opcje zero days to expiration
0DTE (Zero Days to Expiration) to strategia spekulacyjna, w której inwestor kupuje lub sprzedaje opcje z terminem wygaśnięcia tego samego dnia. W przypadku zakupu opcji liczymy na zysk, spekulując na szybki ruch aktywa bazowego. Natomiast przy wystawieniu opcji prognozujemy, że wygaśnie ona jako bezwartościowa a naszym zyskiem będzie otrzymana premia ze sprzedaży.

W artykule wyjaśniamu na czym polega ta strategia z udziałem opcji 0DTE oraz jakie są jej korzyści i ryzyko. Jeśli szukasz brokera, z którym możesz handlować opcjami 0DTE, kliknij tutaj.

Czym są 0DTE options?

Termin 0DTE options oznacza, z angielskiego: zero days to expiration. 0DTE to opcja, która wygasa w dniu jej zakupu lub sprzedaży. Strategia z udziałem opcji 0DTE wymaga od tradera podejmowania szybkich decyzji i aktywnego monitorowania cen na rynku. Ze względu na przedział czasowy, strategia z udziałem 0DTE options jest odpowiednia tylko dla aktywnych inwestorów. 0DTE options stosują w dużej mierze doświadczeni traderzy z niską awersją do ryzyka i możliwością bieżacego monitorowania rynku.

Jedyną różnicą pomiędzy opcją wygasającą dzisiaj a zwykłą opcją tygodniową lub miesięczną jest czas do wygaśnięcia opcji. Teoretycznie oznacza to, że wszystkie strategie opcyjne można zastosować także do opcji 0DTE. Więcej o opcjach innych niż oDTE piszemy w artykule: Opcje miesięczne, opcje tygodniowe i opcje dzienne.

Jak wygląda strategia z udziałem opcji 0DTE?

Opcje 0DTE wykorzystuje się do spekulacji na gwałtownych ruchach cen aktywa bazowego. Przykładem tego typu strategii może być zakup opcji CALL lub PUT Out-Of-The-Money lub strategia Strangle. Ze względu na wysoką dźwignię finansową i niższe wymagania kapitałowe, strategia ta przykuwa uwagę coraz większej liczby inwestorów detalicznych. Strategia z udziałem opcji 0DTE może przynieść znaczne zyski przy niskim nakładzie kapitału. Jednak przy gwałtownym, odwrotnym do oczekiwanego ruchu ceny aktywa bazowego, może prowadzić do znacznych strat.

W praktyce strategie 0DTE stosuje się podczas spekulacji na nocnych ruchach rynkowych z użyciem indeksowych ETF (np. SPDR S&P 500 ETF Trust (SPY)). Więcej o funduszach ETF w 2023 roku przeczytasz tutaj. Jeśli interesuja Cię opcje na SPY, koniecznie przeczytaj: Opcje na SPY: fundusz ETF SPDR S&P 500

Ryzyka strategii opcyjnych 0DTE

Strategia na opcjach 0DTE jest ryzykowna z kilku powodów. Wartość opcji z jednodniowym terminem zapadalności może się szybko zmieniać na skutek nawet niewielkich ruchów cen aktywa bazowego. To oznacza, że zarówno potencjalne zyski jak i straty mogą być wysokie. Ponadto, jeden dzień handlowy to stosunkowo krótki czas na osiągnięcie zysku. To wymusza na stosującym taką strategię bardzo uważne obserwowanie ruchó na rynku i trafne decyzje w stosownym momencie.

Decydując się na handel opcjami 0DTE out-of-the-money, należy pamiętać, że cena aktywa bazowego zwykle musi wykonać znaczący ruch, w przeciwnym razie pozycja grozi stratą. Strategia 0DTE ma niewielki margines błędu i właśnie dlatego jest odpowiednia dla zdyscyplinowanych traderów opcji, którzy kontrolują swoje emocje i zgłębili tajniki money management.

Korzyści strategii opcyjnych 0DTE

Krótki czas do wygaśnięcia ogranicza ryzyko stosowania opcji 0DTE a ich wystawianie może generować szybkie zwroty. To atrakcyjna kombinacja dla daytraderów, którzy nie lubią utrzymywać długoterminowych pozycji właśnie ze względu na związane z nimi ryzyko.

Należy pamiętać, że posiadacz wystawionej opcji może ją wykonać i w takim wypadku wystawca opcji musi akupić lub sprzedać aktywo bazowe.

Podsumowanie

Strategia 0DTE może być atrakcyjną opcją dla traderów, którzy chcą osiągnąć szybkie zyski przy ograniczonym kapitale i ryzyku. Elastyczność tej strategii pozwala traderom na codzienne podejmowanie decyzji o jej wdrożeniu i potencjalne czerpanie zysków z codziennych ruchów rynkowych. Ze strategią tą wiąże się jednak również ryzyko, takie jak wysoki potencjał strat i ograniczony czas, w którym cena instrumentu bazowego ma wykonać pożądany ruch. Warto rozważyć powyższe zagrożenia i pamiętać, że nie jest to odpowiednia strategia dla początkujących inwestorów i tych z wysoką awersją do ryzyka.


Przeczytaj także:

Źródła użyte w artykule:

Investopedia: How to Trade 0DTE Options (18.10.2023); www.investopedia.com/how-to-trade-0dte-options-7481013

LYNX: De 0DTE optiestrategie, interessant of te gevaarlijk? (18.10.2023); www.lynx.be/beurs/beurs-koersen/opties/optiestrategieen/0dte-optiestrategie/

Nasdaq: 0DTE Options: Why You Should Trade Them (18.10.2023); www.nasdaq.com/articles/0dte-options:-why-you-should-trade-them

Chcesz handlować na giełdzie?

Otwórz konto za pośrednictwem online brokera LYNX. Handluj akcjami, opcjami, kontraktami futures lub inwestuj w fundusze ETF. A wszystko w ramach jednego rachunku inwestycyjnego. Dowiedz się więcej o online brokerze LYNX

--- ---

--- (---%)
Mkt Cap
Vol
Dzienne maximum
Dzienne minimum
---
---
---
---

Displaying the --- chart

Displaying today's chart