Możliwości i wygoda handlu na ETF
Fundusz obrotu giełdowego ETF, nazywany również trackerem, kopiuje indeksy tak dokładnie, jak to możliwe i ma na celu osiągnięcie tych samych wyników inwestycyjnych, co indeksy które śledzi. Inwestor może zakupić ETF dla indeksu S&P 500 (SPY). Jeśli wartość S&P 500 rośnie to ETF ma również wyższą cenę. Kiedy cena S&P 500 spada to wartość ETF również się zmniejszy.
Dzięki szerokiemu asortymentowi ETF można nie tylko sprzedawać fundusze giełdowe, które umożliwiają odtwarzają rentowności indeksów. Inne opcje to ETF dla regionalnych papierów wartościowych (ETF dla BRIC, ETF dla chińskich udziałów w rynku akcji itp.), ETF dla sektorów (ETF dla banków amerykańskich, ETF z wydobyciem złota itp.), ETF z danym (ETF na akcje dywidendowe, ETF na średniej stopie itp.), ETF dla towarów (złoto, srebro, olej, gaz itp.) oraz ETF dla różnych klas aktywów (obligacje, indeks VIX – strachu itp.). Dostępne są również ETF z użyciem dźwigni finansowej i odwrotne ETF.
Jedną z głównych zalet inwestowania w ETF jest to, że inwestor nie musi aktywnie działać na rynku w celu dokładnego naśladowania wydajności np. danego indeksu. Wczesne zakupy i sprzedaż w celu utrzymania strategii portfelowej są czasochłonne i transakcyjne. Handel ETF staje się coraz bardziej popularny i zastępuje dość kosztowne inwestycje w fundusze inwestycyjne.
ETF są odpowiednim narzędziem do biernego zarządzania portfelem, natomiast dla konserwatywnego inwestora, może stanowić formę zabezpieczenia portfela. Handel na ETF nie powinien być także pominięty w portfelu żadnego długoterminowego inwestora.