Na co powinieneś zwrócić uwagę handlując na kontraktach futures?

Najprawdopodobniej czytałeś już kiedyś historie, o inwestorach odnoszących duże sukcesy i zarabiających miliony dolarów, inwestując w kontrakty futures. Pierwsze co przychodziło do głowy to chyba: „też tego chcę”.

Jak rozpocząć handel na kontraktach terminowych i na co powinieneś uważać?

Quote Paul Tudor Jones - Handelen in futures

W artykule odpowiemy na pytania:

  • Czym są kontrakty terminowe?
  • Który kontrakt futures wybrać?
  • Gdy można handlować kontraktami futures?
  • Jaką strategię wykorzystać w handlu na kontraktach terminowych?
  • Których narzędzi użyć do implementacji strategii?

Po przeczytaniu poniższych punktów będziesz mógł sprawnie się poruszać w sferze kontraktów terminowych.

Czym są kontrakty terminowe i kontrakty futures?

Futures są to kontrakty terminowe w ramach których dwie strony zobowiązują się do nabycia (kupujący) lub do sprzedaży (sprzedający) określonej ilości aktywa bazowego lub dokonania równoważnego rozliczenia finansowego, po określonej w momencie zawarcia kontraktu cenie. Kontrakty futures są dostępne dla instrumentów finansowych, takich jak indeksy, obligacje ale także dla surowców takich jak złoto, srebro lub ropa. Kontrakty futures sa produktami standaryzowanymi.

Który kontrakt futures wybrać?

Jeszcze zanim zaczniesz handlować kontraktami futures, stajesz przed trudnym pytaniem. Jaki kontrakt futures wybrać? Na całym świecie istnieje wiele możliwości inwestycji w kontrakty futures z różnymi aktywami bazowymi.  Płynność to ważny faktor wpływający na wybór konkretnego kontraktu terminowego.

Decydując się na handel poprzez kontrakty futures musisz najpierw ustalić, w które aktywo bazowe chcesz inwestować. Jesteś ekspertem od surowców lub obligacji? Albo wolisz indeks giełdowy, taki jak SP 500 czy DAX?

Wybierz takie, na którym się znasz albo które Cię interesuje. Czynników wpływających na wybór aktywa bazowego jest dużo. Trzeba wiedzieć, na czym opiera się dany indeks (na przykład S&P 500 zawiera amerykańskie akcje, DAX zawiera niemieckie akcje itd.)

Kiedy można handlować kontraktami futures?

W przypadku kontraktów futures także istotne są godziny otwarcia i możliwości handlu na giełdzie. Jeśli handlujemy na futures, to największa płynność będzie właśnie w godzinach otwarcia giełdy, na której jest ten kontrakt notowany. To może utrudniać sytuację w przypadku kontraktu futures na japoński indeks Nikkei 225. Ten handluje się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Tokio w czasie od 2:00 do 8:00, gdy większość Polaków śpi.

Gdy można handlować kontraktami futures?Można zatem handlować na kontraktach futures notowanych na giełdach europejskich. W zależności czy posiadasz większą wiedzę na temat europejskich akcji czy też preferujesz inwestycje w firmy amerykańskie.

Do płynnych europejskich kontraktów futures zaliczamy niemiecki DAX, Euro Stoxx 50, angielski FTSE 100 lub francuski CAC40. Dlaczego płynność jest na kontraktach terminowych jest tak istotna, wyjaśnię w dalszej części tego artykułu.

Czym wyższa jest wielkość Twojego kontraktu, tym większe będą Twoje zyski lub straty. Również z rosnącą wielkością kontraktu rośnie wartość depozytu zabezpieczającego.

Jaką strategię zastosować w handlu na kontrakty terminowe?

Istnieje mnóstwo strategii, które mogą przynieść Ci sukces w handlowaniu na futures. Istnieją nawet strategie, w których otwierasz i zawierasz pozycję na klika sekund lub minut. Takie strategie wymagają najwyższej koncentracji i doskonałego wyczucia czasu.  Ponadto ze względu na niewielkie zyski, które osiągasz w ramach tej strategii, liczba transakcji wykonanych dziennie jest zazwyczaj wysoka.

Oczywiście możesz stosować także strategie długoterminowe. Ponadto w powszechnie stosowanej strategii zwanej „swing trading”, pozycje są trzymane zazwyczaj w ramach kilku dni lub kilku tygodni.

Których narzędzi użyć do implementacji strategii?

Inwestorzy krótkoterminowi (day traders) korzystają z analizy technicznej. Oprócz analizy wykresów, możesz korzystać także z licznych wskaźników. Znanymi wskaźnikami analizy technicznej są RSI, MACD czy średnie kroczące. Więcej o nich dowiesz się tutaj.Handel futures- Których narzędzi użyć do implementacji strategii?

Klienci LYNX mają do dyspozycji ponad 80 wskaźników analizy technicznej. Nigdy nie skupiaj się na jednym wskaźniku ale używaj kombinacji wielu w celu podjęcia decyzji. Oprócz tego możesz korzystać z narzędzia BookTrader, zwanego jako książką zleceń.

Błyskawiczna platforma, szeroka gama wskaźników i narzędzia jako ChartTrader i BookTrader powodują, że platforma LYNX Trading jest świetna dla handlowania kontraktów futures. Szybka i stabilna platforma z obszernymi możliwościami jest koniecznością dla odnoszenia sukcesu na giełdzie.

Handel kontraktami futures w LYNX

Z naszą profesjonalną platformą możesz z łatwością inwestować w kontrakty terminowe. Masz możliwość korzystać ze zaawansowanych narzędzi i dostęp do prawie że wszystkich światowych giełd.

W razie jakichkolwiek pytań można zawsze się skontaktować z naszą linią obsługi klienta pod numerem telefonu 800 080 563 lub poprzez email info@lynxbroker.pl.

Micro futures – Handel na giełdzie amerykańskimi indeksami giełdowymi

LYNX zaczyna oferować nowe microfutures po znacznie niższej cenie niż standardowe kontrakty futures. Czytaj dalej, by uzyskać więcej informacji.

Więcej

Spready towarowe: Praktyczny przewodnik po handlu

Spready towarowe w LYNX. Handel na kontraktach futures i spreadach towarowych na platformie LYNX Basic i LYNX Trading.

Więcej

ES e-mini futures – S&P 500

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się o konkretach handlu na e-mini S&P500 futures. Dowiesz się o jego historii i dlaczego jest najbardziej popularnym futures.

Więcej
Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

More:

Powiązane posty

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×