Najlepsze książki o inwestowaniu

Autor: Ewa Wasiak

W tym artykule przeczytasz

Warren Buffett twierdzi, że nawyk czytania kilkuset stron dziennie jest głównym filarem jego sukcesu. Inwestycja w wiedzę zawsze się opłaca a dobra książka o inwestowaniu to trafiony pomysł na prezent dla każdego inwestora!

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym traderem, czy dopiero myślisz o dokonaniu pierwszej inwestycji, dobrze jest korzystać z doświadczenia tych, którzy już odnieśli sukces w branży. W artykule znajdziesz listę najlepszych książek o inwestowaniu. To klasyki gatunku, dzięki którym poszerzysz i ugruntujesz swoją wiedzę. Jeśli szukasz brokera do handlu na giełdzie kliknij tutaj.

Inteligentny inwestor (Benjamin Graham)

Klasyczna, legendarna już publikacja ojca strategii value investing. Benjamin Graham był mentorem Warrena Buffeta, który sam nazwał książkę “najlepszą książką o inwestowaniu, jaką kiedykolwiek napisano”.

Graham opublikował pierwsze wydanie tej książki w 1949 roku i opisuje w niej długoletnie zasady i skuteczne strategie inwestycyjne.

Wiele osób określa tą pozycję jako najważniejszą książkę na temat osiągania celów finansowych, jaką kiedykolwiek napisano. W dużej mierze jest dedykowana inwestorom długoterminowym, aniżeli krótkoterminowym spekulantom.

Błądząc po Wall Street (Burton Malkiel)

Ekonomista, doradca finansowy i inwestor: Burton Malkiel pokazuje, że nawet drobni inwestorzy, którzy stosują zasady logicznego rozumowania, mogą odnieść większy sukces niż zawodowi traderzy.

To popularna pozycja, która zawiera praktyczne definicje terminów inwestycyjnych i stosuje je do różnych strategii inwestycyjnych. Podkreśla zasadność i skuteczność długoterminowego spojrzenia na inwestowanie w opozycji do krótkoterminowej spekulacji.

Lekcje dla korporacyjnej Ameryki (Warren Buffett)

W swoich esejach Warren Buffett, powszechnie uważany za najskuteczniejszego inwestora we współczesnej historii, przedstawia swoje poglądy na szereg kwestii ważnych dla Ameryki korporacyjnej i dla akcjonariuszy.

Młodzi inwestorzy mogą zapoznać się z interakcją pomiędzy zarządem firmy a jej akcjonariuszami, jak również z procesami związanymi z podnoszeniem wartości przedsiębiorstwa.

Eseje obejmują dyskusje na temat ładu korporacyjnego, finansów, inwestycji, fuzji i przejęć, rachunkowości, wyceny i zagadnień podatkowych. Buffett nakreśla w nich swoje podstawowe zasady biznesowe jako zarządzający Berkshire Hathaway.

Zwiedzeni przez przypadkowość (Nassim Nicholas Taleb)

Książka o szczęściu, pechu i ukrytej roli przypadku w świecie rynków finansowych (i nie tylko) stanowi przekonujące spojrzenie na jeden z najmniej rozumianych czynników w naszym życiu – losowość. W dość skomplikowany, ale zabawny sposób Nassim Taleb porusza kwestie związane z niedocenianiem wpływu przypadku na nasze życie i sukces finansowy.

Czy potrafimy odróżnić radosnego szarlatana od prawdziwego wizjonera? Dlaczego wciąż próbujemy dostrzec nieistniejące wzory w masie przypadkowego szumu? Dlaczego mamy tendencję do postrzegania świata jako znacznie bardziej wytłumaczalnego niż jest w rzeczywistości?

Taleb jest mocno intelektualny, filozoficzny, prowokacyjny i niepoprawny. Jako czołowy ekspert w dziedzinie ryzyka, matematyki finansowej i były trader instrumentów pochodnych ma wiele do powiedzenia.

Tym razem jest inaczej (Ken Rogoff, Carmen Reinhart)

Na przestrzeni dziejów zarówno bogate, jak i biedne kraje zaciągały pożyczki, zadłużały się, przeżywały krachy i wychodziły na prostą, a za każdym razem rada ekspertów mówiła “tym razem jest inaczej”, bo stare zasady wyceny już nie obowiązują, a nowa sytuacja w niewielkim stopniu przypomina poprzednie katastrofy.

Przełomowe badanie przeprowadzone przez czołowych ekonomistów wykazało, że byli oni w błędzie. Najbardziej wszechstronne studium baniek spekulacyjnych, obejmujące sześćdziesiąt sześć krajów na pięciu kontynentach, prezentuje kompleksowe spojrzenie na różnorodność kryzysów finansowych.

Książka jest kroniką ośmiu wieków niepowodzeń rządowych, panik bankowych i skoków inflacji – od średniowiecznych upadków walutowych po kryzys finansowy w 2008 na rynku kredytów hipotecznych.

Flash Boys (Michael Lewis)

Książka opisująca narodziny i rozwój zjawiska “high-frequency trading”. To dość surowe i sugestywne spojrzenie w samo serce giełdy i wgląd za kulisy pracy spekulantów.

Michael Lewis pokazuje, jak mała grupa traderów zorientowała się, że możliwe jest generowanie ogromnych zysków poprzez uzyskanie szybszego dostępu do danych giełdowych.

Market Wizards (Jack Schwager)

Klasyk wydany w 1989 roku. Zawiera wywiady z wieloma traderami, którzy konsekwentnie i niezmiennie osiągali znakomite wyniki w długim okresie czasu. Wywiady zawierają mieszankę różnych faktów dotyczących kariery rozmówców, ich filozofii inwestycyjnych i stosowanych strategii handlowych.

Po każdym z wywiadów Schwarger podsumowuje, które z usłyszanych rzeczy uważa za kluczowe w procesie osiągnięcia sukcesu przez swojego rozmówcę. Wśród rozmówców są Ed Seykota, Bruce Kovner, Paul Tudor Jones, Michael Steinhardt, Van K. Tharp, oraz James B. Rogers i inni.

Wspomnienia inwestora giełdowego (Edwin Lefèvre)

Historia legendarnego spekulanta Jesse Livermore’a to jedna z najstarszych książek o tradingu. Napisana w 1923 roku stanowi już klasyk literatury gatunku. Głównym bohaterem jest Jesse Lauriston Livermore, amerykański inwestor i spekulant giełdowy, który zasłynął z wielokrotnego shortowania papierów wartościowych podczas krachu giełdowego w 1907 i 1929 roku. Z tego powodu zyskał przydomek “wielkiego niedźwiedzia Wall Street”.

Pokonać giełdę (Peter Lynch)

Peter Lynch jest jednym z najskuteczniejszych inwestorów giełdowych i zarządzających funduszami hedgingowymi ostatniego stulecia. W połowie lat 60. rozpoczął pracę jako stażysta w Fidelity Investments. Prawie 11 lat później powierzono mu kierowanie funduszem Magellan, który w tamtym czasie miał prawie 18 mln dolarów aktywów.

Do 1990 roku wartość portfela funduszu wzrosła do oszałamiających 18 miliardów dolarów a ilość pozycji do 1000. W tym czasie fundusz mógł pochwalić się średnią stopą zwrotu przekraczającą 29% w skali roku. “Pokonać giełdę” daje czytelnikowi wgląd w umysł Lyncha i wgląd w jego procesy myślowe przy podejmowaniu decyzji o kupnie lub sprzedaży akcji.

Myśl i bogać się (Napoleon Hill)

Książka została napisana podczas Wielkiego Kryzysu (1929) i od tego czasu sprzedała się w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Hill prowadził szeroko zakrojone badania w oparciu o swoje związki z zamożnymi osobami. Na sugestię Andrew Carnegie’ego, opublikował 13 zasad sukcesu i osobistych osiągnięć wynikających z jego obserwacji i badań. Książka, która dostarcza wielu cennych spostrzeżeń na temat psychologii sukcesu.

Jesse Livermore – Najlepszy trader świata (Richard Smitten)

Fascynująca biografia jednej z najbardziej niesamowitych postaci giełdowych z przełomu ubiegłego wieku to lektura obowiązkowa każdego gracza giełdowego.

Enigmatyczny samotnik, mizantrop i notoryczny skąpiec, Livermore zrewolucjonizował zawód m.in. dzięki swoim innowacyjnym technikom timingu oraz strategiom “money management“. W książce Smitten zręcznie łączy relacje naocznych świadków z historiami sensacyjnych romansów, strzelanin i samobójstw oraz szczegółową eksploracją strategii handlowych, które przyniosły Livermore’owi kilka fortun za jego życia.

Ekonomia kryzysu (Nouriel Roubini & Stephen Mihm)

Nouriel Roubini trafnie przewidział kryzys na rynku finansowym w latach 2008/2009. W swojej książce analizuje, co poszło nie tak i dlaczego problem jest daleki od zakończenia. Uniwersalna pozycja opisująca cienki lód, po którym poruszamy się inwestując na rynku akcji.

Irracjonalny Entuzjazm (Robert Shiller)

Profesor Robert Shiller jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Schiller zna wielkie niebezpieczeństwa rynków i pułapki ludzkiej psychiki w szeroko rozumianych kontaktach z pieniędzmi, a w swojej książce opisuje te aspekty w sposób zrozumiały dla wszystkich.

Shiller przewidział pęknięcie bańki internetowej w 2000 roku, a także ostrzegał przed zagrożeniami związanymi z kryzysem na rynku kredytów hipotecznych w 2008 roku. Dziś ostrzega ponownie.

Narzędzia Tytanów (Tim Ferriss)

Przez dwa lata Tim Ferris przeprowadzał wywiady z osobistościami, które osiągnęły najwyższe wyniki w swoich dziedzinach, niezależnie od tego, czy są to światowej sławy aktorzy, mistrzowie olimpijscy czy legendy ze świata inwestycji i biznesu. Wywiady te następnie skrystalizowały się w zbiór praktycznych i możliwych do zastosowania zasad.

Z wywiadów z ludźmi sukcesu dowiesz się m.in. jakiej najlepszej inwestycji dokonali, dlaczego tylko przegrani mają cele życiowe, a zwycięzcy wolą “system”, jak działają rytuały afirmacyjne i jak pokonać stres, zdenerwowanie czy pesymizm.

Handluj akcjami za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać z oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy i publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

W ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami


Chcesz łatwo, szybko i profesjonalnie handlować akcjami?

Inwestuj w akcje za pośrednictwem LYNX. Jako renomowany online broker umożliwiamy Ci handel akcjami bezpośrednio na światowych giełdach. Więcej informacji na temat brokera internetowego LYNX można znaleźć tutaj: Broker do handlu akcjami