Akcje GameStop wzrosły w premarketcie o 100 %. Czy meme stocks powróciły?

Autor: Paweł Mielech

W tym artykule przeczytasz

Akcje GameStop mocno wzrosły w premarkecie w poniedziałek, 3 czerwca 2024 r., po tym, jak Keith Gill podobno ujawnił swój portfel i pozycje. Czy tzw. meme stocks (akcje memowe) i szał wokół akcji GameStop powróciły?

Przeczytaj, co obecnie dzieje się z akcjami AMC i GME i poznaj specyfikę akcji memowych. Jeśli szukasz brokera do handlu akcjami, kliknij tutaj.

Czy Keith Gill posiada 5 milionów akcji GameStop?

Akcje memowe GameStop wzrosły o ponad 100% w handlu przedsesyjnym w poniedziałek, 3 czerwca 2024 r., po tym, jak Keith Gill (człowiek stojący za szałem na meme stocks w 2021 r.) podobno ujawnił, że w jego portfelu znajduje się 5 milionów akcji GameStop, a także 120 000 opcji kupna po cenie wykonania 20 USD z datą wygaśnięcia 21 czerwca 2024 r. W piątek akcje GameStop (GME) zamknęły się na poziomie 23,14 USD.

Graf akcie GameStop: V premarketu vzrostly o více jak 100 %
Wykres akcji GameStop (15 minut) i wzrost w premarkecie 3. 6. 2024. Źródło: LYNX+ (3. 6 2024)

Keith Gill (znany również jako „Roaring Kitty”) podobno opublikował migawkę swojego portfolio, które obejmuje wyżej wymienione pozycje, na platformie Reddit w niedzielę wieczorem na forum r/SuperStonk. Co ciekawe, nie opublikował jeszcze szczegółów swojego portfolio na forum WallStreetBets, gdzie publikował wszystkie swoje ruchy handlowe podczas manii na akcje memowe lata temu i tylko akcje GameStop.

Tak silny wzrost akcji GameStop pokazuje, że czasami dobrze jest, gdy inwestorzy mogą również handlować na rynku wtórnym przed oficjalnymi godzinami rozpoczęcia sesji, aby dostosować swoje pozycje, portfel lub skorzystać z bieżących możliwości wejścia na rynek w oparciu o najnowsze wydarzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach handlu poza głównymi godzinami handlu, polecamy nasz artykuł Jak działa handel poza regularnymi godzinami? Broker online LYNX oferuje swoim klientom możliwość handlu w premarket i aftermarket. Więcej o tych możliwościach dowiesz się tutaj.

Akcje GameStop Corp. i AMC Entertainment Holdings wzrosły ostatnio po tym, jak Keith Gill odzyskał uwagę w mediach społecznościowych po trzyletniej przerwie. Gill był wpływową postacią związaną z WallStreetBets i szaleństwem związanym z akcjami memów z 2021 r. Teraz wydaje się, że jego seria postów na Platformie X sprawiła, że akcje GameStop i AMC ponownie znalazły się w centrum uwagi. Rodzi to pytanie, czy powrót Roaring Kitty do mediów społecznościowych jest sygnałem, że inwestorzy detaliczni ponownie skupiają swoją uwagę na spółkach w trudnej sytuacji i mocno shortowanych akcjach. Czy szał na akcje memowe może się powtórzyć?

Czym są akcje memowe?

Akcje memowe to akcje spółek, które zyskały popularność głównie dzięki sieciom społecznościowym i forom internetowym, takim jak Reddit, Twitter czy Facebook. Akcjom tym często towarzyszy ekstremalna zmienność i nieprzewidywalność, ponieważ rozwój cen tych akcji jest napędzany przez trendy społecznościowe i spekulacje, a nie tradycyjne czynniki fundamentalne.

Historia meme stocks jest stosunkowo świeża i wiąże się ze zjawiskiem sieci społecznościowych i masowego udostępniania treści w Internecie. Przykłady meme stocks obejmują GameStop (GME), AMC Entertainment (AMC), BlackBerry (BB) i Nokia (NOK). Akcje te zyskały wiele uwagi ze względu na ogromne zainteresowanie ze strony drobnych inwestorów, którzy zorganizowali się, aby je kupić, często w celu podniesienia ceny akcji, powodując jednocześnie Short Squeeze.

Ewolucja cen akcji memowych była (i nadal jest) pełna dramatycznych zwrotów, ekstremalnych wzrostów i spadków cen. Wydarzenia te doprowadziły do wzmożonej kontroli ze strony organów regulacyjnych, a także do dyskusji na temat wpływu, jaki ta nowa forma zbiorowego inwestowania może mieć na rynki. W związku z powyższym, akcje meme są uważane za inwestycje wysokiego ryzyka.

Kim są WallStreetBets?


WallStreetBets (WSB) to nazwa społeczności internetowej na platformie Reddit, która koncentruje się na dyskusji na temat inwestowania w akcje, opcje i inne instrumenty finansowe. Społeczność ta znana jest z niekonwencjonalnego podejścia do inwestowania i handlu na rynkach finansowych. Członkowie WallStreetBets często dzielą się swoimi strategiami handlowymi, poradami i sztuczkami oraz omawiają różne możliwości inwestycyjne. Wyjątkowa jest ich zdolność do organizowania masowych zakupów i sprzedaży akcji, co może prowadzić do dramatycznych ruchów na rynku.

Grupa WallStreetBets stała się znana ze swojego wpływu na niektóre z najpopularniejszych akcji memowych, takich jak GameStop i AMC Entertainment. Członkowie społeczności masowo kupowali te akcje, co doprowadziło do dramatycznych skoków cen i spowodowało straty niektórych funduszy hedgingowych i inwestorów instytucjonalnych.

Akcje memowe: aktualne wyniki 5 spółek

Loading ...
Název společnosti Symbol Tržní kapitalizace (v mld. USD) Zavírací cena předchozího dne Den Týd. Měs. Půl roku 1 rok 5 let
AMC Entertainment Holdings AMC 1,50 5,28 -3,79 % -7,13 % 11,65 % 23,00 % -86,92 % -87,89 %
KOSS KOSS 0,08 9,30 -2,37 % -10,81 % 130,46 % 205,72 % 151,52 % 360,91 %
GameStop GME 8,96 25,22 1,11 % -10,65 % 6,56 % 82,80 % 14,97 % 2.393,89 %
Nokia NOKIA 19,21 3,43 -1,27 % -4,55 % -1,88 % 7,70 % -5,00 % -26,98 %
BlackBerry BB 1,46 2,42 2,07 % -3,52 % 7,39 % -15,70 % -47,45 % -65,84 %

Akcje GameStop (GME)

GameStop Corporation to amerykańska sieć detaliczna specjalizująca się w sprzedaży gier wideo, sprzętu do gier, akcesoriów i powiązanych produktów. GameStop prowadzi sklepy w całych Stanach Zjednoczonych, a także w kilku innych krajach na całym świecie. Firma była wcześniej znana jako GSC Holdings Corp. Została założona w 1996 roku i ma siedzibę w Grapevine w Teksasie.

GameStop 2021: narodziny największej spółki memowej

Short squeeze, który rozsławił akcje GameStop i miał poważne konsekwencje finansowe dla niektórych funduszy hedgingowych i inwestorów, miał miejsce w styczniu 2021 r. Do 2021 r. firma borykała się z trudnościami, a cena akcji spadała. Pandemia koronawirusa spowodowała spadek sprzedaży i zamknięcie sklepów. Początek szału wokół akcji GameStop przypisuje się wspomnianej wcześniej grupie WallStreetBets.

YouTuber o pseudonimie Roaring Kitty wspomniał o tym memie giełdowym w filmie z 2020 roku, w którym wyjaśnił, że cena akcji GameStop może wzrosnąć nawet kilkakrotnie. Zwrócił uwagę na bardzo wysoki odsetek krótkich pozycji. Papiery wartościowe GameStop były w większości skracane przez fundusze hedgingowe, które byłyby zmuszone zamknąć swoje krótkie pozycje ze stratą, gdyby cena wzrosła zbyt mocno.

Następnie, w styczniu 2021 r., Short Squeeze, który przewidział Roaring Kitty, faktycznie miał miejsce, a cena akcji GME gwałtownie wzrosła. Kilka funduszy hedgingowych poniosło w tym procesie ogromne straty. Zjawisko to doprowadziło do tego, że akcje memowe zaczęto postrzegać jako starcie Dawida z Goliatem. Drobni inwestorzy detaliczni starali się zarobić kosztem możnych z Wall Street.

Meme akcie: GameStop akcie a růst v roce 2021
Wykres dzienny akcji GameStop i silny wzrost w 2021. Źródło: LYNX+ (20. 5. 2024)

W dniu 28 stycznia 2021 r. cena akcji GameStop osiągnęła ponad 500 USD za akcję (125 USD po podziale), czyli prawie 30 razy więcej niż 17,25 USD na początku miesiąca. Wzrosły również ceny wielu innych mocno shortowanych papierów wartościowych i kryptowalut. Niektóre firmy maklerskie zawiesiły możliwość zakupu akcji GameStop i innych papierów wartościowych, co wywołało krytykę i oskarżenia o manipulację rynkiem ze strony prominentnych polityków i biznesmenów z całego spektrum politycznego. Złożono liczne pozwy sądowe, a sytuacja została następnie rozwiązana na poziomie Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Niezwykle wysoka cena i zmienność utrzymywały się po osiągnięciu szczytu pod koniec stycznia. 24 lutego cena akcji GameStop podwoiła się w ciągu 90 minut, a następnie oscylowała wokół 200 USD za akcję przez następny miesiąc. 24 marca, po opublikowaniu wyników i planów, akcje spadły o 34%. 25 marca akcje gwałtownie odbiły, rosnąc o 53%. Z powyższego jasno wynika, że są to bardzo zmienne akcje, które mogą zaskakiwać silnymi wzrostami, ale także spadkami. Jeszcze raz należy więc pamiętać, że są to bardzo ryzykowne akcje, przeznaczone raczej dla doświadczonych inwestorów.

Akcje GameStop w 2024: czy historia się powtórzy?

Wzrost akcji GameStop (GME) nastąpił już w maju 2024 r., ale bardziej znaczący wzrost miał miejsce od 10 do 14 maja, kiedy to cena akcji GME wzrosła o ponad 270%. We wtorek 14 maja 2024 r. cena osiągnęła 64,83 USD za akcję. Potem jednak nastąpił gwałtowny spadek i w piątek 17 maja 2024 r. cena zamknęła się na poziomie 22,21 USD.

Wykres dzienny akcji GameStop i silny wzrost wiosną 2024. Źródło: LYNX+ (24. 5. 2024)

Cena spadła o 19,7% po tym, jak sprzedawca gier wideo ogłosił plany sprzedaży większej liczby akcji i opublikował wstępne wyniki, które wykazały spadek sprzedaży w pierwszym kwartale. Spółka poinformowała, że planuje sprzedać do 45 milionów akcji zwykłych klasy A w drodze oferty otwartej.

Jak pokazuje wykres, spadek akcji GameStop był kontynuowany i 23 maja 2024 r. cena zamknęła się na poziomie 18,32 USD, co z pewnością nie spodobało się inwestorom, którzy kupowali po cenach z 14 maja. Po raz kolejny dowodzi to, jak niebezpieczne są akcje memów. Jeśli masz wystarczająco dużo szczęścia, aby złapać ten szybki, ogromny wzrost, możesz szybko zarobić, ale jeśli wskoczysz za późno, możesz również bardzo szybko stracić pieniądze.

Aktualny wykres akcji GameStop (GME)

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

W osobnym oświadczeniu GameStop powiedział, że spodziewa się teraz sprzedaży netto w pierwszym kwartale w przedziale od 872 do 892 milionów dolarów, co oznacza spadek z około 1,24 miliarda dolarów w tym samym kwartale ubiegłego roku. Oczekuje się, że strata netto GameStop w pierwszym kwartale wyniesie od 27 do 37 milionów dolarów, w porównaniu ze stratą netto w wysokości 50,5 miliona dolarów w tym samym okresie rok temu. Firma zmaga się również z konkurencją ze strony rywali e-commerce. Pod koniec marca GameStop ogłosił zwolnienia w celu obniżenia kosztów.

Akcje AMC (AMC)

Założona w 1920 roku i mająca siedzibę w Leawood w stanie Kansas spółka AMC Entertainment Holdings zajmuje się prowadzeniem kin w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie, prowadząc je bezpośrednio lub posiadając w nich udziały.

Akcje AMC: w pierwszej połowie 2021 cena wzrosła vięcej niż 3000%

Podobnie jak GameStop, akcje AMC znalazły się na celowniku WallStreetBets w 2021 r., a wynikający z tego szał na akcje memowe pomógł zmagającej się z trudnościami sieci kin skorzystać z dużego wzrostu cen akcji. Zaczęło się to powoli w styczniu 2021 r., by osiągnąć szczyt na początku czerwca. W tym czasie cena akcji wzrosła o ponad 3000%.

Dzienny wykres akcji AMC i wzrost w 2021. Źródło: LYNX+ (24. 5. 2024)

Akcje AMC w 2024

Akcje AMC odnotowały bardziej znaczący wzrost ceny 13 maja 2024 r., kiedy to cena wzrosła z 3,52 USD do 11,88 USD w ciągu dwóch dni. Jednak po tym również nastąpił silny spadek, a 17 maja 2024 r. cena akcji AMC zamknęła się na poziomie 4,40 USD.

Dzienny wykres akcji AMC i sytuacja w 04.2024. Źródło: LYNX+ (24. 5. 2024)

W poniedziałek 13 maja spółka zakończyła sprzedaż 72,5 mln akcji w ramach oferty, która rozpoczęła się pod koniec marca 2024 r. Akcje AMC zostały sprzedane po średniej cenie 3,45 USD za akcję (przed prowizjami i opłatami), pozyskując dla spółki ponad 246 mln USD. Dzień później cena akcji wzrosła o kolejne 32%, ale po bardzo silnym wzroście nastąpił gwałtowny spadek ceny akcji. Podobny schemat zaobserwowaliśmy na wykresie GameStop.

Aktualny wykres akcji AMC (AMC)

 • 1 D
 • 1 W
 • 1 M
 • 6 M
 • YTD
 • 1 Y
 • 5 Y
 • Max
Loading ...
Loading ...

Zgodnie z raportem opublikowanym 8 maja 2024 r., całkowity przychód AMC wyniósł 951,4 mln USD, co oznacza niewielki spadek w porównaniu z 954,4 mln USD w tym samym okresie 2023 r. Strata netto wyniosła 163,5 mln USD, w porównaniu ze stratą 235,5 mln USD w pierwszym kwartale 2023 r.

Całkowity przychód AMC na odwiedzającego był o prawie 36% wyższy w pierwszym kwartale niż przed pandemią, co wskazuje na znaczny wzrost efektywności przychodów. Firma ma silne rezerwy gotówkowe, z 624 milionami dolarów na koniec pierwszego kwartału.

Dlaczego akcje memowe są ryzykowne? 3 powody

Oto kilka potencjalnych wad, które należy wziąć pod uwagę przed zainwestowaniem w akcje memowe:

Akcjom memowym towarzyszy ekstremalna zmienność

Nagłe zainteresowanie mediów, bańki cenowe i short squeeze często prowadzą do gwałtownego wzrostu cen akcji, zwykle w krótkim okresie. Po tym następuje jednak zwykle gwałtowny spadek, gdy pozycje są likwidowane, a ludzie przestają kupoawać. Taka zmienność może prowadzić do znacznych strat. Idealne zgranie w czasie kupna i sprzedaży akcji w celu osiągnięcia zysku jest często bardzo trudne.

Często chodzi o spółki, które mają problemy

W przeszłości WallStreetBets Group często koncentrowała się na akcjach, które były mocno skracane, a jej celem było między innymi wywołanie Short Squeeze poprzez nagłe silne zakupy. Należy jednak zauważyć, że firmy, które są skracane, to zazwyczaj te, które nie powinny radzić sobie zbyt dobrze w przyszłości. Mogą to być spółki ze słabymi wynikami ekonomicznymi i innymi problemami. Poleganie wyłącznie na wzroście cen akcji poprzez pokrywanie krótkich stratnych pozycji może nie być najlepszą strategią na dłuższą metę, chyba że jesteś naprawdę doświadczonym traderem, którego strategia opiera się na podobnym podejściu.

Zwolennicy akcji memów często zachęcają innych inwestorów za pośrednictwem mediów społecznościowych do utrzymywania akcji pomimo dużych strat („diamentowe ręce”) w oczekiwaniu, że cena akcji w końcu ponownie wzrośnie. Jeśli jednak fundamenty spółki nie wspierają przyszłego wzrostu cen akcji, wymarzony wzrost może w ogóle nie nastąpić.

Popularność w serwisach społecznościowych

Tak, nawet szum w mediach społecznościowych może stanowić zagrożenie dla inwestorów, ponieważ może powodować skrajną nieprzewidywalność ruchów cen. Handel spekulacyjny napędzany przez media społecznościowe i fora internetowe, takie jak WallStreetBets, może prowadzić do sztucznie zawyżonych cen akcji, które nie mają związku z rzeczywistą wartością spółki. Takie manipulacje mogą tworzyć fałszywe wrażenie na temat wyników akcji, co może wprowadzać inwestorów w błąd i powodować znaczne straty, gdy cena akcji ostatecznie powróci do wartości godziwej.

Spółki memowe: nie lekceważ ryzyka

Akcje memowe są z pewnością interesującym zjawiskiem i wydaje się, że nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Interesujące będzie obserwowanie ewolucji akcji GameStop i innych. Czy zobaczymy kolejny rekordowy wzrost?

Jeśli kiedykolwiek rozważasz inwestowanie w akcje memów, weź pod uwagę wszystkie wymienione zagrożenia. Należy również wziąć pod uwagę, jak kształtowały się ceny tych akcji w przeszłości. Są to akcje wysokiego ryzyka dla doświadczonych inwestorów, którzy szukają podobnych sytuacji rynkowych i mają jasny plan handlowy, a nie tylko podejmują decyzje na podstawie emocji.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Yahoo Finance: AMC Entertainment Holdings Inc (AMC) (Q1 2024) Earnings Call Transcript Highlights: Surpassing (21. 5. 2024); finance.yahoo.com/news/amc-entertainment-holdings-inc-amc-075956539.html

Yahoo Finance: GameStop Corp. (GME) (21. 5.2024);finance.yahoo.com/quote/GME/profile

Investor’s Business Daily: Is AMC Stock A Buy Now After Roaring Kitty Returns? Meme Stock Soars 305% In May, Trades Well Off Week’s High (21. 5. 2024); www.investors.com/research/amc-entertainment-stock-buy-now/

CATO Institute: The GameStop Episode: What Happened and What Does It Mean? (21. 5. 2024); www.cato.org/cato-journal/fall-2021/gamestop-episode-what-happened-what-does-it-mean

Forbes: Meme Stocks Frenzy Reignites Debate Over Market Integrity (21. 5. 2024); www.forbes.com/sites/danirvine/2024/05/15/meme-stocks-are-reliving-their-2021-glory-days/

Investopedia: What Are Meme Stocks, and Are They Real Investments? (21. 5. 2024); www.investopedia.com/meme-stock-5206762

CNN: How bad bets on meme stocks led to a $1 billion wipeout (21. 5. 2024); edition.cnn.com/2024/05/15/investing/gamestop-short-sellers-nightcap/index.html

The Associated Press: Meme stocks are roaring again. This time may be different (21. 5. 2024); apnews.com/article/meme-stocks-wall-street-gamestop-amc-f56af9d8853d77180548028a1a7f3f0f

Reuters: GameStop and AMC tumble as meme stocks rally deflates (21. 5. 2024); www.reuters.com/technology/gamestop-amc-slide-meme-stocks-rally-loses-steam-2024-05-16/

CBS News: GameStop, AMC shares tumble as the meme stock fervor fades (21. 5. 2024); www.cbsnews.com/news/gamestop-stock-meme-stock-roaring-kitty-keith-gill/

Morningstar: AMC’s stock surges along with fellow meme stock GameStop as Roaring Kitty returns (21. 5. 2024); www.morningstar.com/news/marketwatch/2024051384/amcs-stock-surges-along-with-fellow-meme-stock-gamestop-as-roaring-kitty-returns

CNBC: GameStop shares fall 20% after it files to sell additional stock, says first quarter sales dropped (21. 5. 2024); www.cnbc.com/2024/05/17/gamestop-shares-fall-after-it-files-to-sell-securities-says-first-quarter-sales-declined.html

CNBC: AMC completes $250 million stock sale during meme rally, shares jump 30 (21. 5. 2024); www.cnbc.com/2024/05/14/amc-raises-250-million-in-stock-sale-during-mondays-meme-rally.html

CNBC: GameStop shares surge 80% in premarket after ‘Roaring Kitty’ trader posts account showing $116 million position (3. 6. 2024); www.cnbc.com/2024/06/02/gamestop-jumps-as-roaring-kitty-trader-posts-giant-116-million-stock-position.html?__source=iosappshare%7

Forbes: Meme Stocks: What Are They And How Do They Work? (24. 5. 2024); www.forbes.com/advisor/au/investing/what-are-meme-stocks/

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX