Strategia Wheel jest wykorzystywana przez inwestorów do generowania dochodu poprzez sprzedaż opcji i potencjalne posiadanie akcji.

Poznaj zalety i wady oraz naucz się używać strategii Wheel w handlu opcjami. Jeśli szukasz brokera do handlu opcjami, kliknij tutaj.

Jak działa strategia Wheel?

Strategia Wheel to systematyczna sprzedaż opcji PUT zabezpieczonych gotówką oraz sprzedaży opcji CALL zabezpieczonych posiadanymi akcjami. 

W praktyce strategia polega na regularnym sprzedawaniu opcji na akcje. Akcje, na które wystawiasz opcji powinny charakteryzować się pozytywnym trendem w celu generowania regularnych dochodów.

Aby dobrze zrozumieć mechanizm strategii Wheel, krótko przypomnijmy jakie prawa i obowiązki stron transakcji opcyjnej:

 KupującyWystawiający
CALLPrawo do zakupu akcji Obowiązek sprzedaży akcji
PUTPrawo do sprzedaży akcji Obowiązek zakupu akcji

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o opcjach CALL i PUT, koniecznie przeczytaj nasz artykuł “Czym są i jak działają opcje? Kompletny przewodnik“.

Strategia Wheel: sprzedaż opcji PUT

Jeśli są akcje, które chcesz kupić, możesz wystawić na nie opcję PUT z określoną ceną wykonania. Sprzedając opcję PUT, otrzymujesz premię. Jeśli nabywca opcji skorzysta ze swojego prawa lub opcja wygaśnie w pieniądzu (in-the-money) masz obowiązek kupna akcji od nabywcy opcji. W przypadku sprzedaży jednej opcji PUT, co do zasady mówimy o potencjalnym zakupie 100 akcji.

Jeśli nabywca opcji nie skorzysta ze swojego prawa albo w dniu wygaśnięcia opcja będzie poza pieniądzem (out-of-the-money). Otrzymana premia stanowi Twój zysk. Stosując strategię Wheel, powtarzasz proces wystawienia PUT aż do momentu, wykonania opcji i dostarczenia akcji.

Strategia Wheel: sprzedaż opcji CALL

Po wykonaniu opcji PUT masz 100 akcji w swoim portfelu. Możesz wystawić opcję CALL, którą zabezpieczają przypisane w poprzednim kroku akcje. Opcję CALL należy wystawić po cenie wyższej od średniej ceny zakupu akcji oraz poza pieniądzem (out-of-the-money).

Jeśli cena rynkowa akcji w dniu wygaśnięcia nie przekroczy ceny strike, opcja nie zostanie wykonana i otrzymasz zysk w postaci premii opcyjnej. Proces powtarza się do momentu wykonania opcji i sprzedaż akcji. Jeśli cena wykonania będzie powyżej średniej ceny zakupu akcji, sprzedasz swoją pozycję na akcjach z zyskiem.

Całkowity zysk ze strategii składa się z premii ze sprzedaży opcji PUT, wzrostu ceny akcji oraz premii ze sprzedaży opcji CALL. Dlatego strategia Wheel bywa nazywana również “strategią trzech dochodów”.

Zalety i ryzyka strategii

Opcje mogą przynosić zyski zarówno na rynkach rosnących, jak i spadających lub w konsolidacji. W strategii Wheel skupiamy się na wykorzystaniu wzrostowego trendu w celu generowania przychodów. Dlatego w ramach tej strategii poszukujemy akcji o niższej zmienności na rosnącym rynku. ETF na indeksy również mogą być brane pod uwagę w tej strategii, ale zazwyczaj mają one wyższą cenę i w związku z tym są bardziej kapitałochłonne.

Akcje, które nie wykazują trendu wzrostowego, nie są dobrym wyborem dla strategii Wheel. Wyższe premie na akcjach o wysokiej zmienności mogą wydawać się atrakcyjne, ale zazwyczaj nie są odpowiednie dla tej strategii. Jeśli akcje trafiają do Twojego portfela po zakupie za pośrednictwem sprzedanej opcji, a cena nadal spada, możliwe, że będziesz utrzymywać tę pozycję przez pewien czas lub zamkniesz ją ze stratą. Dlatego wybieraj akcje, które rozumiesz i uważasz, że mają pozytywną perspektywę na dłuższą metę.

Praktyczny przykład strategii

Za przykład do wyjaśnienia strategii Wheel posłużą nam akcje spółki Intel (INTC). Po przeprowadzonej analizie dostrzegasz trend wzrostowy dla tej spółki. Sprzedajesz opcje PUT po cenie wykonania 24 USD z datą wygaśnięcia za miesiąc. Otrzymana premia w wysokości 140 USD oznacza, że nasza cena równowagi (Break Even) wynosi 22,6 USD.

Wheel strategie pro obchodování opcí
Sprzedaż opcji PUT na akcje Intel. Źródło: Trader Workstation (12. 10. 2022)
  • Scenariusz 1: Cena utrzymuje się powyżej 24 USD i zachowujesz premię w kwocie 140 USD – to jest Twój zysk z pozycji. W kolejnym miesiącu możesz powtórzyć ten sam proces. 
  • Scenariusz 2: Cena spada poniżej 24 USD do 22 USD i masz obowiązek zakupu akcji. W takim przypadku ponosisz stratę w kwocie 60 USD (strata wynosi -200 USD z różnicy cen rynkowej i strike plus 140 USD otrzymanej premii ze sprzedaży opcji).

Teraz przechodzimy do kroku 2, w którym sprzedajesz opcję CALL powyżej ceny zakupu, na przykład po cenie wykonania 25 USD i z datą wygaśnięcia w kolejnym miesiącu. Otrzymujesz premię w wysokości 70 USD. Ponownie istnieją dwa scenariusze. 

  • Scenariusz 1: Cena pozostaje poniżej 25 USD, na przykład nadal wynosi 22 USD, i zachowujesz premię 70 USD. Obecnie jesteś na plusie +10 USD (różnica między ceną zakupu a obecną -200 USD, otrzymana premia za opcję PUT +140 USD i otrzymana premia za opcję CALL +70 USD) a także nadal posiadasz 100 akcji. Po wygaśnięciu CALL możesz powtórzyć proces sprzedaży opcji CALL out-of-the-money.
  • Scenariusz 2: Za sprzedaną opcję CALL po cenie 25 USD otrzymujesz premię +70 USD. Cena wzrasta do 26 USD i masz obowiązek sprzedaży akcji po cenie 25 USD. Ponieważ cena zakupu akcji wynosi 24 USD, zysk z sprzedaży akcji wynosi +100 USD. Razem z premią za wcześniejszą sprzedaż opcji PUT +140 USD i sprzedaż opcji CALL +70 USD, całkowity zysk z tej strategii wynosi +310 USD.

Podsumowanie strategii opcyjnej Wheel

  • W ramach tej strategii regularnie sprzedajemy opcje PUT out-of-the-money na wybrane akcje, do momentu przypisania akcji. 
  • W następnym kroku sprzedajemy opcje CALL out-of-the-money te same akcje, do momentu wykonania opcji i sprzedaży akcji.
  • Powtarzamy proces.

Bardzo ważne jest, aby znać i rozumieć wszystkie ryzyka związane z opcjami. Możemy łączyć wiedzę z zakresu analizy technicznej, analizy fundamentalnej i analizy opcji. W ramach tej strategii koncentrujemy się wyłącznie na akcjach w trendzie wzrostowym lub w konsolidacji, natomiast akcji w trendzie spadkowym nie bierzemy pod uwagę. 

Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

DHONDT, J. Wheel strategy: extra rendement op uw aandelen (met opties). LYNX [online]. Opublikowano 25. 4. 2022 [cit. 13. 10. 2022]. Artykuł znajdziesz tutaj.

LYNX: partner Interactive Brokers w Polsce

Jesteś zainteresowany rachunkiem inwestycyjnym w Interactive Brokers? Połącz korzyści płynące z handlu w IB i rachunku inwestycyjnego za pośrednictwem LYNX. Porównaj nasze usługi i skorzystaj ze wsparcia w języku polskim. Dowiedz się więcej na: Interactive Brokers

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart