Środowisko inwestorów i traderów posługuje się specyficznymi dla giełdy pojęciami. Jednymi z nich są często używane rynek byka i rynek niedźwiedzia. Posąg byka lub niedźwiedzia można również zobaczyć przed siedzibami wielu światowych giełd. Ale skąd pochodzą i co właściwie oznaczają te terminy?

W artykule analizujemy pochodzenie i znaczenie tych dwóch pojęć. Nie zabraknie również aktualnego spojrzenia na rynek niedźwiedzia w 2022 r. Dowiesz się, jak długo średnio trwa rynek niedźwiedzia i jak głęboką dekoniunkturę oznacza.

Czym jest rynek niedźwiedzia (bear market)?

Rynek niedźwiedzia oznacza rynek spadkowy. Inwestorzy często są pesymistycznie nastawieni do przyszłych trendów cenowych. Zazwyczaj o rynku niedźwiedzia mówi się, gdy ceny spadły o ponad 20%. Nawiązanie do niedźwiedzia wzięło się stąd, że niedźwiedź podczas ataku powala przeciwnika łapami.

Rynkowi niedźwiedzia towarzyszy strach i niepewność

Okresowi przedłużającego się spadku cen akcji towarzyszy często słabnąca gospodarka (recesja) lub obawa przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego. Inwestorzy są ostrożni. Niepewność na rynku rośnie, a traderzy, którzy ponieśli znaczne straty, są zazwyczaj gotowi zamknąć swoje pozycje.

Negatywne oczekiwania i pesymizm mogą wówczas prowadzić do niedowartościowania niektórych spółek. Jeśli taka spółka następnie pozytywnie zaskakuje wynikami kwartalnymi, cena akcji może znacząco wzrosnąć, przynajmniej w krótkim okresie.

Rynek akcji pamięta wiele rynków niedźwiedzia. Jednym z najbardziej znanych jest ten z lat 30. Był to początek Wielkiego Kryzysu a amerykańska giełda straciła wtedy wartość o ponad 80%. Warto też wspomnieć o rynku niedźwiedzia na japońskich rynkach akcji w latach 90. Innym przykładem jest bańka dotcomów i kryzys sektora finansowego z 2008 roku.


Przeczytaj także: Symptomy zbliżających się spadków na giełdach


Rynek niedźwiedzia szansą dla inwestorów długoterminowych?

Kiedy rynki akcji spadają, wielu inwestorów nie może znieść spadku wartości swoich portfeli inwestycyjnych i decyduje się na zamknięcie niektórych pozycji. Ale profesor ekonomii z Columbia University Laura Veldkamp zwraca uwagę, że taki ruch w niektórych przypadkach może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

„Nie ma powodu, by natychmiast wszystko sprzedawać. Jeśli jesteś młodą osobą, która traktuje inwestowanie w akcje jako sposób na zapewnienie sobie emerytury, rób dalej to, co robisz. Nie zniechęcaj się.“

Laura Veldkamp, profesorka ekonomii na Uniwersytecie Columbia

Zarządzający portfelem Matt Stucky z Northwestern Mutual Wealth Management dodaje, że rynek niedźwiedzia może być świetną okazją, zwłaszcza dla inwestorów długoterminowych. W horyzoncie inwestycyjnym 20-30 lat, rynek niedźwiedzia jest szansą na zakup akcji po niższych cenach zamiast ciągłego kupowania papierów wartościowych, które są na swoich szczytach cenowych.

Ale Matt Stucky twierdzi też, że inwestorzy powinni być zdecydowanie ostrożni i inwestować tylko tyle pieniędzy, aby być w stanie przetrwaćć znaczne spadki cen i zwiększoną zmienność.

Jednak każdy inwestor powinien przede wszystkim stosować się do własnego planu inwestycyjnego i wybranej strategii inwestycyjnej. Oczywiście idzie to w parze z odpowiednią strategią money management. Zawsze należy brać pod uwagę, że zarówno rynek byka, jak i rynek niedźwiedzia są naturalnymi fazami cyklu rozwoju rynków i pamiętać, że mogą one iść w górę lub w dół o wiele bardziej niż wskazywałyby na to przewidywania inwestorów.

„Rynki mogą pozostać irracjonalne dłużej niż Ty pozostajesz wypłacalny.“

John Maynard Keynes

Czym jest rynek byka (bull market)?

Termin “rynek byka” odnosi się do rynku wzrostowego. Rynek byka to taki, w którym inwestorzy mają duże zaufanie i nadzieję na dalszy wzrost cen. Niektórzy traderzy i instytucje finansowe mówią o rynku byka, gdy ceny rosną o ponad 20%.

Nawiązanie do byka wynika z faktu, że byk atakując ofiarę stara się ją podrzucić w górę przy pomocy rogów. Podobnie “byczy” inwestor stara się podnieść cenę akcji (lub innego instrumentu finansowego).

Rynek byka to pozytywne oczekiwania inwestorów

Rynkowi byka często towarzyszą optymistyczne nastroje i pozytywne oczekiwania. Dodatkowo prowadzi to również do wzrostu zainteresowania inwestycjami w tym okresie. Zazwyczaj jest tak, że niedoświadczeni inwestorzy skupiają się głównie na znanych i popularnych akcjach. Ewentualnie, ich uwagę zwracają spółki, których papiery wartościowe doświadczają w tym okresie silnych wzrostów. Może to prowadzić do błędnej alokacji kapitału.

Podczas rynku byka istnieje spore prawdopodobieństwo przeoczenia mniej znanych spółek, których cena nie rośnie tak bardzo jak innych. Mogą być one jednak ciekawą okazją na przykład dla graczy inwestujących w wartość (value investing), którzy kierują się analizą fundamentalną i badaniami rynku.

Im dłużej trwa rynek byka, tym bardziej irracjonalne mogą być ruchy cen. Doświadczeni inwestorzy są często w stanie złapać hossę w jej wczesnych fazach, podczas gdy ci mniej doświadczeni wchodzą na rynek wtedy, gdy tak naprawdę hossa zbliża się ku końcowi. Jeśli wysokie już ceny zaczynają spadać, nierzadko następuje panika i sprzedaż. Mogą być to silne spadki cen, co oznacza, że rynek wzrostowy definitywnie się kończy.

Rynek byka i niedźwiedzia: nastroje rynkowe i zachowania inwestorów

Klasyczne rynki byka i niedźwiedzia mają kilka wspólnych elementów. Często są one spowodowane nagromadzeniem dobrych lub złych wiadomości. Powstały sentyment i nastroje wpływają następnie kumulatywnie na działania inwestorów.

Ponadto wielu traderów ma tendencję do kupowania akcji, których cena gwałtownie rośnie. Cena wtedy często wspina się wyżej niż inwestorzy i analitycy pierwotnie zakładali. Skrajne wartości nastrojów (zarówno pozytywne jak i negatywne) mogą wskazywać na punkt zwrotny w trwającym trendzie.

Kiedy kończy się hossa?

Jeśli rynek jest “wykupiony”, często dochodzi do odwrócenia trendu. Trend byczy osiąga swoje maksimum i inwestorzy nie są skłonni do kupowania po tak wysokich cenach. Dodatkowo, część inwestorów będzie chciała zrealizować swoje zyski. Kumulacja takich czynników może wywołać w skrajnych przypadkach szybki i ostry spadek cen.

Kiedy kończy się rynek niedźwiedzia?

Na rynku niedźwiedzim działa to w drugą stronę. Cena spada tak nisko, że inwestorzy nie są skłonni do sprzedaży. Na rynku pojawia się coraz więcej spekulantów chcących kupować po niskich cenach w nadziei na wzrost cen w przyszłości.

Stanley Druckenmiller i jego metoda wykrywania końca rynku byka lub niedźwiedzia

Oprócz skrajnego sentymentu istnieją inne sygnały, które wskazują na kończący się rynek byka lub niedźwiedzia. Na przykład światowej sławy inwestor Stanley Druckenmiller śledzi korelację pomiędzy akcjami cyklicznymi a całym rynkiem. Jeśli ceny tych akcji spadają, podczas gdy rynek pozostaje w górze, to jest to sygnał gasnącego trendu.

Rynek niedźwiedzia w 2022: 22 rynek niedźwiedzia od 1929 roku

Marzeniem wielu inwestorów jest wczesne wykrycie początku hossy lub bessy, by móc w porę zrealizwoać zyski i przygotować się na zmianę sentymentu rynkowego. Temat ten jest niezwykle aktualny obecnie.

Na początku 2020 r. świat zmagał się z nadejściem globalnej pandemii. Akcje pogrążyły się o ponad 33% w ciągu zaledwie jednego miesiąca. Ożywienie gospodarki przyszło jednak niezwykle szybko, głównie dzięki bezprecedensowej ilości federalnych wydatków stymulacyjnych, które pomogły utrzymać gospodarkę na powierzchni.

Rok 2022 zaczął się najgorzej od 1970 roku. W pierwszej połowie indeks S&P 500 spadł o 21% a 13 czerwca zamknął się ponad 20% poniżej swojego styczniowego maksimum, wyznaczając tym samym początek rynku niedźwiedzia. Rosnące stopy procentowe, wysoka inflacja, wojna na Ukrainie i obawy o recesję to tylko niektóre z zagrożeń, które niepokoją inwestorów.

Nikt nie ma kryształowej kuli, która pozwoliłaby określić, kiedy spadek na rynkach akcji się zatrzyma i czy najgorsze już za nami. Ale spojrzenie w przeszłość może dać nam pewne wskazówki. Należy jednak pamiętać, że każdy rynek niedźwiedzia jest inny.

Obecnie doświadczamy 22 rynku niedźwiedzia od 1929 roku. Z perspektywy historycznej, średni rynek niedźwiedzia od 1929 roku doprowadził do spadku indeksu S&P 500 o około 37%, a rynek potrzebował średnio 344 dni, aby osiągnąć swoje dno. Stosując tę średnią do sytuacji w 2022 roku, inwestorzy mogliby oczekiwać spadku indeksu S&P 500 do poziomu mniej więcej 3.017.

Średni czas trwania poprzednich rynków niedźwiedzia (od szczytu do dołka) sugeruje, że rynek niedźwiedzia może osiągnąć dno w połowie grudnia 2022. Ponownie należy jednak podkreślić, że te dane są czysto orientacyjne i w żaden sposób nie sugerują, że obecny rynek niedźwiedzia będzie spełniał cechy poprzednich i nie będzie radykalnie różnił się w swoim rozwoju.

Inwestuj na giełdzie za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. Wat is een bear market? En wat is een bull market? Uitleg en betekenis. LYNX [online]. Opublikowano 13. 7. 2022 [cit. 20. 7. 2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/trading/fundamentele-analyse/bull-en-bear-markten__trashed/

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart