Od początku pandemii COVID-19 gwałtownie rosły nie tylko ceny surowców, lecz także wielu substancji chemicznych. Zyskują na tym akcje spółek chemicznych. Mowa na przykład o BASFCovestro czy Wacker Chemie. Spółki chemiczne (poza wyjątkami, takimi jak Brenntag lub Symrise) są wyjątkowo wrażliwe na cykle koniunkturalne. Jeśli gospodarka pogrąża się w kryzysie, przedsiębiorstwa zwykle zamawiają mniej materiałów. Inwestorzy powinni brać to w dzisiejszych czasach pod uwagę. Także w związku z obecnym konfliktem w Ukrainie.

Które akcje spółek chemicznych kupować?

Przemysł chemiczny to główny dostawca materiałów dla niemal wszystkich pozostałych gałęzi przemysłu i – zwłaszcza w okresie rosnących niedoborów oraz problemów z zaopatrzeniem – ma strategiczne znaczenie dla europejskiej gospodarki. W Europie działa wiele firm chemicznych i wiele z nich to – w swoich kategoriach – liderzy światowego rynku. Prezentujemy zestawienie pięciu najlepszych akcji spółek chemicznych. Wspomniane firmy mają bogatą historię i są liderami rynku w swoich segmentach.

Akcje chemiczne: Akcje cykliczne przyciągają wysokimi zyskami

Akcje chemiczne podlegają dużym wahaniom cyklicznym. Zawsze, kiedy gospodarka ma się dobrze, popyt rośnie lawinowo. Jednak jeśli tylko nastąpi spowolnienie, spółki chemiczne dotkliwie to odczuwają. Jak wojna w Ukrainie wpłynie ostatecznie na działalność firm chemicznych? To się dopiero okaże. W najlepszym razie rosnące ceny chemikaliów mogłyby zrównoważyć ewentualny spadek wolumenu sprzedaży.

Dlatego też odważni inwestorzy z pewnością mogą dodać do swoich portfeli jedną czy dwie akcje spółek produkujących chemikalia. Jeśli interesują cię wysokie dywidendy, ciekawe będą zwłaszcza firmy BASF, Wacker Chemie oraz Covestro. Z kolei dla tych, którzy cenią sobie niższe ryzyko, dobrym wyborem będą spółki Brenntag i Symrise.

Zestawienie pięciu najlepszych akcji spółek chemicznych

Nazwa spółki Symbol Waluta Poprzednie zamknięcie Kapitalizacja rynkowa
Covestro Covestro 1COV 1COV EUR EUR 0,00 0,00
BASF BASF BAS BAS EUR EUR 0,00 0,00
Brenntag Brenntag BNR BNR EUR EUR 0,00 0,00
Symrise Symrise SY1 SY1 EUR EUR 0,00 0,00
Wacker Chemie Wacker Chemie WCH WCH EUR EUR 0,00 0,00

Najlepsze akcje spółek chemicznych

Poniższe zestawienie akcji spółek chemicznych ma być inspiracją i źródłem wiedzy o firmach z danego sektora. Jego celem jest zapoznanie czytelników i inwestorów z akcjami przemysłu chemicznego, mającymi potencjał. Nie stanowi ono jednak porady inwestycyjnej ani zachęty do zakupu bądź sprzedaży wybranych akcji. Każdy trader czy inwestor powinien podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie własnej analizy, strategii oraz money managementu.

Akcje BASF: Największa spółka chemiczna na świecie

BASF SE (ISIN: DE000BASF111 – symbol: BAS – waluta: EUR) została założona w 1865 roku jako „Badische Anilin- & Soda-Fabrik“. Firma z siedzibą w Ludwigshafen am Rhein jest dziś największą spółką chemiczną na świecie, prowadzącą ponad 200 zakładów chemicznych w 90 krajach świata. Oferta produktów obejmuje na przykład chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, ropę, gaz, a także środki ochrony roślin.

Cenový graf akcie BASF
Wykres tygodniowy akcji BAS od sierpnia 2016 do maja 2022. Źródło: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Klientami spółki BASF są głównie firmy z przemysłu elektrotechnicznego, chemicznego, motoryzacyjnego i budowlanego, a także firmy farmaceutyczne czy przedsiębiorstwa rolnicze. Czołowe i najważniejsze produkty BASF wykorzystywane są na przykład w produkcji paliw, tworzyw sztucznych, smarów, farb, lakierów, artykułów papierniczych, higienicznych, pestycydów oraz przy uzdatnianiu wody.

Akcje Wacker Chemie: Specjalista od krzemu

Wacker Chemie AG (ISIN: DE000WCH8881 – symbol: WCH – waluta: EUR) z siedzibą w Monachium to czołowa spółka chemiczna, która powstała w 1914 roku. Posiada 26 zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce i Azji. Firma sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach, a specjalizuje się głównie w przetwarzaniu krzemu, co stanowi około 70% jej obrotów.

Cenový graf akcie WCH
Wykres tygodniowy akcji WCH od sierpnia 2016 do maja 2022. Źródło: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Produkty tej firmy wykorzystuje się w wielu gałęziach przemysłu, takich jak budowa maszyn, budownictwo, przemysł motoryzacyjny, farmaceutyczny, tekstylny, solarny, elektronika, towary konsumpcyjne, produkcja żywności czy podstawowe produkty chemiczne. Znajdują zastosowanie również w sektorze produkcji wyrobów medycznych i biotechnologicznym.

Akcje Covestro AG: Producent tworzyw sztucznych z szerokim asortymentem

Covestro AG z siedzibą w Leverkusen (ISIN: DE0006062144 – symbol: 1COV – waluta: EUR) produkuje tworzywa sztuczne, materiały polimerowe, farby i lakiery oraz kleje. Spółka powstała w 2015 roku poprzez wydzielenie spółki zależnej MaterialScience z firmy Bayer AG i wejście na giełdę pod nową nazwą – Covestro. Bayer AG nadal posiada znaczne udziały w Covestro AG.

Cenový graf akcie 1COV
Wykres tygodniowy akcji 1COV od sierpnia 2016 do maja 2022. Źródło: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Spółka opracowuje i produkuje ponad 2000 materiałów. Są to innowacyjne poliwęglany (na przykład do płyt CD, DVD, części prasowanych i obudów) oraz poliuretany (na przykład do materaców, podeszew butów, fotelików samochodowych, izolacji cieplnej w budownictwie, izolacji do lodówek, filmów itd.). Asortyment produktów obejmuje również farby, lakiery, kleje i materiały izolacyjne. Klientami Covestro są firmy z przemysłu motoryzacyjnego, budowlanego, elektronicznego, meblowego oraz tekstylnego. Covestro należy do akcji z wyjątkowo wysoką dywidendą.

Akcje Brenntag: Największy na świecie sprzedawca chemikaliów

Brenntag AG (ISIN: DE000A1DAHH0 – Symbol: BNR – Waluta: EUR) to światowy lider w dziedzinie handlu chemikaliami. Spółka, która pierwotnie powstała w 1874 roku jako hurtownia jaj, przetwarza i sprzedaje asortyment składający się z ponad 10000 przemysłowych oraz specjalnych substancji chemicznych. Kupuje się je i magazynuje w dużych ilościach. A następnie w mniejszych ilościach sprzedaje klientom. Model biznesowy Business-to-Business łączy producenta środków chemicznych z sektorami związanymi z produkcją. Brenntag działa w 78 krajach za pośrednictwem ponad 700 oddziałów i oferuje swoim klientom globalną sieć oraz lokalną realizację dostaw.

Cenový graf akcie BNR
Wykres tygodniowy akcji BNR od sierpnia 2016 do maja 2022. Źródło: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Oprócz samej sprzedaży hurtowej Brenntag oferuje również usługi, takie jak dostawy just-in-time, mieszanie, opracowywanie receptur, przepakowywanie i usługi techniczne. Do jej klientów należą spółki z branży farb i lakierów, spożywczej, przemysłu naftowego, gazowego, farmaceutycznego, sektora higieny osobistej oraz uzdatniania wody. W ostatnim czasie firma rozrasta się głównie poprzez szereg mniejszych akwizycji. Spółka jest bardziej odporna na cykliczne fazy koniunkturalne niż firmy produkujące chemikalia. W czasie kryzysu, kiedy popyt ze strony odbiorców korporacyjnych naturalnie spada, wielu klientów przechodzi od producentów do sprzedawców. Pozytywnie nastraja fakt, że prognoza na 2022 była lepsza niż oczekiwali analitycy.

Akcje Symrise: Czołowy światowy producent substancji zapachowych i aromatycznych

Symrise AG (ISIN: DE000SYM9999 – Symbol: SY1 – Waluta: EUR) z siedzibą w niemieckim Holzminden to światowy lider w dziedzinie produkcji substancji zapachowych. Spółka powstała w 2003 roku w wyniku połączenia dwóch tradycyjnych holzmindeńskich firm Haarmann & Reimer oraz Dragoco, których korzenie sięgają aż 1874 roku. Aktualnie Symrise produkuje swoje produkty na pięciu kontynentach i sprzedaje je ponad 6000 klientów w ponad 150 krajach. Oprócz substancji zapachowych Symrise produkuje także podstawowe składniki kosmetyków. W sumie jej asortyment obejmuje ponad 34000 produktów, z czego większość jest oparta na składnikach naturalnych, takich jak wanilia, cytrusy oraz inne substancje pochodzenia roślinnego.

Cenový graf SY1
Wykres tygodniowy akcji SY1 od sierpnia 2016 do maja 2022. Źródło: Trader Workstation (3. 6. 2022)

Klientami Symrise są przede wszystkim producenci perfum, kosmetyków, napojów, firmy farmaceutyczne, producenci suplementów diet, karm dla zwierząt domowych oraz żywności dla dzieci. Należą do nich praktycznie wszyscy znaczący producenci towarów konsumpcyjnych, tacy jak Henkel/Schwarzkopf, Coca-Cola,Beiersdorf, Colgate, Danone,Diageo, Dior, Kraft, Nestlé, PepsiCoProcter & Gamble oraz Unilever. Akcje, które od kilku lat pozostają w trendzie wzrostowym, zdecydowanie warte są uwagi.

Porównanie rentowności akcji spółek chemicznych

Nazwa spółki Symbol 1M 6M 1Y 5Y
Covestro Covestro 1COV 1COV 0,00 0,00 0,00 0,00
BASF BASF BAS BAS 0,00 0,00 0,00 0,00
Brenntag Brenntag BNR BNR 0,00 0,00 0,00 0,00
Symrise Symrise SY1 SY1 0,00 0,00 0,00 0,00
Wacker Chemie Wacker Chemie WCH WCH 0,00 0,00 0,00 0,00

Handluj akcjami spółek chemicznych za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex  po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Użyte źródła:

PROBST, W. Die besten Chemie-Aktien 2022. LYNX [online]. Opublikowano 24. 5. 2022 [cit. 3. 6. 2022]. Dostępne na: https://www.lynxbroker.de/boerse/boerse-kurse/aktien/die-besten-aktien/die-besten-chemie-aktien/

LYNX: partner Interactive Brokers w Polsce

Jesteś zainteresowany rachunkiem inwestycyjnym w Interactive Brokers? Połącz korzyści płynące z handlu w IB i rachunku inwestycyjnego za pośrednictwem LYNX. Porównaj nasze usługi i skorzystaj ze wsparcia w języku polskim. Dowiedz się więcej na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart