Inwestycje w srebro
Srebro zawsze było bardzo popularnym towarem wśród inwestorów. Obecnie, kiedy turbulencje na światowych giełdach znów nabierają tempa, inwestorzy jak zawsze w takich sytuacjach skłaniają się ku metalom szlachetnym jako bezpiecznej przystani w niepewnych czasach. Inwestycje w srebro z pewnością nie należą do rzadkości.

Kilka ostatnich miesięcy sprzyjało srebru i innym metalom szlachetnym. Po wysokim wzroście wartości srebra zwykle następuje również wzmocnienie akcji spółek, które koncentrują się na wydobyciu tego metalu.

W artykule tym zastanowimy się nad tym, czy w dzisiejszych czasach inwestycje w srebro są lukratywne, a następnie zaprezentujemy 4 dużych firm wydobywających srebro.

Investice do stříbra

Z artykułu dowiesz się:
  • Czym jest srebro i jakie jest jego zastosowanie?
  • Inwestycje w srebro.
  • Czy wzrost wartości srebra jest trwały?
  • 4 najlepszy akcje wydobywców srebra w 2020 roku

Czym jest srebro i jakie jest jego zastosowanie?

Srebro to pierwiastek chemiczny, który oddzielił się od ołowiu na wyspach Morza Egejskiego oraz w Anatolii około 4000-3500 lat p.n.e. Symbol srebra to Ag (po łacinie: argentum), a jego liczba atomowa to 47. Srebro często występuje w rudach wraz z innymi pierwiastkami, takimi jak cynk i miedź.

Srebro jest nieco twardsze niż złoto, ale wciąż można je bez trudu przetwarzać. Srebro jest pierwiastkiem z najlepszą przewodnością elektryczną oraz najniższą rezystancją styku ze wszystkich metali. Dobrze przewodzi również ciepło i ma najwyższy współczynnik odbicia światła.

Mimo że srebro nie reaguje z wodą i powietrzem, jeżeli zostanie wystawione na działanie np. ozonu albo siarkowodoru, reaguje zmianą barwy. W razie kontaktu z siarką albo jej związkami na powierzchni powstaje czarna warstwa siarczku srebra, którą można jednak ponownie usunąć.

Przeczytaj również >> Inwestycje w kobalt

Aż do XX wieku srebrne monety, obok złotych, były najważniejszym środkiem płatniczym na ziemi. Istnieje co najmniej czternaście języków, w których słowo „srebro” jest synonimem „pieniędzy”. W dzisiejszych czasach srebro wykorzystywane jest w całym szeregu branż, od produkcji biżuterii przez ochronę zdrowia aż po elektronikę.

Inwestycje w srebro

Srebro nazywane jest przez niektórych inwestorów „młodszym bratem złota”. Nazwa wynika z wielkości rynku, który w przypadku srebra jest dużo mniejszy niż rynek złota. Poziom cen srebra jest o wiele bardziej zmienny. Srebro, podobnie jak złoto, tradycyjnie służy jako zabezpieczenie przed inflacją, ryzykiem walutowym oraz nieoczekiwanymi, gwałtownymi spadkami na giełdach.

Przeczytaj również >> Inwestycje w lit

Wielu inwestorów celowo jednak nie pozostawia w swoich portfelach miejsca na inwestycje w srebro i inne metale szlachetne, ponieważ surowce nie przynoszą żadnych dodatkowych zysków w formie dywidendy. Zysk (lub strata) wynikają wprost ze zmiany ceny rynkowej aktywa. Ponadto w przypadku metali szlachetnych często bardzo trudno jest wyciągnąć właściwe wnioski z analizy fundamentalnej.

Jak więc wygląda inwestycja w srebro wzbogacona dochodami z dywidend? Jak się domyślasz, jest to właśnie inwestycja w srebro pod postacią „srebrnych akcji”, o których będzie mowa poniżej.

Czy wzrost wartości srebra jest trwały?

Wartość srebra w trakcie kryzysu finansowego w 2011 roku wzrosła do 50 USD za uncję trojańską. W okresie tym na giełdach panowała olbrzymia niepewność, w wyniku której inwestorzy zwracali się ku tradycyjnym, bezpiecznym aktywom.

Jednak od tego momentu srebra zaczął dotykać długoterminowy trend spadkowy, a jego cena spadła aż poniżej granicy 14 USD za uncję trojańską, co oznacza spadek o ponad 72 %. Jednak w połowie 2016 roku spadek się zatrzymał i doszło do drobnej korekty do wartości ok. 21 USD. Od tego czasu mieliśmy do czynienia przeważnie z trendem bocznym.

Kolejnym impulsem dla trendu na rynku srebra był koniec minionego roku, kiedy to na giełdach zapanowała panika, a cena srebra znów zaczęła się zmieniać. Na granicy 14 USD powstało podwójne wsparcie, będące ważną formacją analizy technicznej i symbolizujące bardzo trudną do przełamania barierę danej ceny.

Bessa straciła w ten sposób impet i srebrne byki przejęły ster. Podwójne dno jest właśnie jedną z formacji sygnalizujących zakończenie długotrwałego trendu spadkowego. Jest ono znakiem, że inwestorzy stanowczo odmawiają kupna danego aktywa za tę albo niższą cenę. Od początku roku cena srebra wzrosła w ten sposób o 14 %.

Akcie těžařů stříbra

4 najlepszy akcje wydobywców srebra w 2020 roku

W parze z wysoką zmiennością ceny srebra idą duże wahania cen akcji wydobywców srebra. Jeżeli zakładamy, że ustalony trend wzrostowy na cenie srebra będzie się utrzymywał, inwestycje w akcje wydobywców srebra mogą się okazać bardzo interesujące.

Poniżej omówimy pięć obiecujących akcji wydobywców srebra, w przypadku których można oczekiwać interesującej wyceny w nadchodzącym roku.

4. Akcje Fresnillo (FRES)

Meksykańska spółka Fresnillo (ISIN: GB00B2QPKJ12 – symbol: FRES – waluta: GBP) to największy na świecie wydobywca srebra i drugi pod względem wielkości wydobywca złota na świecie. Posiada szereg kopalni srebra i złota w całym Meksyku. Kierownictwo spółki ma siedzibę w Mexico City, ale jest ona notowana na giełdzie w Wielkiej Brytanii (giełda LSE).

Mimo że spółka stabilnie notuje straty, wartość akcji w ostatnim czasie znacząco spadła.

Fresnillo jako największy na świecie wydobywca srebra, będzie zauważalnie korzystać na ustalonym trendzie wzrostowym. Akcjami handluje się w GBP.

Akcje Fresnillo (FRES)Akcje Fresnillo (FRES). Źródło: LYNX Trading.

3. Pan American Silver (PAAS)

Kanadyjska spółka wydobywcza Pan American Silver (ISIN: CA6979001089 – symbol: PAAS – waluta: USD) działa głównie w Meksyku i w Peru. W tych dwóch krajach znajdują się największe złoża srebra na świecie. Z wartością rynkową na poziomie 2,2 miliarda USD i produkcją ponad 25 milionów uncji srebra Pan American jest szóstym pod względem wielkości wydobywcą srebra na świecie. W 2016 roku spółka zaczęła osiągać zyski i jej obroty w ostatnich latach stale rosną.

Analitycy oczekują, że w nadchodzących latach spółka będzie wykazywać znaczący wzrost. W 2018 roku firma osiągnęła obroty na poziomie 837 milionów USD i szacuje się, że do 2020 roku wartość ta ulegnie podwojeniu. Spółka notowana jest na amerykańskiej giełdzie NASDAQ, dlatego też akcjami handluje się w USD.

Akcje Pan American Silver (PAAS)

Akcje Pan American Silver (PAAS). Źródło: LYNX Trading.

WSKAZÓWKA LYNX: O tym, jak dokładnie działają akcję, możesz przeczytać w naszym przewodniku po akcjach.

2. First Majestic Silver Corp (AG)

Meksykańska spółka First Majestic Silver Corp (ISIN: CA32076V1031 – symbol: AG – waluta: USD) w zeszłym roku otworzyła swoją szóstą kopalnię San Dimas, uwalniając swoją działalność z długotrwałej stagnacji. Ponadto w najbliższych latach spółka planuje otwarcie kolejnych 3 kopalni srebra. Spółka jest zasadniczo bardzo droga, ale w perspektywie długoterminowej jej akcje mogą być bardzo interesujące.

Wciąż jest to mały wydobywca, posiadający jednak duży potencjał rozwojowy. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że jeszcze w 2016 roku akcjami handlowano za 19 USD, a obecnie zapłacimy za nie mniej niż 6 USD. Spółka notowana jest na NYSE i handluje się jej akcjami w USD.

Akcje First Majestic Silver Corp (AG)

Akcje First Majestic Silver Corp (AG). Źródło: LYNX Trading.

1. Hochschild Mining (HOC)

Hochschild Mining (ISIN: GB00B1FW5029 – symbol: HOC– waluta: GBP) to czołowy brytyjski wydobywca złota i srebra z ponad 50-letnią historią w Ameryce. Obecnie eksploatuje cztery podziemne kopalnie, trzy na południu Peru i jedną w południowej Argentynie. W ciągu kilku ostatnich lat spółka bardzo wzmocniła swoją produkcję, obniżając przy tym znacząco koszty.

Hochschild Mining inwestuje ogromne kwoty w innowacje i badania. Na przykład ostatnio spółka uzyskała 10 % udziały w kanadyjskim startupie Goldspot, który rozwija technologię „machine learning“, służącą gromadzeniu danych geologicznych oraz budowie modeli predyktywnych.

Nowa technologia zapewnia większą efektywność wszelkich działań spółki Hochschild Mining. Pełna implementacja nowych technologii we wszystkich kopalniach firmy Hochschild Mining przewidywana jest w tym roku.

Zgodnie z założeniami nowe technologie spółki zwiększą produktywność oraz bezpieczeństwo pracowników, a także znacząco przyspieszą alokację nowych złóż metali szlachetnych.

Akcje Hochschild Mining (HOC)

Akcje Hochschild Mining (HOC). Źródło: LYNX Trading.

Czy inwestycje w srebro pod postacią akcji mają więcej zalet niż inwestycja w towar jako taki?

Jak już wspominaliśmy, srebro może tradycyjnie służyć wielu inwestorom jako zabezpieczenie w czasach niepewności na rynku. Z drugiej strony, inwestowanie w srebro jako towar jest zazwyczaj bardzo nieprzewidywalne. Jak pokazaliśmy wyżej, akcje spółek wydobywczych są odpowiednią alternatywą z bardzo korzystną potencjalną wyceną.

Ponadto w ich przypadku mamy do czynienia z przyjemnym benefitem pod postacią dywidend.

*Galane Gold LTD

Inwestuj w srebro w LYNX

Kupuj i sprzedawaj akcje spółek wydobywających srebro na ponad 100 giełdach na całym świecie, korzystając z pełnej oferty wszystkich amerykańskich, niemieckich i innych akcji po ekstremalnie niskich prowizjach i bez ukrytych kosztów. Kupno akcji po wyjątkowo niskich prowizjach już od $5.

Więcej o inwestowaniu w akcje w LYNX

Czytaj również

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart