handel na giełdzie
handel na giełdzieZakończenie transakcji zyskiem. A więc radość, podniecenie, dobry nastrój. Badania dowiodły jednak, że emocji tych doświadcza na giełdzie zaledwie mały odsetek inwestorów.

Czym różnią się inwestorzy dobrze radzący sobie z handlem na giełdzie od tych, którzy nie odnoszą sukcesów?

W poniższym artykule przedstawimy ci 5 złotych zasad profesjonalnych traderów, których stosowanie zwiększy twoją szansę na sukces.

Trading jako zawód, w którym przestrzega się zasad

Jak to się dzieje, że niektórzy inwestorzy osiągają lepsze wyniki niż inni?

Ludzie nie są maszynami. Dużą rolę odgrywają emocje. Jedni panują nad nimi lepiej, inni gorzej. Przy handlu na giełdzie jest to jednak kwestia kluczowa.

Wypracowałeś sprawdzoną strategię? Wszystko wskazuje na to, że będziesz na giełdzie zarabiał. A później się tak jednak nie dzieje…Dlaczego?

Największym wrogiem tradera jest bowiem on sam.

Smutek, strach, chciwość. To są właśnie najwięksi nieprzyjaciele z którymi inwestor mierzy się każdego dnia. Konieczne jest nauczenie się racjonalnego handlu, odkładania emocji na bok i pracy przy użyciu własnego rozumu. Dopiero wtedy możliwe jest osiąganie regularnych przychodów z handlu na giełdzie.

Aby pomóc ci w uzyskaniu świadomości, których zasad warto przestrzegać, stworzyliśmy listę z pięcioma punktami. Przestrzegając ich, zwiększasz prawdopodobieństwo, że to właśnie ty znajdziesz się wśród 1% traderów odnoszących sukcesy.

Zasada nr 1: Nie handluj przeciwko trendowi

obchodování na burze

Wielu traderów próbuje zarabiać na każdym, choćby najmniejszym ruchu na rynku. W perspektywie długoterminowej strategia ta raczej przynosi początkującym inwestorom straty. Przyczyną porażki jest zły moment wejścia na rynek lub wysokie koszty transakcyjne.

Handel krótkoterminowy jest znacznie mniej stabilną formą zarabiania w porównaniu z zyskiem możliwym do uzyskania dzięki większym ruchom na rynku, kiedy to inwestor podąża za aktualnym trendem.

Tylko niewielka grupa potrafi korzystać na szybkim i częstym zajmowaniu pozycji. Jeżeli na przykład spojrzymy na wykres cen akcji Peugeot, możemy stwierdzić, że szansa na pozytywny wynik jest o wiele większa, jeżeli inwestor podąża za aktualnym trendem.

Ponadto zanotowaliśmy dla ciebie 11 wskazówek inwestycyjnych w akcje dla początkujących.  Zwróć na nie uwagę.

Zasada nr 2: Mniej czasem znaczy więcej

Pravidlo obchodování na burze - Méně někdy znamená více

Każdy profesjonalny trader wie, że nie należy być aktywnym za wszelką cenę i handlować przy każdej okazji. Kieruj się zasadą, że mniej znaczy czasem więcej. Każdy inwestor zna to uczucie, kiedy to bardzo chce otworzyć kolejną transakcję, zarobić na giełdzie, zapominając jednocześnie, że zajęcie pozycji jest niezgodne z jego strategią. Ucząc się panować nad tym pragnieniem, ograniczamy ryzyko, że po rozpoczęciu transakcji rynek zwróci się przeciwko nam.

Początkujący inwestor powinien potrafić przeczekiwać i unikać pozycji, które pojawiają się w wyniku przewidywanych wydarzeń. Przykład stanowić może decyzja banku centralnego o podniesieniu stóp procentowych, czy też publikacja wyników zmian zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego w ostatnim tygodniu. W takich gorączkowych sytuacjach niedoświadczeni inwestorzy mogą reagować nieracjonalnie.

Często lepiej jest poczekać do momentu, w którym wartości są już znane i dopiero wówczas rozpocząć handel na giełdzie.

Zasada nr 3: Opracuj plan money managementu

Głównym celem handlu na giełdzie jest zarabianie pieniędzy. Kiedy jednak się nad tym zastanowimy, paradoksem okazuje się fakt, że większość inwestorów nie opracowuje planu money managementu czyli zarządzania portfelem.

Określanie celów finansowych oraz zasad rozpoczynania i kończenia transakcji to kluczowa kwestia. Problematyka ta oraz sposób właściwego opracowywania swojego własnego planu poruszane były w artykule Money Management: Zostań mistrzem dyscypliny.

Nie zapominaj więc również o tym zagadnieniu i popracuj nad stworzeniem całościowego planu. W końcu zrozumiesz, że jest to dobra inwestycja, która oszczędzi ci wielu stresów na giełdzie.

Nie zapominaj również o dzienniku handlowym i jego regularnym analizowaniu.

Zasada nr 4: Nie domyślaj się, nie miej zdania

Kolejną użyteczną radą dla handlujących na giełdzie jest zaprzestanie przewidywania. Może na pierwszy rzut oka wydaje się ona nietypowa, ponieważ każdy inwestor musi decydować o tym, czy zajmie długą czy krótką pozycję. Za stwierdzeniem tym stoi jednak proste wyjaśnienie. Trzeba działać na podstawie tego, co się wydarzyło, a nie na podstawie tego, co mogłoby się wydarzyć.

Pravidlo obchodování na burze - nedomnívejte se, nemějte názor

Często rynki reagują niezgodnie z oczekiwaniami. I trzeba brać to pod uwagę.

Podkreśla to również słynny cytat: „Kupuj plotki, sprzedawaj fakty”.

Odnosi się on właśnie do faktu, że inwestorzy często kupują w oparciu o oczekiwania, które nie zawsze muszą się spełnić. Jeżeli na przykład spodziewane jest polepszenie wyników firmy po fuzji, inwestorzy będą kupować akcje, a ich cena wzrośnie. Kiedy jednak okaże się, że wyniki firmy są raczej ujemne, akcje będą sprzedawane w dużych ilościach, a ich cena spadnie.

Doskonałym przykładem w ostatnich latach były amerykańskie wybory. Prawie każdy analityk przewidywał spadki na rynkach w razie wygranej D. Trumpa. Okazało się, że tak nie było, a jego wybór zapoczątkował hossę. I właśnie ten nieoczekiwany ruch nie powinien być problemem dla dobrego inwestora. Rozpoczyna on transakcję dopiero na podstawie trendu i nie kieruje się tylko spekulacjami.

>> Interesuje cię handel akcjami? Przeczytaj więcej o tym, jak handlować akcjami.

Zasada nr 5: Stosuj proste reguły

Ostatnia rada dotycząca udanego handlu na giełdzie dotyczy opracowywania zasad. Zasady powinny być proste, konkretne oraz powinny odpowiadać samemu inwestorowi. Dlatego przywłaszczanie zasad innych traderów nie jest dobrym wyborem. Z prostego powodu: będzie ci je trudniej stosować.

A to właśnie dyscyplina będzie stanowić zabezpieczenie w czasach, gdy nie będziesz odnosić sukcesów na giełdzie. Przestrzeganie dobrze ustalonych reguł świadczy o tym, że zostały one dobrze opracowane. Gdybyś na przykład ustanowił 1000 reguł, trudno byłoby ci się w nich zorientować, a co dopiero ich przestrzegać.

Obchodování na burze - ponechejte pravidla jednoduchá

To, co powinieneś teraz zrobić, jeśli opracowałeś już listę reguł, to przeanalizować je ponownie. Zastanów się, czy są to niezbędne i konieczne zasady, które przynoszą ci korzyści. Nie bój się wykreślania. Przeczytanie ich pomoże ci je zapamiętać. A jeśli ostateczna lista będzie zawierała tylko 5 pozycji, to nie jest mało.

Każdy trader ma również świadomość, że nie każda transakcja przynosi zyski. Pamiętaj, aby uwzględnić ten fakt na swojej liście. Jeśli uda ci się sprawić, by 55% lub więcej transakcji przynosiło zyski, to znaczy, że twoja strategia jest dobra, zasady zostały dobrze opracowane, a ty możesz się uważać za zdyscyplinowanego tradera.

Będę stosował zasady, ale co dalej?

Jak już wspominaliśmy, handel na giełdzie to zajęcie jak każde inne i tutaj także należy przestrzegać pewnych reguł. Próbowaliśmy przedstawić te najbardziej podstawowe, ale istnieje wiele innych zasad w tym „rzemiośle”.

Jeśli zastosujesz się do wyżej wspomnianych zasad, twoje wyniki powinny się zasadniczo poprawić, ale oczywistym jest fakt, że ma na nie wpływ również szereg innych czynników. Polecamy oglądanie webinarów LYNX, w ramach których  doświadczeni inwestorzy dzielą się swoim doświadczeniem.

Handel za pośrednictwem LYNX

Poznaj zalety handlu na światowych giełdach za pośrednictwem LYNX. Możesz zyskać niskie opłaty, najszerszą ofertę instrumentów finansowych, tj. akcje, futures, opcje czy forex oraz możliwość handlu bezpośrednio na światowych giełdach. Nasze platformy zostały tak dostosowane, żeby zarówno inwestor, jak i trader mogli z niej skorzystać.

Dowiedz się więcej o inwestowaniu za pośrednictwem LYNX

 

Czytaj również

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart