W poniższym artykule przedstawimy akcje firm, które są napędem rozwoju sztucznej inteligencji (AI) poprzez liczne innowacje technologiczne.

Akcje sztucznej inteligencji znów są na topie. W latach 2020 i 2021, z powodu pandemii COVID-19, nastąpił nowy rozdział w rozwóju digitalizacji. Jednak prawdziwe poruszenie wokół AI nastąpiło w listopadzie 2022 roku, gdy firma OpenAI przedstawiła przełomowego chatbota o nazwie ChatGPT. Ten tekstowy system dialogowy oparty na sztucznej inteligencji, szybko został podjęty przez inne firmy, które wprowadziły własne wersje. Jeśli szukasz brokera do handlu akcjami, kliknij tutaj.

Sztuczna inteligencja wpływa na nasze codzienne życie

Rozwój sztucznej inteligencji w ostatnich latach szybko postępuje dzięki coraz tańszym i bardziej wydajnym procesorom oraz błyskawicznemu analizowaniu wzorców w ogromnych zbiorach danych (Big Data). Tzw. głębokie uczenie, oparte na modelu układu nerwowego człowieka, wykorzystuje sztuczne sieci neuronowe do analizy dużej ilości danych.

Wraz z wirtualnymi asystentami cyfrowymi, takimi jak Alexa od Amazonu, Siri od Apple czy Cortana od Microsoftu, sztuczna inteligencja trafiła do naszych domów już kilka lat temu. Jednak AI jest już obecna w mniej oczywistych rozwiązaniach. Są to na przykład programy do uczenia się, tłumaczenia i rozpoznawania mowy czy oprogramowanie do wykrywania oszustw. AI to już nie science fiction, ale niezbędna część gospodarki.

DEFINICJA
CZYM jeST SZTUCZNA INTELIGENCJA?
Sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence = AI) to ogólne określenie dla technologii, które umożliwiają maszynom postrzeganie, rozumienie, podejmowanie decyzji, działanie i uczenie się, zarówno samodzielnie, jak i przy wsparciu człowieka. Powszechnie używanym terminem w tym kontekście jest również uczenie maszynowe.


AI zmienia świat pracy

Komercyjne wykorzystanie sztucznej inteligencji jest obecnie szybko rozwijającym się rynkiem wartym miliardy dolarów. Oprócz sektora technologii informatycznych, sztuczna inteligencja jest coraz częściej wykorzystywana w takich obszarach jak technologia medyczna, farmaceutyka, wojsko, hotelarstwo i rolnictwo. W świecie biznesu sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana w marketingu, w szczególności do rozpoznawania i oceny preferencji klientów oraz w obsłudze klienta (np. chatboty).

Uczenie maszynowe odgrywa również coraz ważniejszą rolę w efektywnej automatyzacji procesów produkcyjnych w przemyśle. Bardzo skomplikowanym zadaniem dla sztucznej inteligencji jest na przykład autonomiczne sterowanie. Tak naprawdę pośrednio niemal każda branża jest dotknięta rozwojem AI, więc cały nasz świat pracy przechodzi obecnie ogromne zmiany.

Najlepsze akcje w sektorze sztucznej inteligencji

Na rynku akcji obecnie znajduje się wiele spółek związanych ze sztuczną inteligencją, ponieważ coraz więcej firm technologicznych wprowadza aplikacje oparte na AI do swoich produktów. 10 notowanych na giełdzie spółek, które wybraliśmy, odgrywa wiodącą rolę w dziedzinie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Te firmy przyczyniają się do kształtowania naszej przyszłości technologicznej.

Lista obejmuje zarówno firmy specjalizujące się wyłącznie w sztucznej inteligencji, jak i firmy, które są aktywnie zaangażowane w dziedzinie sztucznej inteligencji. W poniższej tabeli znajduje się lista dziesięciu akcji związanych ze sztuczną inteligencją, spośród których 3 przedstawimy bardziej szczegółowo.

Loading ...
Company name Symbol Currency Market capitalisation Previous close 1D 1W 6M 1Y
Crowdstrike Holdings CRWD USD 77,03 292,36 6,34 % -6,21 % 102,01 % 164,30 %
Zebra Technologies ZBRA USD 13,98 274,43 1,84 % -1,52 % 4,47 % -8,33 %
The Trade Desk TTD USD 35,93 82,08 1,73 % 10,26 % 13,85 % 48,02 %
Illumina ILMN USD 22,26 136,41 -0,63 % -7,22 % -19,03 % -32,80 %
Splunk SPLK USD 26,19 155,48 0,10 % 0,18 % 57,85 % 50,67 %
Twilio TWLO USD 10,26 56,25 0,48 % -7,57 % -6,67 % -14,27 %
NVIDIA NVDA USD 1.716,01 674,72 16,40 % 8,06 % 67,22 % 278,42 %
Intuitive Surgical ISRG USD 133,09 380,23 2,34 % 2,32 % 35,73 % 66,61 %
IBM IBM USD 167,50 179,70 2,51 % -1,42 % 29,47 % 40,65 %
Apple AAPL USD 2.803,63 182,32 1,12 % 0,28 % 4,85 % 23,81 %

Akcje NVIDIA (NVDA): Mocne procesory przyczyniają się do rozwoju AI

Jeszcze kilka lat temu firma NVIDIA (NVDA) była znana przede wszystkim ze swoich kart graficznych (GPU). Obecnie ich wysoce wydajne układy są wykorzystywane głównie w aplikacjach uczenia maszynowego. Kilka gigantów technologicznych, w tym Meta (Facebook) i IBM, zainstalowało już karty graficzne NVIDIA w swoich centrach danych do szkolenia.

Układy NVIDIA znajdują zastosowanie również w innych obszarach. Na przykład w platformie technologicznej Drive PX, która pomaga producentom samochodów w tworzeniu autonomicznych pojazdów, zdolnych do wykrywania przeszkód i reagowania na nie. Karty graficzne NVIDIA są również wykorzystywane w medycynie. Dzięki analizie dużych zbiorów danych (Big Data) można między innymi odróżnić komórki rakowe od zdrowych.

Akcie AI: Cenový graf akcie NVDA
Wykres tygodniowy akcji NVDA od lipca 2017 do kwietnia 2023. Źródło:Trader Workstation (19. 4. 2023)

Poprzez inwestycję w akcje NVIDIA można pośrednio inwestować w akcje OpenAI. Wszystkie modele GPT-3 zostały szkolone na kartach graficznych NVIDIA. Jednak same akcje OpenAI nie są dostępne na giełdzie, ponieważ jest to prywatna firma.

Akcje CrowdStrike (CRWD):
Ochrona przed atakami hakerów i złośliwym oprogramowaniem

Dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, firma CrowdStrike Holdings (CRWD) również wykorzystuje technologię uczenia maszynowego. Jest to forma sztucznej inteligencji, która służy do wykrywania złośliwego oprogramowania na laptopach, telefonach komórkowych i innych urządzeniach. W szczególności firma skupia się na identyfikowaniu i zwalczaniu tzw. oprogramowania ransomware. Jest to złośliwe oprogramowanie, które hakerzy wykorzystują w celu wymuszenia wysokich kwot pieniędzy od przedsiębiorstw. Dane o kluczowym znaczeniu dla firm są szyfrowane, a dostęp do nich jest możliwy dopiero po zapłaceniu znacznej sumy okupu.

Akcie AI: Cenový graf akcie CRWD
Wykres tygodniowy akcji NVDA od lipca 2017 do kwietnia 2023. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2023)

Sztuczna inteligencja znajduje coraz szersze zastosowanie w różnych sferach życia, przyczyniając się do podejmowania coraz lepszych decyzji i zwiększania wydajności w różnych obszarach biznesowych i codziennych. Komputery wykorzystujące sztuczną inteligencję stale ewoluują, umożliwiając osiąganie znakomitych wyników w medycynie, przemyśle, finansach, transporcie i nawet w dziedzinie sztuki. Dynamiczny rozwój tej technologii zapewnia innowacyjne rozwiązania i otwiera nowe perspektywy dla postępu ludzkości.

Spółka CrowdStrike odnotowała średni wzrost przychodów o 74% w ciągu ostatnich trzech lat i od dawna znajduje się w strefie zysku.

Akcje The Trade Desk (TTD): Skuteczna reklama online dzięki sztucznej inteligencji

Reklama cyfrowa to dynamicznie rozwijający się rynek z dwucyfrowym tempem wzrostu w nadchodzących latach. Firma The Trade Desk (TTD) dostarcza zautomatyzowane narzędzia, które umożliwiają klientom biznesowym zakup reklamy cyfrowej oraz optymalizację zwrotu z inwestycji. Przez transparentne zastosowanie sztucznej inteligencji, aplikacje Trade Desk identyfikują najlepsze kanały, na których klienci mogą nabywać i prowadzić reklamę. Firma jest szczególnie silna w obszarze streamingu i reklamy telewizyjnej online.

Dzięki swojej inteligentnej platformie firma osiąga silne tempo wzrostu. W ciągu ostatnich trzech lat średni przychód wzrósł o +36%, a zysk roczny nawet o +54%.

Akcie AI: Cenový graf akcie TTD
Wykres tygodniowy akcji NVDA od lipca 2017 do kwietnia 2023. Źródło: Trader Workstation (19. 4. 2023)

Oprócz akcji AI wymienionych powyżej, istnieją oczywiście fundusze ETF AI, w które możesz inwestować jako inwestor.

Podsumowanie: AI to branża przyszłości

Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie dziedzin życia, przyczyniając się do coraz lepszych decyzji i zwiększając wydajność w różnorodnych obszarach biznesowych i codziennego życia. Komputery wykorzystujące sztuczną inteligencję stale rozwijają swoje możliwości, umożliwiając doskonałe osiągnięcia w dziedzinach takich jak medycyna, przemysł, finanse, transport czy nawet sztuka. Szybki rozwój tej technologii zapewnia innowacyjne rozwiązania i stwarza nowe perspektywy dla ludzkiego postępu.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

LYNX: Die 10 besten Artificial Intelligence Aktien 2022 (15. 9. 2022); lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-10-besten-artificial-intelligence-aktien/

Forbes: Can I Invest In OpenAI? Putting Artificial Intelligence In Your Portfolio (19. 4. 2023); forbes.com/sites/qai/2023/02/10/can-i-invest-in-openai-putting-artificial-intelligence-in-your-portfolio

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart