakcie upadku

Data ogłoszenia – announcement date

Data ogłoszenia to dzień, w którym zarząd spółki ogłasza kolejną wypłatę dywidendy. Znany również jako data ogłoszenia.

Prowizja

Prowizja to opłata za usługę naliczana przez brokera lub doradcę inwestycyjnego za doradztwo inwestycyjne lub obsługę zakupu i sprzedaży papierów wartościowych dla klienta.

Akcje zwykłe

Akcje zwykłe, będące synonimem udziałów zwykłych, są papierami wartościowymi reprezentującymi własność w korporacji. Właściciele akcji zwykłych sprawują kontrolę, wybierając zarząd i głosując w sprawie polityki korporacyjnej.

Dywidenda

Dywidenda to podział nagrody z części zysków spółki i jest wypłacany pewnej grupie akcjonariuszy.

DRIP

Plan reinwestycji dywidendy (DRIP) to program, który pozwala inwestorom reinwestować dywidendy pieniężne w dodatkowe akcje lub ułamkowe akcje bazowe w dniu wypłaty dywidendy.

Ex-dywidenda

Ex-data lub data ex-dywidend to dzień, w którym papier wartościowy jest przedmiotem transakcji bez uprzednio zadeklarowanej dywidendy lub wypłaty.

Opłaty

Zobacz: prowizja

Płynność

Płynność opisuje stopień, w jakim składnik aktywów lub papier wartościowy można szybko kupić lub sprzedać na rynku po cenie odzwierciedlającej jego wewnętrzną wartość. Innymi słowy: łatwość konwersji na gotówkę.

Zlecenie

Zlecenie jest instrukcją inwestora dla maklera/ brokera lub firmy maklerskiej dotyczącą zakupu lub sprzedaży papieru wartościowego w imieniu inwestora.

Akcje zwykłe

Akcje zwykłe reprezentują podstawowe akcje spółki z prawem głosu. Posiadacze akcji zwykłych są zazwyczaj uprawnieni do jednego głosu na akcję i otrzymują dywidendy wyłącznie według uznania kierownictwa spółki.

OTC
Pozagiełdowy (OTC) odnosi się do procesu transakcji papierami wartościowymi dla firm, które nie są notowane na formalnej giełdzie, takiej jak New York Stock Exchange (NYSE). Papiery wartościowe będące przedmiotem transakcji pozagiełdowych są przedmiotem transakcji za pośrednictwem sieci brokerów-dealerów, a nie na scentralizowanej giełdzie. Te papiery wartościowe nie spełniają wymogów notowania na standardowej giełdzie rynkowej i są uważane za bardziej ryzykowne.

Data płatności

Data płatności lub termin płatności to data, w której zadeklarowana dywidenda ma zostać wypłacona kwalifikującym się inwestorom.

Akcje groszowe (Penny stock)

Akcje groszowe odnoszą się do akcji małej firmy, które zwykle przeprowadzają transakcje za mniej niż 5 USD za akcję. Chociaż niektóre akcje groszowe są przedmiotem transakcji na dużych giełdach, takich jak nowojorska giełda papierów wartościowych (NYSE), większość akcji groszowych jest przedmiotem transakcji pozagiełdowych (OTC).

 Akcje uprzywilejowane

Uprzywilejowani akcjonariusze mają większe roszczenia do dywidend lub wypłaty aktywów niż zwykli udziałowcy. Szczegóły każdego uprzywilejowania akcji zależą od emisji..

Data rejestracji

Data rejestracji jest datą graniczną ustaloną przez spółkę w celu ustalenia, którzy akcjonariusze są uprawnieni do otrzymania dywidendy lub wypłaty dywidendy.

Rynek regulowany

Rynek regulowany to taki, na którym władze publiczne lub (rzadziej) przemysł lub grupy robocze sprawują pewien poziom nadzoru i kontroli.

Akcje

Akcje są jednostkami własnościowymi w przedsiębiorstwie lub aktywach finansowych, które zapewniają równy podział wszelkich zysków, jeśli takie są zadeklarowane, w formie dywidend. Dwa główne rodzaje akcji to akcje zwykłe i akcje uprzywilejowane.

Krótka sprzedaż

Krótka sprzedaż to strategia inwestycyjna lub transakcyjna, która spekuluje na spadku ceny akcji lub innych papierów wartościowych. Sprzedający na krótko pożycza akcje innego inwestora i sprzedaje je z zamiarem odkupu akcji po niższej cenie. Sprzedający na krótko płaci odsetki za pożyczenie akcji.

Akcja

Akcja (znana również jako „udział”) jest rodzajem papierów wartościowych, który oznacza proporcjonalną własność emitenta. Uprawnia to udziałowca do takiej części aktywów i zysków korporacji.

Prawo do subskrypcji

Prawo subskrypcji to prawo istniejących akcjonariuszy spółki do zachowania równego procentowego udziału poprzez subskrypcję nowych emisji akcji po cenie rynkowej lub niższej.

Zmienność

Zmienność jest statystyczną miarą rozproszenia zwrotów dla danego papieru wartościowego lub indeksu rynkowego. W większości przypadków im wyższa zmienność, tym większe ryzyko.

Prawo głosu

Prawo głosu to prawo akcjonariuszy do głosowania w sprawach dotyczących polityki korporacyjnej, w tym decyzji dotyczących składu zarządu, emisji papierów wartościowych, inicjowania działań korporacyjnych i dokonywania istotnych zmian w działalności korporacji.