Na platformie inwestycyjnej Trader Workstation (TWS) istnieje możliwość skorzystania z szerokiej gamy narzędzi do handlu. Także inwestorzy i traderzy zainteresowani handlem opcjami znajdą wśrod nich przydatne narzędzia.

W artykule prezentujemy przegląd najlepszych narzędzi do handlu na opcjach, które mogą pomóc w skutecznym handlu. Omówimy szczegółowo pięć następujących narzędzi handlowych: OptionTrader, Probability Lab, ComboTrader, Risk Navigator i Option Strategy Lab.

Narzędzia do handlu opcjami

Platforma Trader Workstation (TWS) jest idealna dla aktywnych inwestorów i traderów. Jest to zaawansowana platforma handlowa, oferująca ponad 60 rodzajów zleceń handlowych i ogromną różnorodność instrumentów handlowych.

Platforma transakcyjna TWS oferuje szereg narzędzi i algorytmów handlowych, które pozwalają na optymalizację strategii inwestycyjnych, szybszy handel i szczegółową analizę. Poniżej omówimy pięć najważniejszych narzędzi do handlu opcjami.

OptionTrader: kompleksowy przegląd cen opcji

Narzędzia handlowe dostępne w ramach platformy powinny ułatwiać inwestorom handel na giełdzie. W OptionTrader możesz łatwo wyświetlić wybrane opcje wraz z ich ceną kupna i sprzedaży. Otrzymujesz jasny przegląd wszystkich aktualnych cen wybranej opcji na rynku. Dodatkowo wyświetlane są wykres oraz zmienność implikowana. Dzięki tym kompleksowym informacjom można skutecznie wybrać atrakcyjne opcje do swojego portfela inwestycyjnego.

Ukázka opčního nástroje OptionTrader v platformě TWS
Narzędzia opcyjne w platformie TWS – OptionTrader. Źródło: Trader Workstation (14. 7. 2022)

W OptionTrader, możesz utworzyć zlecenie kupna klikając na cenę ask lub zlecenie sprzedaży klikając na cenę bid. Po utworzeniu zlecenia możesz zmienić ilość, rodzaj i czas ważności zlecenia, a następnie przesłać je do realizacji. Możesz również utworzyć zlecenie na podstawie zmienności implikowanej.

Probability Lab: handel opcjami w oparciu o prawdopodobieństwo

Probability Lab jest jednym z narzędzi opcyjnych, które oferują praktyczny i obrazowy sposób pracy z opcjami bez konieczności myślenia o skomplikowanej matematyce. Dzięki temu narzędziu handlowemu możesz przeanalizować rozkład prawdopodobieństwa i określić, która kombinacja opcji najlepiej pasuje do Twojej strategii inwestycyjnej.

Probability Lab a další opční nástroje najdete v platformě TWS
Probability Lab: narzędzie do efektywnego handlu opcjami na platformie TWS. Źródło: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Powyżej widać rozkład prawdopodobieństwa opcji na akcje Apple dla sierpniowego terminu wygaśnięcia. Rozkład ten oparty jest o ceny opcji. Na przykład na wykresie widać, że prawdopodobieństwo wygaśnięcia opcji poniżej 150 dolarów za akcję wynosi 57,15 proc. Prawdopodobieństwo, że w sierpniu Apple będzie notowane powyżej 180 dolarów wynosi tylko 1,24 proc. (100-98,76 = 2,26).

ComboTrader: łatwe tworzenie kombinacji opcyjnych

ComboTrader umożliwia handel złożonymi kombinacjami opcyjnymi za pośrednictwem platformy handlowej TWS? Giełdy opcji (np. Euronext) oferują tzw. książkę spreadów. Oznacza to, że możesz handlować bezpośrednio kombinacjami opcji. Dzięki narzędziu ComboTrader, za pomocą jednego zlecenia możesz zająć pozycję np. w pionowym spreadzie, butterfly, straddle lub iron condor.

Využijte nástroje ComboTrader pro obchodování opcí
ComboTrader: narzędzie do skutecznego handlu opcjami na platformie TWS. Źródło: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Wielką zaletą zlecenia łączonego jest to, że nie musisz wprowadzać osobnego zlecenia kupna i sprzedaży dla każdej części (ang. “leg”) kombinacji. Możesz dodać transakcję do kombinacji i zobaczyć jak automatycznie zmienia się cena kupna i sprzedaży dla całego combo. Poprzez LYNX otrzymujesz możliwość handlu na platformie TWS i korzystania ze wszystkich narzędzi inwestycyjnych, o których mówimy w tym artykule oraz wielu innych.

Risk Navigator: utrzymuj swoje portfolio pod kontrolą

Risk navigator to pomocne narzędzie, gdy chcesz uzyskać przegląd ryzyka otwartych pozycji w swoim portfelu. Możesz tutaj wyświetlić wartości delta, gamma, vega i theta oraz dodatkowo wynik otwartej pozycji po określonej cenie aktywa bazowego.

W górnej części okna pojawią się informacje o Twoim rachunku. Na poniższym zdjęciu widać jakie pozycje składają się na przykładowy portfel i jakie są ceny poszczególnych opcji. W wierszu All Underlyings wyświetlane są szczegóły dotyczące Twoich pozycji. Widać, że dla tej kombinacji opcji współczynniki greckie wynoszą odpowiednio: delta -35, gamma 2, vega 0 i theta 0.

Obchodní nástroje: Risk Navigator
Risk Navigator: narzędzie do skutecznego handlu opcjami na platformie TWS. Źródło: Trader Workstation (16. 6. 2022)

Na wykresie widać zysk i stratę w terminie wygaśnięcia opcji w sierpniu. Oś x pokazuje cenę, a oś y zysk/stratę. W ten sposób możesz dokładnie zobaczyć rezultat swojej inwestycji przy różnych poziomach ceny.

Option Strategy Lab: Narzędzie do tworzenia strategii opcyjnych

Option Strategy Lab to jedno z bardziej zaawansowanych narzędzi opcyjnych. Pozwala w łatwy sposób tworzyć bardziej złożone kombinacje opcji. System sugeruje strategie opcyjne oparte na określonych oczekiwaniach dotyczących ceny lub zmienności.

Możesz porównać wyniki według różnych cech, takich jak oczekiwany zysk, wskaźnik Sharpe’a i prawdopodobieństwo zysku. Możesz również filtrować wyniki według premii, delty, ceny strike i terminu wygaśnięcia. Dla każdej strategii można następnie zobaczyć potencjalny zysk i stratę oraz stosunek ryzyka do zysku.

Option Strategy Lab - účinný trading nástroj pro obchodování opcí
Option Strategy Lab – narzędzie do skutecznego handlu opcjami na platformie TWS. Źródło: Trader Workstation (14. 7. 2022)

Handluj opcjami za pośrednictwem LYNX

Niezależnie od tego, czy jesteś daytraderem, czy inwestorem długoterminowym, możesz skorzystać doskonałej oferty spółki LYNX, ponieważ umożliwiamy Ci handel najróżniejszymi instrumentami finansowymi, takimi jak na przykład akcjeETFfuturesopcjeCFD i na forex po korzystnych prowizjach. Ponadto regularnie przygotowujemy publikujemy webinary szkoleniowe. W LYNX możesz dokonywać transakcji w czasie rzeczywistym za pośrednictwem profesjonalnych platform handlowych.

Oprócz tego w ramach Portalu Inwestycyjnego regularnie informujemy Cię o aktualnych okazjach inwestycyjnych na rynku i nowinkach ze świata inwestycji. W razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz bezpłatnie skorzystać z naszego wsparcia klienta.

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

BLEKEMOLEN, J. De beste optietools om succesvol opties te verhandelen. LYNX [online]. Opublikowano 16. 6. 2022 [cit. 12. 7. 2022]. Dostępne na: https://www.lynx.nl/beurs/beurs-koersen/opties/optiehandel/beste-optietools-succesvol-opties-verhandelen/

Zarabiaj na spadkach cen

Giełda nie zawsze idzie w górę. Często zdarzają się okresy zwiększonej zmienności i spadających cen. Oprócz kupowania akcji, rachunek inwestycyjny za pośrednictwem LYNX pozwoli Ci również spekulować na spadkach i otwierać krótkie pozycje (short selling). Dowiedz się więcej na naszej stronie internetowej: Krótka Sprzedaż

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart