12 książek na temat inwestowania, które powinien znać każdy inwestor

Zazwyczaj ludzie którzy odnoszą największe sukcesy na świecie są namiętnymi czytelnikami. Zasada ta działa również w przypadku odnoszących największe sukcesy w inwesto.

Niezależnie od tego czy jesteś już doświadczonym inwestorem, czy dopiero rozważasz pierwszą inwestycję, zawsze warto uzbroić się w dostateczną ilość wiedzy wynikającej z cennych doświadczeń zdobytych przez tych, którzy już odnieśli sukces w danej dziedzinie.

Sam Buffett twierdzi, że jego zwyczaj czytania kilkuset stron dziennie jest głównym filarem jego sukcesu. Graham, nauczyciel Buffeta, czytał klasyczne dzieła po łacinie, grecku, sam zresztą przetłumaczył wiele książek.

Czytanie może być naprawdę pożyteczne i przyjemne, choć przy dzisiejszej powodzi książek oraz informacji z internetu niełatwo jest wybrać dobre publikacje, zwłaszcza gdy jest się nowicjuszem.

Dlatego też przygotowaliśmy 12 książek na temat inwestowania i tradingu, które mogą być źródłem wartościowych informacji nie tylko dla młodych i początkujących inwestorów.

1. ”Inteligentny inwestor” Benjamin Graham

Klasyczna publikacja ojca inwestowania w wartość. Benjamin Graham był nauczycielem Warrena Buffeta, który nazwał tę książkę „najlepszą książką o inwestowaniu, jaką kiedykolwiek napisano“.

Graham opublikował pierwsze wydanie tej książki w 1949 r. i opisuje w niej długoterminowo obowiązujące zasady oraz skuteczne strategie.

Wielu ludzi charakteryzuje ją jako najważniejszą książkę, jaką kiedykolwiek można było przeczytać o tym, jak osiągać cele finansowe. Przeznaczona jest dla inwestorów długoterminowych, nie będzie odpowiednia dla krótkoterminowych spekulantów.

2. ”Błądząc po Wall Street” Burton Malkiel

Jako ekonomista z wykształcenia, doradca finansowy i inwestor Malkiel dowodzi, że również drobni inwestorzy, przywiązani do logicznego rozumowania i metod, mogą odnosić większe sukcesy niż portfele wybrane przez profesjonalistów.

Książka zawiera kilka praktycznych definicji warunków inwestycyjnych i ich zastosowanie do różnych strategii inwestycyjnych. Jets to bardzo popularna książka, odpowiednia dla początkujących jako narzędzie służące uzyskaniu trwałych podstaw w dziedzinie inwestowania. Kładzie raczej nacisk na na długoterminową perspektywę inwestycyjną niż na krótkotrwałe spekulacje.

3. Eseje Warrena Buffetta: Lekcje dla korporacyjnej Ameryki – Warren Buffett

W swoich esejach Warren Buffett, powszechnie uznawany za odnoszącego największe sukcesy inwestora w najnowszej historii, przedstawia swoje spojrzenie na szereg kwestii ważnych dla korporacyjnej Ameryki i dla akcjonariuszy.

Młodzi inwestorzy mogą uzyskać wgląd w relacje między kierownictwem firmy a jej akcjonariuszami, a także procesy związane ze wzmacnianiem wartości korporacyjnej.

Eseje obejmują dyskusje na temat zarządzania spółką, finansów, inwestycji, fuzji i akwizycji, księgowości, wyceny oraz kwestii podatkowych. Buffett ujawnia swoje podstawowe zasady biznesowe.

Warren Buffett opowiada się za kupowaniem akcji przedsiębiorstwa w momencie, gdy akcje te są sprzedawane ze zniżką, ale jest sceptyczny wobec widocznych trendów inwestycyjnych.

4. ”Zwiedzeni przez losowość” Nassim Nicholas Taleb

Książka o szczęściu, nieszczęściu i tajemniczej roli przypadku w świecie rynków finansowych (i nie tylko) proponuje przekonujące spojrzenie na jeden z najmniej zrozumiałych czynników w naszym życiu – przypadek. W stosunkowo zawiły, ale dowcipny sposób Taleb odnosi się do kwestii związanych z lekceważeniem wpływu przypadku na nasze życie oraz sukces finansowy.

Czy potrafimy odróżnić wesołego szarlatana od prawdziwego wizjonera? Dlaczego wciąż staramy się dostrzegać nieistniejące schematy w ogromie przypadkowego szumu? Jak to się dzieje, że mamy tendencje do odbierania świata jako bardziej zrozumiałego niż jest w rzeczywistości?

Taleb to filozofujący intelektualista, który prowokuje, za nic mając polityczną poprawność. Jest jednak wpływowy, a jego przemyślenia są w stanie zburzyć nasze ustalone spojrzenie na zagadnienie. Jako wiodący ekspert w dziedzinie ryzyka, matematyki finansowej oraz były przedsiębiorca handlujący instrumentami pochodnymi z pewnością ma wiele do przekazania. Osobiście polecamy.

5. ”Tym razem jest inaczej” Ken Rogoff, Carmen Reinhart

Na przestrzeni dziejów zarówno bogate, jak i biedne kraje pożyczały, zadłużały się, bankrutowały, a następnie znów się wzmacniały i za każdym razem, kiedy przyszło co do czego, grupa ekspertów spotykała się i mówiła „tym razem jest inaczej”, ponieważ poprzednie zasady wyceny już nie obowiązują, a nowa sytuacja ma niewiele wspólnego z minionymi katastrofami.

Przełomowe badanie czołowych ekonomistów dowiodły, że nie mieli racji. Najszerzej zakrojone badanie baniek spekulacyjnych, obejmujące sześćdziesiąt sześć krajów na pięciu kontynentach pokazuje kompleksowe spojrzenie na zróżnicowanie kryzysów finansowych.

Książka opisuje osiem wieków rządowych niepowodzeń, panik bankowych i szczytów inflacji – od średniowiecznych ataków walutowych aż po niedawny kryzys na rynku kredytów subprime.

6. ”Błyskotliwi chłopcy” Michael Lewis

Książka opisująca powstanie oraz rozwój traderów wysokich częstotliwości, pokazując jak handel elektroniczny zastąpił handel przez wykrzykiwanie ceny. Jest to stosunkowo surowy i sugestywny opis centrum giełdowych zdarzeń, który zdecydowanie nie jest przyjemną lekturą, zwłaszcza dla kogoś, kto stara się być przyzwoitym.

Michael Lewis pokazuje jak rynek akcji w Stanach Zjednoczonych został zmanipulowany na korzyść wtajemniczonych, kiedy to niewielka ich grupa uświadomiła sobie, że możliwe jest generowanie ogromnych zysków w łatwy sposób dzięki szybszemu uzyskaniu dostępu do danych giełdowych.

7. ”Czarodzieje rynku” Jack Schwager

Książka ta jest jedną z klasycznych pozycji napisanych przez Jacka D. Schwagera, opublikowan już w 1989 roku. Zawiera rozmowy z szeregiem inwestorów, którzy stabilnie i długoterminowo osiągali świetne wyniki. Rozmowy te to zestaw różnych opowieści o karierach respondentów, o ich filozofiach inwestycyjnych i ogólnym podejściu.

Po każdej rozmowie Schwarger podsumowuje informacje uznawane przez niego za kluczowe, czyli takie, które warto przyswoić od danego inwestora. Jest to lektura stosunkowo lekka i pożyteczna. Wśród rozmówców Schwagera znaleźli się Ed Seykota, Bruce Kovner, Paul Tudor Jones, Michael Steinhardt, Van K. Tharp i James B. Rogers oraz inni.

8. ”Wspomnienia gracza giełdowego” Edwin Lefèvre

Historia legendarnego spekulanta Jesse Livermore’a to jedna z najstarszych książek o handlu, jednak pozostaje aktualna w dużej mierze do dziś.  Została napisana w 1923 r. i jest kolejną klasyczną pozycją. Głównym bohaterem jest Jesse Lauriston Livermore, znany amerykański inwestor i spekulant giełdowy, który zasłynął głównie dzięki wielokrotnemu shortowaniu papierów wartościowych w latach 1907 -1929 podczas krachu na giełdzie.

Między innymi dlatego zasłużył sobie na pseudonim „wielki niedźwiedź z Wall Street“. Książka ta ceniona jest ze względu na spostrzeżenia na temat inwestowania, spekulacji i charakteru rynku jako takiego, które Lefèvre w niej opisuje.

9. ”Pokonać giełdę” Peter Lynch

peter lynch

Peter Lynch jest jednym z najlepszych inwestorów giełdowych i menedżerów funduszy hedgingowych minionego stulecia. W połowie lat 60. rozpoczął pracę jako stażysta w Fidelity Investments. Prawie 11 lat później powierzono mu zarządzanie funduszem Magellan, który w tym czasie dysponował aktywami o wartości prawie 18 milionów dolarów. Do 1990 roku fundusz osiągnął niewiarygodną wartość 18 miliardów dolarów w aktywach prawie 1000 pozycji kapitałowych. W tym czasie fundusz szczycił się średnią wydajnością ponad 29% rocznie. Ksiązka ”Pokonać Giełdę” pozwala czytelnikowi zajrzeć do umysłu Lyncha i poznać jego procesy myślowe przy podejmowaniu decyzji o zakupie lub sprzedaży akcji.

Lynch uważa, że indywidualny inwestor mógłby lepiej wykorzystać możliwości rynkowe na Wall Street i zachęca inwestorów do inwestowania w to, co rozumieją.

10. ”Wycena firmy Storytelling i liczby” Aswath Damodaran

Jak to możliwe, że spółka, która nigdy nie zarobiła nawet złotówki, ma wartość kilku miliardów dolarów? Dlaczego niektóre początkujące startupy przyciągają duże inwestycje, natomiast inne nie? Aswath Damodaran, profesor finansów i doświadczony inwestor twierdzi, że siła historii napędza wartość przedsiębiorstwa, przekonując nawet ostrożnych inwestorów, by zaryzykowali.

Mocna, wciągająca opowieść może znaczyć o wiele więcej niż cyferki w rachunku zysków i strat. Interesująca książka dla każdego, kto chętnie kupuje nowe i nietuzinkowe akcje lub inwestuje podczas IPO.

11. ”Myśl!… i bogać się” Napoleon Hill

Nie jest to zupełnie typowa publikacja dotycząca inwestycji, ale kolejny klasyk. Książka została napisana podczas wielkiego kryzysu gospodarczego (1929) i od tamtej pory została sprzedana w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie. Hill przeprowadził szeroko zakrojone badania w oparciu o swoje powiązania z bogatymi ludźmi, których poznał w swoim życiu.

W odpowiedzi na propozycję Andrew Carnegie Hilla opublikował 13 zasad sukcesu zawodowego oraz osobistego, wynikających z własnych obserwacji i badań. Należą do nich pragnienie, wiara, specjalistyczna wiedza, zorganizowane planowanie, wytrwałość, a także „szósty zmysł”.

Hill wierzył również w burzę mózgów z ludźmi o podobnych poglądach, których wspólne wysiłki mogą stworzyć synergiczną energię. Ta książka przynosi cenne spostrzeżenia na temat psychologii sukcesu oraz dostatku i dobrze jest ją mieć choćby tylko ze względu na obecną przewagę negatywnych wiadomości, które wszędzie dominują.

12. ”Sztuka spekulacji po latach” (tom I i II) Zenon Komar

Bardzo dobra książka o inwestowaniu i spekulacji. Szczegółowo opisuje mechanizm działania poszczególnych instrumentów unwestycyjnych typu: akcje, kontrakty ETF, opcje, kontakty futures etc. Jest to kompendium wiedzy z różnych obszarów – dużo podstaw, psychologii oraz omówienie metod inwestycyjnych. Ksiązka jest napisana lekkim ale bezpośrednim językiem. Czyta się bardzo dobrze, a poza tym to pozycja, do której się wraca, inspiruje do wykorzystania różnych pomysłów w swoich strategiach inwestycyjnych.

A inne książki?

Czytając opisane wyżej książki możesz poznać wartościowe doświadczenia innych i zdobyć wiedzę, ale nikt nie zagwarantuje, że dzięki nim zostaniesz lepszym inwestorem. Tylko od ciebie zależy, czy wykorzystasz informacje z książek w swoich rzeczywistych przedsięwzięciach.

Oczywiście istnieje wiele innych ciekawych pozycji na temat inwestowania. Według nas każdy początkujący inwestor (ci bardziej zaawansowani również) powinien przeczytać właśnie wymienione wyżej tytuły. Jeżeli chciałbyś zaproponować inne interesujące pozycje, które według ciebie mogą uzupełnić informacje pochodzące z książek, które przedstawiliśmy, możesz napisać na  info@lynxbroker.pl

Czytaj również

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart