Jeżeli posiadasz akcje, możesz wystawić opcję kupna z pokryciem. Strategia ta jest określana mianem Covered Call.

Ale co zrobić w przypadku, kiedy nie posiadasz odpowiednich akcji do pokrycia transakcji opcyjnej?

W takim przypadku można wykorzystać strategię wystawienia opcji bez pokrycia czyli tzw. “naked call”, która może być interesująca, jeśli potrafi się dobrze zarządzać ryzykiem.

Strategia ta zyskuje popularność wśród inwestorów wraz ze wzrostem zmienności na rynku akcji. Wysoka zmienność to również wyższe premie opcyjne, co przyciąga wystawców opcji.

 
W tym artykule przyjrzymy się tej strategii. Pokażemy, czym jest wystawienie opcji kupna bez pokrycia i kiedy się ją stosuje.
 

Co oznacza wystawienie opcji bez pokrycia?

Opcja kupna jest używana, gdy chcemy – jako wystawca – sprzedać akcje (lub inne aktywa) po cenie wyższej niż bieżąca. 

Zanim przejdziemy do dalszych wyjaśnień, należy zauważyć, że wystawianie opcji kupna bez pokrycia wiąże się ze znacznym ryzykiem. Jest to znacznie bardziej ryzykowna strategia niż wystawianie opcji kupna z pokryciem.

Jak duże jest to ryzyko? To zależy od Ciebie.

Wystawienie opcji bez pokrycia jest jedną z najprostszych strategii. Nie ma tu żadnej kombinacji opcji, po prostu wystawiasz (sprzedajesz) opcje po określonej cenie wykonania w określonym terminie wygaśnięcia.

Na poniższym rysunku widać przykład wystawionej opcji kupna. W tym przypadku wykonywana jest jedynie jedna transakcja:

Sprzedaż opcji call z ceną strike $40, za co otrzymano premię w wysokości $1

 

 

Strategia wystawienia opcji call bez pokrycia

W powyższym przykładzie widzimy, że otrzymujemy premię opcyjną w wysokości 1 USD, co przesuwa nasz próg rentowności do 41 USD. Jeżeli w dniu wygasania opcji cena instrumentu bazowego będzie powyżej tej ceny, pozycja będzie stratna.

Strata ta jest potencjalnie nieograniczona. W teorii instrument bazowy może osiągnąć nieskończenie wysoką cenę. Oczywiście, jest to tylko teoria. Nic nie rośnie do nieskończenie wysokiej ceny. W każdym razie jest to największe ryzyko związane z tą strategią. Może się zdarzyć, że rynek niespodziewanie wystrzeli wysoko i wystawca opcji zostanie zmuszony do sprzedaży akcji po bardzo niekorzystnej cenie względem rynku.

Z powyższego rysunku widać, że otrzymana premia opcyjna w wysokości 100 USD stanowi maksymalny potencjalny zysk wystawiającego. Jest to możliwe do osiągnięcia, jeżeli cena akcji w dniu wygaśnięcia opcji będzie poniżej 40 USD.

Ta strategia opcyjna jest strategią kredytową, co oznacza, że otrzymujemy premię opcyjną i dodatnią wartość wskaźnika theta. Czas upływa więc na korzyść wystawiającego, ponieważ z czasem sprzedawana opcja traci na wartości, nawet jeśli cena instrumentu bazowego nie zmienia się lub nieznacznie rośnie (poniżej progu rentowności). Na korzyść wystawcy opcji działa również spadek ceny instrumentu bazowego. Negatywny scenariusz dla tej strategii jest zatem jeden i jest to gwałtowny ruch ceny instrumentu bazowego w górę.

 

Jakie są zalety wystawiania opcji kupna bez pokrycia?

  • Niskie koszty transakcji

  • Dodatnia wartość theta

  • Dużo miejsca na kontrolę pozycji

Jakie są wady wystawiania opcji kupna bez pokrycia?

  • Maksymalny zysk jest ograniczony

  • Nieograniczona możliwość strat

  • Wysokie wymagania dotyczące depozytu w stosunku do zysku

 

 

 

 

 

Jak wybrać termin wygaśnięcia i cenę wykonania?

 

Jeśli wystawiasz opcję kupna, otrzymujesz premię opcyjną. W idealnej sytuacji cena instrumentu bazowego wystawionej opcji kupna będzie spadała, a opcja w miarę upływu czasu do terminu wygaśnięcia stanie się bezwartościowa. W tym przypadku zyskiem jest otrzymana premia opcyjna. Jest to główny powód, dla którego wystawia się opcje kupna typu “naked call”.

Określenie ceny wykonania

Po pierwsze, przyjrzyjmy się cenie wykonania. Jeśli wystawiasz opcje, powinieneś przede wszystkim chcieć wystawić ją z taką ceną strike, która spowoduje, że opcja będzie out-of-money. Takie opcje nie mają wartości wewnętrznej, a jedynie wartość czasową, która zanika z każdym dniem. W miarę upływu czasu premia opcyjna maleje, mimo że wartość instrumentu bazowego nie zmieniła się lub nieznacznie wzrasta.

Należy jednak pamiętać, że przy wyborze ceny wykonania należy zwrócić uwagę na wysokość premii opcyjnej, jaką otrzymamy. Opcje ze zbyt wysoką ceną strike będą miały również niewielką premię, więc ich wystawianie nie jest nawet opłacalne. Wybierz więc taką cenę strike, która jest wystarczająco daleko od ceny rynkowej, ale nadal oferuje przyzwoitą premię, a tym samym przyzwoity potencjalny zysk.

Określenie terminu wygaśnięcia

Jeśli chodzi o termin wygaśnięcia, możemy być tu bardziej precyzyjni. Jeśli wystawiasz opcję kupna bez pokrycia, nie wybieraj okresu wygaśnięcia dłuższego niż 3 miesiące. Im krótszy jest czas trwania opcji, tym szybciej traci się wartość czasową (theta).

Należy jednak zwrócić uwagę na wysokość premii. Za opcję kupna, której termin realizacji przypada na następny dzień, nie otrzymasz zbyt wiele. Należy wybierać opcje z terminem wygaśnięcia od 3 do 6 tygodni. Takie opcje oferują rozsądną premię i dość szybko stracą na wartości ze względu na upływ czasu. To jest to, czego chcesz.

Zobacz także: Współczynniki greckie delta, gamma, vega i theta

 

 

Rolowanie wystawionych opcji kupna

Jeśli trafnie odgadłeś rynek, wystawiona przez Ciebie opcja kupna jest bezwartościowa i nie musisz się o nic martwić – cała premia opcyjna należy do Ciebie.

Może się jednak zdarzyć, że nie znajdziemy się po właściwej stronie rynku i wystawiona opcja kupna wygaśnie in-the-money. W takim przypadku wystawca opcji ma możliwość przeniesienia terminu wygaśnięcia opcji kupna na następny miesiąc, ponieważ w przeciwnym razie będzie musiał zająć krótką pozycję na rynku, którego cena jest wyższa od ceny wejścia i natychmiast poniesie stratę.

Można rolować opcję na wyższą cenę wykonania i uzyskać zbliżoną premię jak za bieżącą opcję. Bieżąca opcja, którą odkupujesz, nie ma praktycznie żadnej wartości czasowej, ponieważ termin wygaśnięcia jest bliski. Ma ona jednak wartość wewnętrzną, ponieważ jest w pieniądzu (in-the-money).

Ponieważ rolując odkupujesz opcję, a następnie wystawiasz nową z kilkutygodniowym terminem wygaśnięcia, ta nowo wystawiona opcja będzie miała wartość czasową. Pozwala to na rolowanie do momentu, gdy nowo wystawiona opcja w terminie wygaśnięcia będzie bezwartościowa.

 

Wystawienie opcji bez pokrycia w praktyce

Czy kurs akcji wzrósł i jego dalszy ruch w górę wydaje się mało prawdopodobny?

W takim przypadku wystawienie opcji kupna może być właściwą spekulacją.

Wystawienie opcji kupna jest przydatne, jeśli spodziewamy się, że cena pozostanie w miejscu lub nawet nieznacznie wzrośnie. 

Na przykładzie poniżej widać akcje Microsoft Corporation (MSFT). Przewidujemy, że cena akcji nie wzrośnie gwałtownie, lecz pozostanie na tym samym poziomie lub spadnie, ewentualnie nieznacznie wzrośnie. W takim przypadku dobrą strategią może się okazać omawiana “naked call” czyli wystawienie opcji kupna.

Szukamy opcji kupna z terminem wygaśnięcia 15 lipca 2022 po cenie wykonania 270USD. Widzimy, że za taką opcję otrzymalibyśmy premię opcyjną w wysokości 2,90 USD. Obecna cena akcji MSFT wynosi 260,44USD.

Cena break even wynosi zatem 272,9 USD (cena strike powiększona o wysokość otrzymanej premii). Ponieważ wystawiona opcja z czasem traci na wartości, to nawet jeśli cena akcji pozostanie w miejscu lub nieznacznie wzrośnie, to w dalszym ciągu zajęta pozycja jest zyskowna. Gdy w końcu wygaśnie jako bezwartościowa, cała premia opcyjna (290 USD) stanowi nasz zysk.

Wystawianie opcji kupna może być bardzo zyskowną strategią, ale jak wspomniano na początku, wiąże się z ryzykiem. Należy pamiętać, że w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji na rynku, istnieje możliwość rolowania opcji lub akceptacja straty.

Będziemy kontynuować omawianie strategii opcyjnych, a w międzyczasie możesz obejrzeć jeden z naszych webinarów opcyjnych w archiwum.

Handluj opcjami poprzez LYNX

 

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

 

Przeczytaj także

Zarabiaj na spadkach cen

Giełda nie zawsze idzie w górę. Często zdarzają się okresy zwiększonej zmienności i spadających cen. Oprócz kupowania akcji, rachunek inwestycyjny za pośrednictwem LYNX pozwoli Ci również spekulować na spadkach i otwierać krótkie pozycje (short selling). Dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej: Krótka Sprzedaż

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart