Cena złota osiąga nowe maksimum.

Autor: Paweł Mielech

W tym artykule przeczytasz

Cena złota po raz kolejny przekroczyła rekordowy poziom. Wynika to głównie z danych gospodarczych opublikowanych w USA i zwiększonych napięć geopolitycznych. W 2024 r. cena złota będzie prawdopodobnie wspierana przez kilka czynników, które omówimy szczegółowo w tym artykule.

Dowiedz się, jak inwestować w złoto i czego spodziewać się po jego cenie. Jeśli szukasz brokera do handlu kontraktami futures, kliknij tutaj.

Jak długo cena złota będzie rosnąć?

W ostatnich tygodniach cena złota biła rekordy. Niektórzy analitycy uważają, że wzrost ten może potrwać do drugiej połowy 2024 r. Ceny złota często pozostają w odwrotnej korelacji ze stopami procentowymi. Gdy stopy procentowe spadają, złoto staje się bardziej atrakcyjne w porównaniu z aktywami o stałym dochodzie (np. obligacjami).

Tygodniowy wykres złota od końca 2018 do kwietnia 2024

Według analityka i współzałożyciela Allegiance Gold Alexa Ebkariana, cena złota będzie utrzymywała się na wysokim poziomie w ciągu kilku najbliższych lat. Peter Boockvar (Chief Investment Officer w Bleakley Financial Group) uważa, że cena złota jeszcze wzrośnie w tym roku. Może się do tego przyczynić zarówno obniżka stóp procentowych jak i słabszy dolar.

Oczekiwana obniżka stóp procentowych przez FED, w połączeniu z trwającą niepewnością geopolityczną, która zwykle kieruje inwestorów w stronę bezpiecznych aktywów, powinna utrzymać popyt na złoto na wysokim poziomie. Niepewność geopolityczna jest szczególnie zwiększona przez wojnę na Ukrainie i konflikt izraelsko-palestyński.

Według raportu JPMorgan oczekuje się, że ceny złota będą systematycznie rosnąć z kwartału na kwartał, aż osiągną szczyt w drugiej połowie 2025 r. Obecnie złoto już przekroczyło prognozy JPMorgan na ten rok. Duża liczba inwestorów najwyraźniej spodziewa się również, że amerykańska Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w czerwcu.

„Wiele osób twierdziło, że cena złota załamie się po osiągnięciu 2000 USD za uncję. Najwyraźniej się mylili.“

Nick Fulton, przewodniczący Mississippi Pawn Association

Chociaż złoto wydaje się obecnie przyciągać zainteresowanie wielu inwestorów, inwestycje w ten surowiec nadal należy traktować ostrożnie. Specjaliści finansowi generalnie zalecają alokowanie nie więcej niż 10% swojego portfela w złoto. Może to pomóc zdywersyfikować portfel i kompensować spadki innych aktywów. “Stare powiedzenie o niewkładaniu wszystkich jajek do jednego koszyka jest dziś nadal aktualne” – mówi Fulton.

Nie wszyscy są jednak przekonani, że ceny złota będą nadal rosnąć. Bob Parker, główny doradca Międzynarodowego Stowarzyszenia Rynków Kapitałowych, organu handlowego, wskazuje na efekt nadrabiania zaległości. Zwraca uwagę, że w odniesieniu do globalnych rynków akcji, cena złota pozostawała znacznie w tyle w ciągu ostatniego roku, z czego inwestorzy zdawali sobie sprawę. Wspomina również o korelacji między złotem a bitcoinem. Bob Parker uważa, że fundamenty złota malują raczej niedźwiedzi obraz, powołując się na siłę dolara amerykańskiego i rosnące rentowności obligacji. Wskazuje również na wątpliwości co do planów obniżki stóp procentowych przez Fed i możliwe zwiększone zakupy metalu szlachetnego, szczególnie przez azjatyckie banki centralne.

„Myślę, że złoto jest teraz bardzo podatne na niepowodzenia.“

Bob Parker, główny doradca biznesowy International Capital Markets Association

Czy złoto zostanie przyćmione przez srebro?

Edmund Shing, dyrektor inwestycyjny w BNP Paribas Wealth Management, powiedział, że bardzo zachęcające w przypadku złota w perspektywie średnioterminowej jest to, że obecnie całkowicie odeszło ono od tradycyjnej korelacji z realnymi stopami procentowymi i dolarem amerykańskim. Shing podkreślił rolę popytu ze strony banków centralnych i jego wpływ na wzrost cen złota. Zwrócił uwagę, że banki centralne na całym świecie (zwłaszcza te w Chinach i Indiach) stale gromadzą rezerwy złota. Banki centralne zakupiły średnio 1 060 ton w latach 2022-2023, w porównaniu do 509 ton zakupionych w latach 2016-2019.

Shing uważa, że srebro może (zwłaszcza w drugiej połowie roku) przyćmić złoto. Ceny złota i srebra tradycyjnie wykazują silną dodatnią korelację, chociaż srebro jest czasami opisywane jako “uboższy kuzyn” złota. Zainteresowanym aktualnymi notowaniami srebra polecamy nasz artykuł Inwestycje w srebro: najlepsze akcje wydobywców srebra.

Co wpływa na cenę złota?

Pięć głównych czynników, które mają wpływ na cenę złota to:

  1. Niepewność ekonomiczna: W sytuacji globalnej niepewności gospodarczej inwestorzy mogą postrzegać złoto jako bezpieczną przystań. Wraz z rosnącymi obawami o recesję gospodarczą, inflację lub napięcia geopolityczne, popyt na złoto może wzrosnąć, co ma pozytywny wpływ na cenę złota.
  2. Polityka pieniężna: Zmiany w polityce pieniężnej, takie jak stopy procentowe i luzowanie ilościowe, mogą również wpływać na cenę złota. Niższe stopy procentowe mogą sprawić, że złoto stanie się bardziej atrakcyjne, ponieważ inwestorzy szukają alternatywnych sposobów na uzyskanie zysków.
  3. Inflacja: Złoto jest często postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją. Jeśli istnieją obawy o wzrost inflacji, inwestorzy mogą zwrócić się w stronę złota, co może zwiększyć popyt, a tym samym cenę złota.
  4. Zmiany kursów walut: Złoto jest przedmiotem globalnego obrotu w dolarach. Kiedy wartość dolara spada, może to zwiększyć cenę złota, ponieważ zakup złota staje się bardziej atrakcyjny dla inwestorów spoza Stanów Zjednoczonych.
  5. Podaż i popyt: Na cenę mogą wpływać zmiany w podaży złota, takie jak nowe złoża lub brak produkcji, a także zmiany popytu ze strony przemysłu i inwestorów. Jeśli popyt przewyższa podaż, może to prowadzić do wzrostu ceny.

Co może wpłynąć na cenę złota w 2024?

Poniżej przedstawiamy opinie ekspertów na temat tego, co będzie miało największy wpływ na cenę złota w 2024 roku.

Wybory prezydenckie w USA i decyzje FED

Ponieważ inflacja w Stanach Zjednoczonych nadal spowalnia, uczestnicy rynku wydają się coraz bardziej skłaniać ku obniżce stóp procentowych przez Fed w 2024 roku.

Tymczasem cena złota często rośnie, gdy stopy procentowe spadają z różnych powodów. W rzeczywistości rentowności obligacji rządowych zwykle zaczynają spadać w takiej sytuacji, a niższe oczekiwane rentowności mogą motywować inwestorów do poszukiwania lepszych alternatyw. Złoto ostatecznie służy jako zabezpieczenie przed ryzykiem gospodarczym i do dywersyfikacji portfeli inwestorów, ponieważ nie jest skorelowane z obligacjami i akcjami.

Niedawne badanie przeprowadzone przez WisdomTree pokazuje, że złoto ma tendencję do osiągania dobrych wyników w czasach niepewności gospodarczej. Gdy gospodarka doświadcza gwałtownego spowolnienia, cena złota rośnie, podczas gdy akcje nie radzą sobie tak dobrze. Złoto osiąga również lepsze wyniki niż obligacje rządowe. Wraz ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w USA (i prawdopodobnie gorącą kampanią polityczną) w listopadzie 2024 r., niepewność polityczna w USA może się nasilić, co może być kolejnym czynnikiem sprzyjającym pozytywnemu ruchowi ceny złota.

Geopolityka i zawirowania w sektorze bankowym

Zarządzający funduszem hedgingowym Paul Tudor Jones uważa, że znajdujemy się obecnie w najtrudniejszym środowisku geopolitycznym. Dzieje się to w czasie, gdy Stany Zjednoczone stoją w obliczu najsłabszej sytuacji fiskalnej od końca II wojny światowej. Jego zdaniem nie ma nic złego w tym, że złoto (podobnie jak bitcoin) stanowi większą część portfela inwestycyjnego niż w przeszłości. Bank of America szacuje również, że jeśli Fed rzeczywiście ucieknie się do wcześniejszych obniżek stóp procentowych, cena złota może wzrosnąć nawet do 2400 USD za uncję w 2024 r.

John Hathaway, starszy zarządzający portfelem w Sprott Asset Management USA, obawia się, że trwające problemy w sektorze bankowym i na rynku pracy mogą jeszcze bardziej podbić cenę złota.

„Uważamy, że złoto może mieć szansę na lepsze wyniki w nadchodzących miesiącach.“

John Hathaway, Senior Portfolio Manager w Sprott Asset Management USA

ING spodziewa się również wzrostu ceny złota w 2024 roku. Według badań holenderskiego banku, niedawny wzrost cen złota można przypisać zwiększonemu apetytowi na bezpieczne aktywa w czasach rosnącej niepewności.

Według ING kluczowym czynnikiem determinującym perspektywy dla złota jest polityka Fed. Siła dolara amerykańskiego i działania banku centralnego wywarły presję na spadek ceny złota w 2023 roku.

„Gdy banki centralne przestaną zacieśniać i zaczną luzować stopy procentowe, co może nastąpić w przyszłym roku, złoto prawdopodobnie wzrośnie.“

Bruce Liegel, autor newslettera Global Macro Playbook

Bruce Liegel dodaje również, że jeśli dojdzie do globalnej recesji, wpłynie to na stopień poluzowania polityki pieniężnej przez banki centralne i cenę złota. Jeśli będzie to twarde lądowanie, cena złota prawdopodobnie znacznie wzrośnie, ponieważ banki centralne będą musiały bardziej poluzować politykę pieniężną. Miękkie lądowanie oznacza, że luzowanie będzie mniej potrzebne.

Czy cena złota wzrośnie w przypadku recesji?

World Gold Council stwierdziła w swoim raporcie, że wzrost ceny złota może być kontynuowany, jeśli gospodarka USA zwolni. W swojej prognozie na 2024 r. przewiduje głównie recesję lub miękkie lądowanie. Niezależnie jednak od dokładnego wyniku, to właśnie ta niepewność co do przyszłego rozwoju sytuacji powinna mieć również pozytywny wpływ na wzrost popytu na złoto. Rada podkreśliła również, że tylko jeden z jej 3 scenariuszy gospodarczych może prowadzić do presji na spadek ceny złota. Miałoby to miejsce w przypadku ekspansji gospodarczej bez spowolnienia wzrostu. Jednak szanse na realizację tego scenariusza wynoszą według nich tylko od 5% do 10%.

Według raportu znacznie bardziej prawdopodobne jest wspomniane wcześniej miękkie lądowanie gospodarcze, charakteryzujące się spowolnieniem, ale utrzymującym się wzrostem gospodarczym, lub twarde lądowanie z recesją. W szczególności, w przypadku recesji, cena złota może wyraźnie wzrosnąć w 2024 roku. Ceny złota w 2023 r. skorzystały na kontynuacji zakupów przez banki centralne. Podobnie jak wielu inwestorów, w ciągu ostatnich dwóch lat coraz częściej zwracali się w kierunku złota jako zabezpieczeniu przed inflacją.

Długoterminowy rozwój ceny złota: akcje radzą sobie lepiej

Indeks giełdowy S&P 500 dał średni roczny całkowity zwrot w wysokości 10,43% w latach 1970-2022. Złoto zwróciło 7,7% w tym samym okresie. Cena złota zazwyczaj rośnie w czasach strachu i niepewności gospodarczej. Na przykład w pierwszych dniach pandemii Covid-19 cena złota wzrosła do wieloletnich maksimów, a także gwałtownie wzrosła po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Ważne jest, aby cena złota przebiła długoterminowy opór w okolicach 2075 USD. Spadek poniżej 1800 USD może oznaczać kłopoty.

Czym jest złoto?

Złoto jest jednym z najważniejszych metali szlachetnych na świecie. Jest odporne na korozję i pożądane zarówno ze względu na swoją zewnętrzną atrakcyjność, jak i rzadkość. Mniej więcej do połowy XX wieku złoto było powszechnie używane do produkcji monet.

Całe złoto było obecne na Ziemi od początku istnienia naszej planety. Złoto nie powstaje na Ziemi, lecz w kosmosie po tym, jak gwiazdy kończą swoje “życie” w eksplozji supernowej. Podczas tej eksplozji, w wyniku reakcji termojądrowych wytwarzają się metale ciężkie, m.in. złoto. Po eksplozji, cząsteczki pyłu zawierające maleńkie kawałki złota są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną.

System Bretton Woods

Ostatni raz cena złota była powiązana z walutą (dolarem amerykańskim) w 1944 roku w ramach systemu z Bretton Woods. Porozumienie finansowe i gospodarcze przewidywało wprowadzenie systemu stałego kursu wymiany. Osobliwością tego porozumienia było to, że tylko 1 USD mógł zostać wymieniony w amerykańskim banku centralnym na stałą ilość złota. Wszystkie inne waluty miały stały kurs wymiany w stosunku do USD, ale nie były bezpośrednio wymienialne na złoto. System z Bretton Woods pośrednio oznaczał przywrócenie standardu złota.

Wraz z utworzeniem systemu z Bretton Woods utworzono również MFW i Bank Światowy. Rolą MFW była szybka i skuteczna interwencja w przypadku ostrego kryzysu finansowego. Głównym zadaniem Banku Światowego było finansowanie inwestycji w krajach słabo rozwiniętych.

System z Bretton Woods został zniesiony w latach 1971-1973 po tym, jak Stany Zjednoczone jednostronnie zakończyły wymienialność dolara amerykańskiego na złoto. Ponieważ rząd USA zdecydował się wydrukować wiele dodatkowych dolarów z powodu wojny w Wietnamie, pojawiły się wątpliwości co do standardu złota.

W maju 1971 r. wiele krajów europejskich zaczęło znosić stały kurs wymiany w stosunku do dolara amerykańskiego. Rządy szybko zaczęły wymieniać swoje rezerwy USD na złoto, powodując gwałtowny spadek dużych rezerw złota w Stanach Zjednoczonych. Jeden z największych ciosów nastąpił w 1971 r., kiedy Wielka Brytania zamieniła trzy miliardy USD na złoto. System nie był już w stanie sobie z tym poradzić i Amerykanie zostali zmuszeni do porzucenia standardu złota, co zostało nazwane szokiem Nixona. W 1973 r. zaangażowane kraje przeszły na obecny system płynnych kursów walutowych.

Historyczny rozwój ceny złota

Złoto gwałtownie wzrosło od czasu jego oddzielenia od dolara amerykańskiego. W latach 1973-1980 cena złota wzrosła z około 100 USD do ponad 800 USD za uncję trojańską. W ciągu kolejnych 20 lat spadła i poruszała się głównie w bok do około 400 USD. Od 2000 r. cena złota zaczęła ponownie rosnąć, a w 2020 r. błyszczący metal osiągnął szczyt na poziomie 2 074 USD. W 2008 r., w szczytowym momencie kryzysu finansowego, cena złota na krótko spadła, ale w kolejnych latach złoto było nadal poszukiwane przez inwestorów, którzy uważali ten metal za bezpieczną przystań.

Kryzys w roku 2008 i złoto jako zabezpieczenie

Kryzys z 2008 roku obudził wśród wielu inwestorów obawy, że system monetarny może nie przetrwać kolejnego kryzysu. Widać to również na przykładzie popularności bitcoina, który w ostatnich latach coraz częściej jest określany mianem “cyfrowego złota”. Inwestowanie w złoto lub bitcoiny jest zatem coraz częściej postrzegane jako zabezpieczenie przed upadkiem “systemu” pieniądza fiducjarnego.

Cena złota w latach od 2011 do 2022

W listopadzie 2015 r. cena złota spadła do najniższego poziomu 1 050 USD. Spadek o 45% wydaje się ekstremalny, ale w bardzo długim okresie można go opisać jako dość normalną korektę. W końcu w latach 2000-2011 cena złota wzrosła o ponad 600%, więc tak gwałtowna korekta nie jest zaskoczeniem. Złoto, tradycyjnie uważane za bezpieczną przystań, stało się mniej popularne w ostatnich latach z powodu polityki banków centralnych. Niskie stopy procentowe i ożywienie gospodarcze sprawiły, że złoto stało się nieatrakcyjną inwestycją. Wspierająca polityka banków centralnych sprawiła, że akcje stały się bardziej atrakcyjne i odpływ kapitału ze złota do akcji i nieruchomości.

Inflacja i makroekonomiczna sytuacja

Od końca 2019 r. popularność złota ponownie wzrosła, a jego cena odnotowała imponujący wzrost. Z fundamentalnego punktu widzenia wzrost złota można wytłumaczyć zwiększoną niepewnością co do gospodarki. Niezwykle niskie stopy procentowe banku centralnego niepokoją inwestorów. Ponadto zakupy na dużą skalę wprowadziły do systemu dużą ilość nowych pieniędzy, w wyniku czego inwestorzy zaczęli liczyć na inflację.

Chiny i Rosja skupują złoto

Co ciekawe, Chiny były największym nabywcą złota w ostatnich latach. Tylko w 2017 i 2018 r. kraj ten zakupił jakiekolwiek nowe złoto. Jednak w 2019 r. kraj ten ponownie zaczął kupować złoto. Chiński bank centralny kupił setki milionów sztuk złota. Do czerwca 2021 r. rezerwy złota wzrosły z 61,10 mln uncji trojańskich do 61,61 mln uncji trojańskich. Stanowi to wartość około 700 mln USD.

Rosja również kupiła w ostatnich latach złoto warte miliardy. Rosyjskie rezerwy złota są warte około 100 mld USD, co stanowi około 20% całkowitych rezerw tego kraju. Rosja ma obecnie więcej rezerw złota niż USD. Największymi nabywcami złota są zatem banki centralne Chin i Rosji.

Kryzys związany z koronawirusem doprowadził złoto do rekordowego poziomu

W ostatnich latach na rynkach finansowych wydarzyło się całkiem sporo. Podczas kryzysu związanego z koronawirusem cena złota solidnie wzrosła. Osiągnęła nawet nowy rekord wszech czasów. Od tego czasu złoto było bardzo niestabilne i nie miało prawdziwego kierunku. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w marcu 2022 r. obserwowaliśmy kolejny solidny wzrost, który jednak osiągnął podwójny szczyt w okolicach 2075 USD.

Koniec 2022 i obawy o recesje: cena złota spada

Jednak do listopada 2022 r. cena złota ponownie spadła. Stało się tak pomimo faktu, że rynki akcji doświadczyły dość dużego wstrząsu. Mieszanka negatywnych czynników, w tym obawy przed recesją, rosnące stopy procentowe i silny dolar, mocno uderzyły w cenę złota. Wyższe stopy procentowe miały generalnie negatywny wpływ na złoto ze względu na rosnącą konkurencję ze strony bardziej dochodowych inwestycji. W rzeczywistości złoto nie przynosi tak wysokich zysków, jak na przykład amerykańskie obligacje skarbowe.

Bank Światowy uważa, że cena złota spadnie do 1 400 USD za uncję do 2030 roku. Instytut ostrzega, że rosyjski bank centralny może pozbyć się dużych ilości tego surowca, aby uwolnić gotówkę. Zwłaszcza teraz, gdy kraj jest w dużej mierze odcięty od globalnego systemu finansowego. Z drugiej strony krążą plotki, że Rosja rozważa możliwość faktycznego powiązania swojej waluty ze złotem. Mogłoby to znacząco wesprzeć cenę złota.

Jak inwestować w złoto?

Handel złotem przybiera różne formy, od zakupu fizycznego surowca w postaci złotej biżuterii, monet, czy też sztabek czystego złota, aż po zakup giełdowych kontraktów futures, opcji, ETF lub akcji firm zajmujących się wydobyciem złota. Inaczej niż w przypadku ropy naftowej, w złoto można inwestować małymi kwotami i fizycznie kupować sztabki złota np. po jednym gramie miesięcznie. Więcej o tym jak inwestować w złoto przeczytasz w artykule: Inwestycje w złoto – praktyczny przewodnik.

Loading ...
Název společnosti ISIN Symbol Měna YTD Tržní kapitalizace (v mld. USD) Den Týd. Měs. 3M 1 rok 5 let
SSR Mining CA7847301032 SSRM USD -50,00 % 1,08 0,56 % -3,07 % 18,54 % 0,09 % -63,59 % -65,90 %
Wheaton Precious Metals CA9628791027 WPM USD 22,29 % 27,21 0,57 % -2,93 % 13,83 % 14,98 % 36,55 % 123,65 %
Agnico Eagle Mines CA0084741085 AEM USD 37,52 % 37,40 0,90 % -1,39 % 15,64 % 19,88 % 44,81 % 41,79 %
Royal Gold US7802871084 RGLD USD 14,34 % 9,03 0,63 % -1,25 % 10,78 % 14,87 % 13,42 % 17,05 %
Newmont Mining US6516391066 NEM USD 13,72 % 54,53 -0,47 % -2,59 % 11,38 % 24,82 % 8,93 % 18,80 %
Barrick Gold CA0679011084 GOLD USD 2,65 % 32,18 1,14 % -3,53 % 12,14 % 11,26 % 6,72 % 7,40 %

Bitcoin jako alternatywa dla złota?

Kryptowaluty zyskują na popularności w ciągu ostatnich kilku lat. Jedną z najbardziej znanych walut cyfrowych jest bez wątpienia bitcoin. Na początku 2021 r. odnotował on silny wzrost, a w listopadzie 2021 r. osiągnął nawet nowy rekord wszech czasów powyżej poziomu 68 000 USD. Bitcoin jest coraz częściej określany mianem “cyfrowego złota”. Zwłaszcza młodsze pokolenie postrzega go jako bezpieczną przystań w czasach niepewności i pod tym względem kryptowaluta może w coraz większym stopniu odgrywać rolę złota. Po dużym wzroście w 2021 r., bitcoin nie radzi sobie obecnie dobrze, a jego cena spada od dłuższego czasu. Opinie na temat jego przyszłego rozwoju są bardzo zróżnicowane. Jednocześnie wiele osób wzywa do wprowadzenia zasad dotyczących kryptowalut w ogóle. W związku z tym jest to nadal bardzo ryzykowny i zmienny produkt.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Barron’s: Debt ceiling: Stock Market News: Stocks Notch 7th Straight Week of Gains (19. 12. 2023); www.barrons.com/livecoverage/stock-market-today-121523/card/gold-prices-expected-to-keep-rising-in-2024-UQsfbZb5ChOsq8ridPsv

Euronews: Gold price climbs to record high: Why are investors flocking to it?(19. 12. 2023); www.euronews.com/business/2023

/11/29/golds-glittering-comeback-2024-outlook-shines-bright-as-fed-rate-cuts-loom

Investopedia: Will Gold Continue To Sparkle In 2024? (19. 12. 2023); www.investopedia.com/will-gold-continue-to-sparkle-in-2024-8411982

Nasdaq: Gold Prices to Hit Record Highs in 2024, ING Bank Forecasts(19. 12. 2023); www.nasdaq.com/articles/gold-prices-to-hit-record-highs-in-2024-ing-bank-forecasts

CBS NEWS: Gold price forecast for spring 2024: Here’s what experts predict (9. 4. 2024); www.cbsnews.com/news/gold-price-forecast-for-spring-2024-heres-what-experts-predict/

CNBC: Americans think gold beats stocks as a long-term investment. Advisors disagree: ‘It’s more like a speculation’ (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/05/17/americans-think-gold-beats-stocks-as-a-long-term-investment.html

CNBC: Gold prices hold firm as banking worries persist (24. 5. 2023); www.cnbc.com/2023/03/16/gold-pauses-rally-as-traders-seek-clarity-on-banking-crisis.html

CNBC: Gold looks ‘very vulnerable’ to a setback, veteran advisor says, after prices hit record high (9. 4. 2024); www.cnbc.com/2024/04/08/gold-prices-look-very-vulnerable-to-a-setback-strategist-says.html

CNBC: Gold prices hit another record high after fresh U.S. data spurs Fed cut expectations (9. 4. 2024); www.cnbc.com/2024/04/01/gold-prices-hit-new-record-high-on-fed-cut-expectations.html

LYNX: Goudprijs verwachting 2024: stijgt goud naar $2500? (1. 12. 2023); www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/grondstoffen/goudprijs-verwachting/

Informacje o produkcie:

Key Information Document (KID): Futures CME Group na metale z fizyczną dostawą (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/pl-key-information-document-metals-futures-physical.pdf

Key Information Document (KID): Futures CME Group na metale z fizyczną dostawą (12. 5. 2023); https://www.cmegroup.com/market-regulation/european-regulation/files/pl-key-information-document-metals-futures-cash-settled.pdf

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX