Podstawy inwestowania w fundusze ETF

Zainteresowanie inwestycjami w fundusze ETF znacznie wzrosło w ostatnich czasach. Nie mniej jednak ETF są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że około jednej trzeciej zainwestowanego kapitału stanowią inwestycje za pośrednictwem ETF.

Skrót ETF oznacza ‘’Exchange Traded Fund’’. Fundusze ETF są zarządzane pasywnie ponieważ mają na celu odwzorowanie zachowania danego indeksu lub innego produktu bazowego najdokładniej jak to tylko możliwe.

Sukces ETF polega głównie na niskich kosztach transakcyjnych oraz prostocie produktu. Bardzo łatwo i tanio możesz utworzyć dobrze zdywersyfikowane portfolio. Fundusze ETF są przejrzyste i łatwo dostępne ponieważ są notowane na giełdzie.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego

ETF dywersyfikujDobrze zdywersyfikowany portfel jest ważnym elementem sukcesu inwestora długoterminowego. Zmniejsza to ryzyko biznesowe. Jeżeli postawisz wszystko na jedną kartę, a nie będziesz miał zbyt szczęścia, ryzykujesz stratę całej inwestycji. W dobrze zabezpieczonym portfelu, nawet słaba wydajność jednych akcji ma mniejsze znaczenie.

Zatem ryzyko inwestycyjne da się skutecznie obniżyć. Jednak nie można w ten sposób obiżyć ryzyka rynkowego. Na giełdzie może panować pozytywny lub negatywny sentyment. Nawet jeśli twój portfel jest dobrze zdywersyfikowany, musisz sobie radzić z nastrojem inwestorów na giełdzie.

Niskie koszty

Kolejną zaletą funduszy ETF są niskie koszty zarządzania. Ten fakt często jest zlekceważony. Jednak ma to bezpośredni wpływ na dochodowość. Opłaty za zarządzanie ETF są niskie, ponieważ przygotowanie takiego produktu jest dość łatwe.

Oprócz niskich kosztów zarządzania, różnica między ceną kupna i sprzedaży jest w ETF zazwyczaj bardzo wąska. Fundusze ETF można handlować na giełdzie, co daje tym instrumentom potrzebną płynność. Więc koszty pośrednie związane ze spreadem są niskie, to pozwala natychmiast wejść i wyjść z pozycji.

Przejrzystość

Ponieważ zmiany w składzie indeksów są ograniczone, dokładnie wiesz w co inwestujesz. Nie będziesz musiał stawić czoła niespodziewanym kosztom, ETF będzie dokładnie śledzić wybrany przez Ciebie produkt bazowy.

Za pomocą funduszy ETF możesz inwestować nie tylko w indeksy ale i surowce lub waluty. Popularne są fundusze ETF które śledzą cenę złota czy ropy. Nie musisz kupować złota fizycznie aby korzystać ze wzrostu ceny złota. Dostępne są także popularne funduze ETF np. ETF WIG20L notowany w EUR.

Interesuje Cię inwestycja w ETF?

LYNX zapewnia dostęp do ponad 100 rynków po całym świecie i daje Ci możliwość inwestować w rozmaite światowe fundusze ETF. Dowiedz się więcej o możliwościach inwestycji w ETF klikając na poniższy przycisk.

Fundusze ETF w LYNX

W razie jakichkolwiek pytań można zawsze się skontaktować z naszą linią obsługi klienta pod numerem telefonu 800 080 563 lub poprzez email info@lynxbroker.pl.

Ewa Wasiak

Ewa Wasiak

Operation Manager

Od 2013 roku zajmuje się rynkami kapitałowymi, interesuje się głównie inwestycjami w akcje, fundusze inwestycyjne ETF. Przygotowuje webinaria LYNX w zakresie platform inwestycyjnych LYNX Trading i LYNX Basic, w tym ich zaawansowanych funkcji.

W LYNX działa jako Operation Manager rynku polskiego.

Powiązane posty

Zacznij korzystając z wielu korzyści LYNX

LYNX ma wiele korzyści dla każdego - dowiedz się więcej z naszego pakietu informacyjnego.

Information package image
Pakiet informacyjny wysyłany jest bezpłatnie i obejmuje:
  • Formularz do otwarcia rachunku
  • Przegląd opłat i prowizji
  • Darmovy e-book 14 wskazówek jak stać się lepszym inwestorem

pole wymagane
  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.
Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
Contact icon Zadzwoń do nas za darmo
800 080 563
Contact icon Napisz do nas na
info@lynxbroker.pl
Contact icon Połącz się z nami na
CHAT
Contact icon Dowiedz się więcej
FAQ
  [BEZPŁATNY E-book] 11 strategii guru inwestycyjnych

W jaki sposób inwestorzy odnoszący największe sukcesy na Wall Street wybierają swoje akcje? Książka 11 Strategii największych guru inwestycyjnych pokaże Ci, jak zbudować portfel akcji według najlepszych inwestorów na świecie.

Wypełniając swoje dane i klikając powyższy przycisk, zgadzasz się, że LYNX będzie przechowywać te dane i skontaktuje się z Tobą przez e-mail lub telefon w celach marketingowych. Komunikacja telefoniczna może być nagrywana w celu poprawy naszych usług. Możesz wypisać się z subskrybcji w dowolnym momencie pisząc na adres marketing@lynxbroker.pl.
×