Nie da się powstrzymać postępu technologicznego. Świat wirtualny, w którym ludzie mogliby się spotykać, staje się coraz bardziej rzeczywisty. Dostrzega to też bardzo wiele firm, które w takim globalnym połączeniu widzą duże możliwości. Inwestorzy coraz bardziej interesują się także akcjami metaverse.

Z niniejszego artykułu dowiesz się, co to jest metaverse. Podzielimy się z tobą też propozycjami akcji metaverse, które mają szansę zyskać na rozwoju wirtualnej rzeczywistości.

Czym jest metaverse?

Wielu z was z pewnością zetknęło się w ostatnim czasie z tym określeniem w związku z Facebookiem, który zmienił nazwę na Meta Platforms. Zainteresowanie wirtualnym światem metaverse rośnie jednak także wśród kolejnych firm, starających się wykorzystać tę szansę na przyciągnięcie inwestorów.

W 2020 roku metaverse wspominano w wynikach kwartalnych zaledwie 7-krotnie, natomiast w ciągu 2021 roku było to już ponad 100 razy. Ogromny skok nastąpił zwłaszcza w 4 kwartale 2021 roku, kiedy to wzrost wyniósł 135%.

Metaverse staje się więc pojęciem, które zaczyna mocno rezonować wśród inwestorów. Kroku metaverse dotrzymują też wirtualna rzeczywistość (VR), rzeczywistość rozszerzona (AR) i sztuczna inteligencja (AI), o których mówi się równie często. A oprócz tego oczywiście też o programach, grach oraz akcesoriach z nimi związanych.

Czym jest metaverse? Jest wiele interpretacji tego terminu. Zasadniczo chodzi o świat wirtualny, w którym dochodzi do interakcji pomiędzy użytkownikami. Zazwyczaj przy wykorzystaniu interfejsu 3D, dostępnego na przykład dzięki headsetom VR. Metaverse oferuje więc nową przestrzeń, a zarazem sposób komunikacji międzyludzkiej.

Spółki gamingowe już w latach 90. pracowały nad przestrzenią wirtualną, którą użytkownicy mogli do pewnego stopnia modyfikować. Na przykład Google eksperymentował z wirtualnym światem pod postacią Google Lively. Jednak w 2015 roku spółka zrezygnowała z produktu Google Glass, ponieważ zainteresowanie nim okazało się niewielkie.

Rozwój metaverse

W ostatnich dekadach spółki technologicznie kilkakrotnie inwestowały w VR i AR, ale często bez sukcesu. Po części wynikało to ze zbyt małej ilości interesujących aplikacji dla użytkowników, ale też z niewystarczającego hardware’u. Około 2012 roku uwagę zaczęły przyciągać okulary VR Oculus Rift. Był to jeden z pierwszych headsetów do gier komputerowych. Dwa lata później firmę tę kupił Facebook za 2 miliardy USD.

W tym momencie pojawiło się też zainteresowanie producentów gier. Sony ogłosiło Project Morpheus, VR headset do Playstation 4. Mimo szybkiego rozwoju zainteresowanie tymi technologiami nie dotrzymywało jednak kroku oczekiwaniom. Mogło to po części wynikać z niskiej jakości oferowanych headsetów i gogli. Wymagają one szybkich procesorów oraz długiej żywotności baterii.

Wydaje się, że od 2019 roku rynek dojrzewa. Okulary do wirtualnej rzeczywistości Oculus Quest zostały dostrzeżone. Ten zestaw VR Facebooka w wielu miejscach faktycznie się wyprzedał, generując duże zyski w ciągu pierwszych dwóch tygodni sprzedaży.

Pod koniec 2020 roku Facebook zaprezentował Oculus Quest 2. Następca pierwszego headsetu do VR doczekał się głównie pozytywnych reakcji i do końca 2021 roku firma sprzedała ponad 10 milionów sztuk. Do dziś użytkownicy wydali zatem ponad miliard dolarów na te produkty i akcesoria. 

Meta (Facebook) opracowuje też aktualnie nowy, topowy headset do rzeczywistości wirtualnej, który powinien się pojawić pod koniec 2022 roku. Wciąż kontynuowany jest również projekt Nazare. Są to okulary, które mają zapewnić użytkownikom także dostęp do rzeczywistości rozszerzonej. Microsoft sprzedaje obecnie headset o nazwie HoloLens. Okulary do wirtualnej rzeczywistości planuje też Apple.

Nieufność inwestorów wobec Meta Platforms (Facebook)?

Pod koniec października Facebook ogłosił, że zmieni swoją nazwę na Meta Platforms. Dyrektor generalny, Mark Zuckerberg, w obszernej prezentacji opowiadał o ambitnych planach spółki związanych z mediami społecznościowymi i światem wirtualnym. Meta wydała w 2021 roku ponad 10 miliardów USD na hardware i software do VR.

Inwestycje te przeprowadzono ze szkodą dla rentowności i ewidentnie były powodem spadku akcji Meta po ogłoszeniu wyników. Inwestorzy pozostają prawdopodobnie na razie nieco nieufni wobec metaverse i zalety tego wirtualnego świata niewystarczająco do nich przemawiają. Sam projekt ma zresztą jeszcze długą drogę przed sobą. Kierownictwo spółki Meta podało, że pełna realizacja wizji wirtualnego świata może potrwać nawet 15 lat.

Walt Disney przygotowuje się na wejście do wirtualnego świata

Spółka Disney ogłosiła niedawno, że mianowała nowego dyrektora odpowiedzialnego za strategię firmy w środowisku metaverse. Chodzi o Mike’a White’a, który wcześniej zajmował się Yahoo i LinkedInem. Jednak według doniesień Disney skupia się na zapewnianiu wrażeń z wirtualnej rzeczywistości bez gogli do VR. Na razie spółka trzyma w tajemnicy sposób, w jaki chce połączyć nasz świat ze światem wirtualnym. W związku z tym również budżet nie został podany do publicznej wiadomości.

“Mamy dziś możliwość połączenia tych dwóch światów i stworzenia zupełnie nowego paradygmatu odbioru naszych opowieści i zaangażowania w nie przez widzów.”

Bob Chapek, CEO Disney

Metaverse to źródło dużych możliwości dla branży gier

Niedawno kilku gigantów technologicznych przeprowadziło akwizycje w branży gier. Najsłynniejszym przykładem jest oczywiście akwizycja Activision Blizzard przez firmę Microsoft. Są to ewidentnie reakcje spółek na metaverse i ogromne możliwości, jakie ów wirtualny świat niesie dla gier komputerowych. W przyszłości możemy się więc spodziewać jeszcze większej ilości interaktywnych gier wykorzystujących środowisko świata wirtualnego.

Już teraz grając w gry komputerowe można nawet – nie tylko dzięki kryptowalutom – zarabiać pieniądze (Play-To-Earn). W grach bazujących na technologii blockchain gracze zyskują możliwość zarabiania wirtualnych monet. Świat wirtualny nie musi jednak dotyczyć wyłącznie gier komputerowych. Mark Zuckerberg i Bill Gates wyobrażają sobie przyszłość, w której ludzie zajmują się w wirtualnym świecie swoimi codziennymi aktywnościami. Zarówno zakupami czy uprawianiem sportu, jak i spotkaniami z innymi ludźmi itd. Wejściówką do takiego świata będzie z pewnością przede wszystkim headset lub specjalne okulary.

Inwestowanie w metaverse za pośrednictwem ETF

Wzrostowi popularności wirtualnego świata towarzyszy pojawienie się również funduszy ETF Metaverse. Pozwalają one inwestorom na handel akcjami spółek działających w branżach VR i AR. Co ciekawe, fundusze ETF Metaverse pojawiają się w dużej ilości głównie w Korei Południowej. Oferta amerykańskich ETF wciąż pozostaje ograniczona dla mieszkańców Europy. Jeśli jednak w nieodległej przyszłości pojawią się ETF Metaverse, którymi będzie można handlować również w Europie, z radością o tym poinformujemy.

Akcje metaverse: 5 firm inwestujących w metaverse

Komunikat Grayscale Research zawiera prognozy, wedle których wirtualny świat mógłby w najbliższej przyszłości stać się rynkiem o wartości 1 biliona USD. Poniżej prezentujemy pięć akcji spółek, które aktualnie intensywnie inwestują w metaverse.

1. Akcje Meta Platforms (FB)

Facebook odkrył swoje zamiary już zmianą nazwy na Meta Platforms. W 2021 roku firma Meta inwestowała ponad 24,6 miliarda USD w badania i rozwój. Nie wiadomo dokładnie, ile z tego przeznaczono na działalność metaverse. Aktualnie Meta oferuje już różne okulary do VR w dziale Reality Labs, gdzie sprzedaż szybko rośnie. W 2019 roku było to 501 milionów USD, a w 2020 roku – ponad 1,13 miliarda dolarów. W zeszłym roku sprzedaż wzrosła dwukrotnie do 2,27 miliarda USD. Wysokie koszty i wydatki (12,46 miliarda USD) wygenerowały stratę operacyjną w wysokości 10,19 miliarda USD.

Cenový graf akcie Facebook
Wykres tygodniowy akcji FB od marca 2017 do lutego 2022. Źródło: Trader Workstation (24.2.2022)

2. Akcje Roblox (RBLX)

Spółka ta powstała w 2006 roku. Po IPO na początku 2021 roku cena wzrosła z około 70 USD do rekordowych 141 USD w listopadzie 2021 roku. Amerykański twórca gier komputerowych oferuje użytkownikom narzędzia do projektowania własnych gier i możliwość udostępniania ich innym. Roblox sprzedaje graczom monety wirtualne, wykorzystywane do zakupów cyfrowych przedmiotów w grze. Spółka zawarła też w ostatnich miesiącach umowy z kilkoma znaczącymi markami, takimi jak NFL i Nike.

Wykres dzienny akcji RBLX od kwietnia 2021 do lutego 2022. Źródło: Trader Workstation (24.2.2022)

Po publikacji ostatnich wyników kwartalnych cena akcji spadła o ponad 26%. Spółka wykazała w ostatnim kwartale 2021 roku obroty w wysokości 770 milionów USD. To trochę mniej niż oczekiwali analitycy. Wzrost obrotów spółki był w ostatnich latach dwucyfrowy. Roblox jwciąż jednak nie jest zyskowny. Są to więc akcje metaverse raczej dla inwestorów, którzy nie boją się większego ryzyka.

3. Akcje NVIDIA (NVDA)

Metaverse stanowi szansę również dla spółek produkujących procesory i karty graficzne. Założyciel i dyrektor generalny spółki – Jensen Huang – powiedział niedawno, że metaverse będzie „o wiele większy niż świat fizyczny”. NVIDIA ma swój projekt Omniverse, który ma pomóc w tworzeniu i łączeniu poszczególnych wirtualnych światów. Dzięki temu projektanci, badacze i inżynierowie mogą współpracować przy projektach czy eksperymentować we współdzielonym środowisku wirtualnym. NVIDIA skupia się konkretnie na metodach pracy 3D podczas kreowania światów wirtualnych. Jak wiadomo, NVIDIA rośnie bardzo szybko, a analitycy oczekują solidnych liczb również w najbliższych latach.

Cenový graf NVDA akcie
Wykres tygodniowy akcji NVDA od marca 2017 do lutego 2022. Źródło: Trader Workstation (24.2.2022)

4. Akcje Microsoft (MSFT)

Microsoft ma ambitne plany w związku z metaverse. Akwizycja spółki Activision Blizzard ma być kolejnym krokiem w stronę świata wirtualnych rzeczywistości. Jednak chodzi nie tyle o jakąś przełomową technologię, która mogłaby ułatwić dostęp do wirtualnego świata, ile ewidentnie raczej o wejście w posiadanie popularnych tytułów gier i poszerzenie know how o branży gier.

Wykres tygodniowy akcji MSFT od marca 2017 do lutego 2022. Źródło: Trader Workstation (24.2.2022)

Microsoft już pod koniec 2021 roku ogłosił, że pracuje nad wirtualnymi interakcjami pomiędzy użytkownikami aplikacji Teams. W 2017 roku kupił również AltspaceVR. Zdobytą technologię wykorzystano na platformie Microsoft Mesh. Spółka ma nadzieję, że platforma ta pozwoli na ujednolicenie holograficznej współpracy wirtualnej na w rozmaitych urządzeniach. Niezależnie od tego, czy będzie chodziło o headsety do VR, AR, notebooki czy smartfony. Obecnie Microsoft sprzedaje również HoloLens 2.

Przeczytaj także: Akcje Netflix spadły o 35%. Firma straciła 200 000 użytkowników?

5. Akcje Snap Inc. (SNAP)

W zeszłym roku pojawiły się doniesienia, że Niantic i Snapchat współpracują przy opracowywaniu metaverse. Niantic to twórca gry Pokemon Go, która kilka lat temu zyskała popularność wśród milionów graczy. Spółki te dostrzegają więc potencjał głównie w połączeniu świata rzeczywistego z wirtualnymi doznaniami, a więc w rzeczywistości rozszerzonej. Spółka inwestuje miliony w rozwój nowych narzędzi AR. Co ciekawe, akcje na początku lutego zanotowały wzrost o 58% po tym, jak spółka zamknęła po raz pierwszy kwartał z zyskiem

Cenový graf akcie SNAP
Wykres tygodniowy akcji SNAP od marca 2017 do lutego 2022. Źródło: Trader Workstation (24.2.2022)

Handluj akcjami metaverse za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. De beste metaverse aandelen – Beleggen in de metaverse. LYNX [online]. Opublikowano 18.2.2022 [cit. 24.2.2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/aandelen/beste-aandelen/beleggen-beste-metaverse-aandelen/

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart