Akcje producentów napojów uznawane są za odporne na kryzysy. Firmy produkujące napoje zazwyczaj bardzo stabilnie zwiększają sprzedaż oraz zyski. I przede wszystkim dlatego nie powinno ich zabraknąć w żadnym portfelu długoterminowym. Ponadto większość spółek z tego sektora wypłaca bardzo solidne dywidendy. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym akcjom firm produkujących napoje w 2022 roku.

Akcje producentów napojów: Odporne na kryzys, z solidnymi dywidendami

Akcje firm produkujących napoje – tak samo jak akcje firm produkujących żywność – uznawane są za antycykliczne. Są więc stosunkowo odporne na kryzysy. Popyt pozostaje dosyć stabilny nawet podczas recesji. Niemniej również po tym sektorze spodziewać się można solidnego wzrostu. Dlatego też akcje producentów napojów są dobrym wyborem dla inwestorów długoterminowych.

Inwestor Warren Buffett uwielbia akcje Coca-Coli

Jednym z najsłynniejszych producentów napojów jest Coca-Cola. Dla legendarnego inwestora – Warrena Buffetta – akcje Coca-Cola już od mniej więcej 30 lat stanowią jedną z kluczowych inwestycji. On sam w lecie 1936 roku dzięki temu napojowi bezalkoholowemu zarobił swoje pierwsze pieniądze. Kupił wówczas sześć zgrzewek Coca-Coli za 25 centów, po czym sprzedawał pojedyncze butelki po 10 centów.

Berkshire Hathaway – spółka inwestycyjna Buffetta – posiada obecnie około 9,4% akcji czołowego światowego producenta napojów bezalkoholowych. Spółka Coca-Cola znacząco wpłynęła na to, że Buffett stał się jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce.

Nowe trendy na światowym rynku napojów: Zdrowsze napoje o niższej zawartości cukru

Przez dłuższy czas branża producentów napojów uważana była za nudną i nieszczególnie innowacyjną. Opinia ta od dawna jest jednak nieaktualna, ponieważ sektor ten również nie uniknął zmian. Nowe trendy w odżywianiu popychają rynek ku zdrowszym napojom o niższej zawartości cukru. Coraz popularniejsze są także napoje bio.

5 najlepszych producentów napojów w 2022 roku

Poniżej przedstawiamy listę firm, które – naszym zdaniem – zajmują istotną pozycję w przemyśle napojowym. Dodatkowo szczegółowo przedstawimy każdą z nich. Należy jednak pamiętać, że zestawienie to nie stanowi porady inwestycyjnej. Jego celem jest zapoznanie inwestorów z liderami danej branży. Faktyczne decyzje inwestycyjne muszą zawsze bazować na twojej strategii inwestycyjnej.

Nazwa spółki Symbol Waluta Poprzednie zamknięcie Kapitalizacja rynkowa
Coca-Cola Coca-Cola KO KO USD USD 0,00 0,00
Monster Beverage Monster Beverage MNST MNST USD USD 0,00 0,00
Constellation Brands A Constellation Brands A STZ STZ USD USD 0,00 0,00
Diageo Diageo DGE DGE GBp GBp 0,00 0,00
Welbilt Welbilt WBT WBT USD USD 0,00 0,00

Akcje Monster Beverage (MNST): Zdrowa konkurencja dla Red Bulla

Kalifornijska firma Monster Beverage jest drugim – po Red Bullu – producentem napojów energetycznych na świecie. Napoje pobudzające z charakterystycznym „M” na puszcze zdobywają regały supermarketów na całym świecie. Asortyment spółki, która powstała w 1930 roku pod nazwą Natural Hansen, obejmuje jednak także soki i wody mineralne z różnymi naturalnymi dodatkami smakowymi.

Cenový graf akcie MNST
Wykres tygodniowy akcji MNST od sierpnia 2016 do czerwca 2022. Źródło: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Spółka Monster Beverage nazywana jest obecnie liderem rynku napojów energetycznych produkowanych bez sztucznych składników. Do asortymentu spółki, w której Coca-Cola ma 17% udziały, należą również Matki Relentless, Burn i kilka innych. Dzięki połączeniu z Coca-Colą Monster Beverage może wykorzystywać jej globalną sieć produkcyjną i dystrybucyjną. To olbrzymia zaleta w porównaniu z konkurencją.

Akcje Monster Beverage: Sprzedaż powinna wzrosnąć o 10%

W ciągu ostatnich trzech lat obroty wzrosły średnio o 14%, natomiast zysk wzrósł o 12%. Na 2022 analitycy przewidują wzrost sprzedaży o niemal 16% z 5,5 miliarda USD do 6,4 miliarda USD oraz wzrost zysku na akcję o 5% do 2,70 USD. Analitycy są obecnie zgodni co do tego, że w nadchodzącym roku zysk na akcję wyniesie 3,21 USD (+19%) przy sprzedaży wartej około 7,1 miliarda USD (+10%).

Pełna sukcesów historia firmy, którą w 2002 roku zapoczątkował napój Monster Energy, bynajmniej się nie kończy. Spółka, której wartość na giełdzie waha się w okolicach 48 miliardów USD, wciąż osiąga dwucyfrowe tempo wzrostu. Monster Beverage zyskuje na tym, że rynek napojów energetycznych rośnie rocznie o 7%.

Akcje Constellation Brands (STZ): Zyski z alkoholu i konopi

Spółka Constellation Brands notowana jest w indeksie S&P 500. Powstała w 1945 roku jako producent wina. Dziś jest jednym z największych na świecie producentów napojów alkoholowych. Jej wartość na giełdzie oscyluje obecnie wokół 47 miliardów USD.

Za pośrednictwem zależnych od siebie spółek – Constellation Wines oraz Constellation Beers & Spirits – Constellation Brands produkuje i sprzedaje ponad 200 marek napojów. Są wśród nich na przykład napój Corona czy wódka Swedka. Jako właściciel takich marek, jak Clos du Bois czy Robert Mondavi, Constellation Brands jest też największą firmą winiarską na świecie.

Týdenní cenový graf akcie STZ
Wykres tygodniowy akcji STZ od sierpnia 2016 do czerwca 2022. Źródło: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Constellation Brands ma również 39% udziały w spółce Canopy Growth. Jest to czołowa firma produkująca marihuanę na świecie, a w Kanadzie zdobyła już 3/4 rynku napojów konopnych. Ilość THC w napoju wywołuje ponoć łagodne upojenie porównywalne z działaniem wina albo piwa, ale bez kaca następnego dnia.

Akcje Constellation Brands: Według analityków sprzedaż wzrośnie w 2022 roku o 6%

W ciągu ostatnich trzech lat firma Constellation Brands zwiększała sprzedaż średnio o 3%, natomiast jej zyski rosły o 4% rocznie. W ostatnim czasie negatywnie wpłynęły na nie wyniki operacyjne spółki Canopy Growth, które nie spełniły oczekiwań. Niemniej analitycy skłaniają się ku opinii, że wzrost powinien choćby nieznacznie przyspieszyć.

Szacuje się, że sprzedaż wzrośnie w tym roku o 6% z 8,8 miliarda USD do 9,4 miliarda USD. W nadchodzącym roku spodziewany jest wzrost przychodów o 7%.  Według analityków zysk na akcję wzrośnie w tym roku o 10% do 11,21 USD, natomiast w przyszłym roku – o kolejne 15% do 12,88 USD. Constellation Brands wypłaca obecnie dywidendę kwartalną w wysokości 0,80 USD, a więc akcjonariuszom przypadnie rocznie po 3,20 USD.

Akcje Coca-Cola (KO): królowa dywidend

Coca-Cola to światowy numer jeden rynku napojów bezalkoholowych. Na giełdzie w Nowym Jorku zadebiutowała w 1919 roku. Każdy, kto kupiłby wówczas jedną akcję za 40 USD i reinwestował dywidendy, obecnie byłby bogatszy o prawie 10 milionów USD. Oprócz napoju o tej samej nazwie, co firma i innych gazowanych, słodkich napojów asortyment firmy obejmuje również wody mineralne oraz lekkie napoje alkoholowe.

Cenový graf akcie KO
Wykres tygodniowy akcji KO od sierpnia 2016 do czerwca 2022. Źródło: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Do najsłynniejszych marek należą Fanta, Sprite, Mezzo Mix, Lift, Fuze Tea, Bonaqa, Apollinaris, Minute Maid (Cappy), Powerade, Topo Chico i Glacéau. Coca-Cola oferuje około 4000 różnych produktów, a około 80% jej sprzedaży realizowane jest poza USA. Kapitalizacja rynkowa spółki, która od 1987 roku wchodzi w skład indeksu Dow Jones, wynosi obecnie około 276 miliardów USD.

Akcje Coca-Cola: Wysokość dywidend rośnie już od 60 lat z rzędu

W ciągu ostatnich trzech lat obroty wzrosły średnio o 3%, natomiast zysk o 4%. Na 2022 analitycy przewidują wzrost przychodów o około 8% z 38,7 miliarda USD do 41,9 miliarda USD oraz wzrost zysku na akcję o 6% do 2,47 USD. Obecny konsensus rynkowy zakłada w nadchodzącym roku zysk na akcję 2,64 USD (+7%) przy sprzedaży na poziomie około 44,2 miliarda USD (+5%). Coca-Cola podniosła ostatnio dywidendę kwartalną z 0,42 do 0,44 USD. Spółce udawało się nieprzerwanie podnosić dywidendę z roku na rok już od 60 lat. Należy do kategorii tzw. dywidendowych arystokratów.

Akcje Celsius Holdings (CELH): Zdrowe napoje fit i energetyczne

Globalny trend na bycie zdrowym czy fit jest niezłomny i charakteryzuje go olbrzymia dynamika wzrostu. Zwłaszcza młodzi ludzie interesują się sportem, zdrowiem oraz zdrowym odżywianiem. Spółka Celsius Holdings osiąga wysokie, dwucyfrowe tempo wzrostu ze swoimi modnymi, przebadanymi klinicznie napojami marki Celsius. Ma więc ogromny potencjał wzrostu w nadchodzących latach.

Cenový graf akcie CELH
Wykres tygodniowy akcji CELH od sierpnia 2016 do czerwca 2022. Źródło: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Oferuje napoje dla sportowców o różnych smakach. Oprócz tego w asortymencie firmy znajdziemy różne napoje w proszku, które miesza się z wodą. Według oficjalnych badań napoje Celsius przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej i przyrost mięśni. Mają certyfikaty dla produktów korzystnych dla zdrowia. Oprócz tego spółka obiecuje, że po wypiciu napoju nie nastąpi krótkotrwały przypływ energii, po którym nadchodzi zmęczenie, ale trwałe zwiększenie wydolności.

Akcje Celsius Holdings: sprzedaż wzrosła średnio o 91% w ciągu trzech lat

W ciągu ostatnich trzech lat obroty wzrosły średnio o 91%. W ostatnim czasie firma wróciła ponadto do czarnych liczb. Analitycy szacują, że sprzedaż wzrośnie w 2022 roku o 87% z 314 milionów USD w minionym roku do 587 milionów. Spodziewane jest dziewięciokrotne zwiększenie zysku na akcję z 0,05 USD do 0,45 USD. Na 2023 rok prognozowana jest sprzedaż w wysokości 845 milionów USD i zysk na akcję 0,99 USD. (+120%). To nieźle, zważywszy na fakt, że w 2017 roku sprzedaż wynosiła zaledwie 36 milionów USD.

Zdrowe napoje energetyczne tej firmy już teraz są drugą pod względem sprzedaży na Amazon marką napojów energetycznych po Monster Beverage. Przeskoczyły nawet światowego lidera – Red Bulla Strategia internacjonalizacji powinna w nadchodzących latach przynieść Celsius Holdings rosnącą sprzedaż i zyski. W przypadku akcji Celsius spodziewać się można bardziej znaczących wahań cenowych. Dlatego też są one odpowiednie raczej dla inwestorów stawiających na spekulacje.

Akcje Diageo (DGE): król producentów alkoholu

Diageo jest jednym z czołowych światowych producentów napojów alkoholowych. Spółka powstała w 1997 roku w wyniku połączenia Grand Metropolitan i Guinnessa. Dziś działa w ponad 180 krajach świata.  Dopóki w 2017 roku nie wyprzedziła jej chińska spółka Kweichow Moutai, Diageo była największym światowym producentem napojów spirytusowych. Marki należące do spółki to J&B, Johnnie Walker, Smirnoff Ice, Captain Morgan, Guniess, Kilkenny, Tanqueray, Gordon’s Gin, Pimm’s i Baileys. Jednak ta inwestycja również przeznaczona jest raczej dla inwestorów, którzy skłonni są zaryzykować.

Cenový graf akcie DGE
Wykres tygodniowy akcji DGE od sierpnia 2016 do czerwca 2022. Źródło: Trader Workstation (9. 6. 2022)

Akcje Diageo: w 2022 roku spodziewany jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży

W ciągu ostatnich trzech lat obroty spółki wzrosły średnio o 3%, ale zysk pozostał niezmienny. Według analityków prawdopodobnie wzrost nieznacznie przyspieszy. W tym roku spodziewany jest wzrost sprzedaży o 16% z 12,7 miliarda GBP do 14,7 miliarda GBP. W przyszłym, 2023 roku oczekiwany jest wzrost przychodów o 8% (15,9 mld GBP), natomiast zysk na akcję wzrośnie według prognoz w tym roku o 24% do 1,41 GBP.

W 2023 roku sięgnie 1,58 miliona GBP. Diageo wypłaca dywidendy dwa razy na pół roku, przy czym około 40% wypłaca się wiosną, a 60 % jesienią. Niedawno spółka ogłosił program wykupu akcji o wartości 1,7 miliarda GBP.

Akcje producentów napojów:  Porównanie rentowności

Nazwa spółki Symbol 1W 1M 6M 1Y 5Y
Coca-Cola Coca-Cola KO KO 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Monster Beverage Monster Beverage MNST MNST 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Constellation Brands A Constellation Brands A STZ STZ 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Diageo Diageo DGE DGE 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00
Welbilt Welbilt WBT WBT 0,00 0,00 0,00 0,00 0,00

Handluj akcjami producentów napojów za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także

Źródła użyte w artykule:

PROBST, W. Die besten Getränke-Aktien 2022. LYNX [online]. Opublikowano 3. 6. 2022 [cit. 9. 6. 2022]. Dostępne na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-getraenke-aktien/

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart